Strona używa cookies (ciasteczek). Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    X

Możesz złożyć wniosek o świadczenia rodzinne przez Internet jeśli się nie boisz

 • @WODZU: "A czy nie może być tak, że dopóki sam dbam o swoją przyszłość, nie jestem zmuszany do zasilania jedynej "słusznej" firmy/instytucji?"
  Nie, nie może być tak. Bo z opieki skorzystasz wtedy, kiedy nie będziesz w stanie o siebie zadbać. Napisałeś:
  "w Polsce jestem zmuszany do comiesięcznej opłaty w wysokości ok. 250€/180Ł i co mam za to? Opiekę medyczną, z której nie chcę korzystać i mam nadzieję, że nigdy nie będę musiał."
  Wiesz, czyją matką jest nadzieja? Masz pojęcie, jaką tragedią jest ciężka i przewlekła choroba w rodzinie? Czy rozumiesz, że wszystkie Twoje kalkulacje diabli wezmą, gdy dostaniesz rachunek za leczenie, na który Twoja ubezpieczalnia się wypnie? Czy wiesz, że to nie jest hipotetyczna sytuacja, tylko los 60% ubezpieczonych pacjentów w Stanach? itp., itd.

  Najważniejsze jednak jest, że do płacenia podatków nie jesteś zmuszany przez gang, który Cię jedną ręką ochrania, a drugą wybija szyby, obowiązek płacenia powstał w wyniku umowy społecznej. Większość z nas rozumie, że cywilizacja kosztuje i nie da się jej sfinansować zdzierając skórę z biedaków. Ty nie chcesz wolności, tylko wolności od płacenia. Nie chcesz płacić za te wszystkie fajne rzeczy, które poza demokratycznymi krajami nie występują. Chcesz z nich korzystać za darmo.
  06.05.2015 16:18

 • @WODZU: "Ci ludzie wymierają w ciszy, nie dobijają się do niczyich okien."

  Ty tak na serio? Czytujesz wyłącznie GaPola, że nie wiesz, co się na świecie dzieje?
  https://www.google.pl/search?q=baltimore+riots&source=lnms&tbm=isch

  "Nie chcę być do niego zmuszany."
  To w takim razie zostaje Ci tylko bezludna wyspa. Od przymusu nie uciekniesz, a ja wolę ten, który jest związany ze zdrowym, demokratycznym państwem, od tego, co oferują gangi i kartele Ameryki Łacinskiej
  06.05.2015 14:50

 • @Piotrek2255: "Znakomitą część kolejek w przychodniach stanowią ludzie, którym tak naprawdę nic nie jest lub mają dolegliwości, na które spokojnie pomógłby lekarz rodzinny."
  Znam przypadek, kiedy w nocy, "na dyżur", przyszedł dziadek zaniepokojony tym, ze go boleć przestało. Panie doktorze kochany, zawsze bolało, a teraz nie, może coś złego się dzieje? :D
  06.05.2015 13:46

 • @WODZU: "Nie chcę "opieki" państwa, chcę sam się o siebie troszczyć."

  Ale powiedz mi, kogo to obchodzi? Większość ludzi jednak rozumie, że powiększająca się grupa ludzi, którzy myśleli, że że sami się o siebie zatroszczą, a mimo to straciła wszystko, jeśli ta grupa zostanie zostawiona sama sobie, to staje się niebezpieczna. Co zrobisz z ludźmi wyrzuconymi poza nawias egoistycznego społeczeństwa, kiedy zaczną Ci zaglądać do domu przez okna? Pozamykasz w gettach? Znajdź sobie takie miejsce do życia, w którym społeczność się umówi, że nie dba o słabszych i chorych, że każdy troszczy się wyłącznie o siebie i żyj sobie tam w spokoju. Kto Cię zmusza do życia w Europie? Świat jest wielki, wybieraj.
  06.05.2015 14:35

CzysteNosniki.pl – ZAiKS przekonuje, że opłata reprograficzna jest dla nas dobra

 • @jaredj
  Alternatywę dla czego?
  29.04.2015 13:55

 • @jaredj: Cóż, jeśli pytasz, czy lubię któregoś z kandydatów na prezydenta, to nie, nie lubię żadnego. I z tego powodu zachowam dla siebie tożsamość kandydata, na którego będę głosował.
  29.04.2015 15:04

 • @jaredj: "Każda opinia jest prywatna i nie mamy prawa na jej podstawie wydawać opinii o jej posiadaczu"
  Oczywiście, że masz rację. Przy zastrzeżeniu jednakże, że posiadacz opinii traktuje ją jako prywatną. Jeśli za swoim kandydatem agituje, to z własnej woli włącza się w dyskusję polityczną i normalnie podlega krytyce.

