Korea Południowa zamierza do 2020 roku uwolnić się od oprogramowania Microsoftu

Korea Południowa zamierza do 2020 roku uwolnić się od oprogramowania Microsoftu

30.06.2014 12:16, aktual.: 30.06.2014 14:30

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Korea Południowa od dawna jest znana jako prawdziwa twierdzaInternet Explorera – z przeglądarki Microsoftu korzysta tam ponad75% internautów. Odsetek użytkowników systemów operacyjnych zRedmond jest jeszcze wyższy i wynosi ponad 98% (z czego dwie trzeciekorzysta z Windows 7). Ten nietypowy stan rzeczy jest efektemregulacji prawnych, w wyniku których koreańscy obywatele zostalizmuszeni do korzystania w handlu elektronicznym z wtyczek ActiveXnapisanych jeszcze w zeszłym stuleciu i działających tylko w IE.Wszystko to ma się zmienić do 2020 roku – rząd w Seulu podjąłdecyzję o pożegnaniu się z Microsoftem i przejściu na otwarterozwiązania.

Serwis etnews.com informujeo debacie, jaka miała miejsce 25 czerwca w koreańskim ministerstwienauki i informatyki, poświęconej planom ożywienia inicjatyw OpenSource w tym kraju. W jej trakcie Lee Hyeok-jae, szef krajowejagencji promocji przemysłu teleinformatycznego NIPA przedstawiłstan realizacji planu przygotowanego w kwietniu zeszłego roku przezekspertów ze świata nauki i biznesu IT, którego celem byłostworzenie wolnego, niezależnego systemu operacyjnego, wraz ztowarzyszącym mu ekosystemem oprogramowania.

Obraz

Bezprecedensowa w Korei współpraca między sektorem publicznym iprywatnym jest wynikiem zaniepokojenia decydentów sytuacją związanąze wsparciem dla systemów operacyjnych Microsoftu. Z porzuconegoprzez Redmond Windows XP korzysta w tym kraju ok. 25% użytkowników,pozostali zaś pracują przede wszystkim na Windows 7 – dla któregowsparcie zakończy się w 2020 roku. Idąc w śladyChin, koreański rząd chce, by następcą „siódemki” zostałotwarty, krajowy system operacyjny, bazujący na Linuksie.

Zanim do tego dojdzie, proces transformacji microsoftowejmonokultury w otwarty ekosystem oprogramowania przejść musi kilkaetapów. Do 2017 roku koreański Internet ma zostać doprowadzony dostanu zgodności ze standardami HTML5, tak by można było z niegokorzystać za pomocą wszystkich nowoczesnych przeglądarek isystemów. Stosowanie ActiveX na witrynach należących doadministracji państwowej ma zostać zakazane. Dokumenty udostępnianeprzez instytucje publiczne mają być dostępne w różnychformatach, takich jak PDF i HWP (format bardzo popularnego w Koreipakietu biurowego Hancom Office – przyp. red.).

W 2018 roku rząd ma przeprowadzić audyt pierwszych wdrożeńrozwiązań Open Source w administracji, by ustalić, czy pozwoliłyone na ograniczenie wydatków. Jeśli się to potwierdzi, prace w tejdziedzinie zostaną poszerzone na rozwiązania, które miałybyznaleźć zastosowanie w środowiskach akademickich oraz uużytkowników domowych.

Opensource'owa społeczność Korei Południowej jest bardzozadowolona z tej inicjatywy, jednak wskazuje na poważny brakrządowego planu: brak standaryzacji formatu dokumentów. ZdaniemSonga Sang-hyo, przewodniczącego Open Source Software Association zSeulu, standaryzacja taka jest pilniejszą sprawą niż wdrażanieróżnorodnych narzędzi. Wykorzystywanie różnych formatówdokumentów, takich jak HWP i PDF, szkodzi ożywieniuprogramistycznych inicjatyw związanych z otwartym oprogramowaniem.

Microsoft nie skomentował tych rewelacji. Uzyskały one za topotwierdzenie ze strony Wspólnot Europejskich. Na stronach serwisueuropa.eu opublikowanoinformacje o staraniach rządu Korei Południowej na rzecz umocnieniaopensource'owych społeczności i ich projektów, szczególnie wdziedzinie chmur obliczeniowych i wirtualizacji. Seul miał uznaćdziałania te za kluczowe dla postępu technicznego i wychowaniautalentowanych programistów.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (91)