Masz Spotify? Na to powinieneś uważać

Spotify znacząco podnosi opłaty
Spotify znacząco podnosi opłaty
Źródło zdjęć: © Canva
oprac. KLT

12.05.2024 12:07, aktual.: 13.05.2024 19:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Oszuści podszywają się pod Spotify. Użytkownicy tej popularnej aplikacji mogą otrzymać fałszywego maila, którego nierozważne otwarcie może wiązać się z poważnymi konsekwencjami.

Cyberprzestępcy próbują nabrać swoje ofiary, podszywając się pod popularne firmy. Jedna z kampanii phishingowych dotyczy Spotify. Oszuści rozsyłają fałszywe maile, w których zachęcają do otwarcia linku w celu "zaktualizowania metody płatności".

Ten e-mail jest bardzo przekonujący, ponieważ adres nadawcy wygląda identycznie jak prawdziwa domena serwisu muzycznego. Dopiero po dokładnym przyjrzeniu się adresowi nadawcy można zauważyć, że jest on zupełnie inny. Nie jest zaskakujące, że użytkownicy łatwo wpadają w pułapkę, ponieważ treść e-maila jest znacznie lepiej opracowana niż w przypadku większości spamu

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Link kieruje do strony, która podszywa się pod Spotify. Pierwszym krokiem do "zweryfikowania metody płatności" jest zalogowanie się do serwisu. Strona powitalna wygląda bardzo przekonująco, a jedynym sposobem na jej zdemaskowanie jest nieprawidłowy adres URL.

Jeśli ktoś poda swoje dane logowania, natychmiast zostaniesz przeniesiony do zakładki poświęconej płatności za subskrypcję. "Aktualizacja" metody płatności wymaga podania takich informacji jak: imię, dane karty płatniczej oraz adres zamieszkania. W przypadku tego oszustwa można napotkać na dwa poważne problemy.

Pierwszym z nich jest udostępnienie swoich danych logowania na fałszywej stronie. Dzięki temu cyberprzestępcy mogą zyskać dostęp do naszego konta Spotify. Po zmianie hasła odzyskanie kontroli nad kontem może okazać się trudne.

Drugim problemem jest udostępnienie danych karty płatniczej. Oszuści mogą wykorzystać te informacje do aktywacji płatnej subskrypcji na naszym koncie lub do autoryzacji płatności. Możemy zauważyć regularne wyciągi z naszego konta, a my nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Oszustwo "na Spotify"
Oszustwo "na Spotify"© Licencjodawca

Co zrobić, gdy otrzymasz taki e-mail?

Jeżeli otrzymałeś taką wiadomość, przede wszystkim zachowaj spokój. Póki co, dopóki nie klikniesz w link i nie podasz swoich danych, nie jesteś w żadnym niebezpieczeństwie. Wystarczy, że zgłosisz wiadomość jako spam i możesz o niej zapomnieć.

Jeżeli jednak doszło do podania danych logowania i karty płatniczej, koniecznie zaloguj się na swoje konto Spotify i zmień dane logowania. Upewnij się, że nowe hasło jest silne i unikalne. Możesz również zabezpieczyć swój dostęp, aktywując weryfikację dwuetapową. Następnie skontaktuj się ze swoim bankiem i zastrzeż kartę płatniczą.

Programy

Brak danych.
Zobacz więcej
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)