  I nie napisałem, że żaden się nie nadaje, tylko, że żadnego nie lubię.
  29.04.2015 15:26

Parlament Europejski zdecydował. Od 2018 nowe auta pod troskliwą opieką systemu eCall

 • @True_Lukass: "Nie jest, co nie zmienia faktu, że system ten stwarza dodatkowe możliwości pozyskiwania danych wywiadowczych. "
  Systemu nie da się wykorzystać do zbierania danych wywiadowczych. Producent ma obowiązek kasowania danych z urządzenia, wolno przechowywać tylko trzy ostatnie pozycje, moduł GSM jest aktywowany dopiero w chwili wypadku. Urządzenie nie magazynuje danych i jest offline. Jeśli PRODUCENT SAMOCHODU zamontuje diwajs, który może potajemnie coś wysyłać, złamie przepisy. Jeśli boisz się, że Twój samochód będzie się cichcem łączył z siecią GSM, zamontuj sobie wykrywacz i załóż foliową czapeczkę.

  "Nie żałuję, zwracam uwagę na fakt, że w konsultacjach wzięło udział 10 osób na 38,5 mln mieszkańców, co oznacza, że faktycznej debaty w Polsce nie było."
  No dobra, ale do kogo masz pretensję o to, że zainteresowałeś się tematem dopiero teraz? Wielka narodowa debata o system eCall nie ruszyła, bo tu nie ma niczego kontrowersyjnego. Temat akurat w sam raz na flejma w komentarzach na DP :D

  "Stąd też wyniki były publikowane w marginalnych periodykach (żeby było zabawniej, w znacznej mierze w polskich) i mają wartość makulatury"
  Ale zdajesz sobie sprawę, że krytykujesz je w komentarzu pod notką na portalu internetowym, w sposób niemerytoryczny, no i ten Twój komentarz nawet na makulaturę się nie nadaje?

  "No proszę, jasnowidzem jesteś :)"
  Nie jestem i dlatego komentuję tylko to, o czym sam piszesz, a piszesz wciąż i w kółko o służbach i obawach.

  "Po pierwsze, sieć komórkowa wystarczy"
  Matko jedyna, jak wystarczy, skoro jest odłączona? Przez co nadasz polecenie aktywacji? Przez radio FM, czy telepatycznie?

  "Po drugie, w 2018 roku większość komputerów pokładowych będzie pewnie miała stałą łączność z internetem."
  I co z tego? Sam sobie zlutujesz połączenie do eCall? Bo producentowi nie wolno...

  "Jesteś w stanie wymontować ABS z samochodu?"
  A jaki to problem? Dostęp do softu mam, nie żyjemy w USA, gdzie za naruszenie licencji albo ToS grozi pół wieku odsiadki. Martwisz się o wolność i przejmujesz gwarancją? Are you kidding me? :D

  "sam zapis prawny nie gwarantuje, że system nie zostanie użyty w sposób inny, niż zaplanowany."
  Zapis prawny do tego stopnia ograniczył techniczne możliwości przeprowadzenia ataku, że służby pozostaną przy obecnie stosowanych zabawkach. Po co im coś, co jest łatwo namierzalne i praktycznie bezużyteczne?
  http://arstechnica.com/tech-policy/2015/03/24/we-know-where-youve-been-ars-acqui.../
  01.05.2015 10:33

 • @True_Lukass: "Czy zwróciłeś uwagę, że wszystkie podane przez Ciebie ograniczenia i zakazy dotyczą systemów w "normal operational status"?"
  A czy Ty zwróciłeś uwagę, że jeśli producent chce oferować usługę w szerszym zakresie, wymagającym zbierania danych, to musi na to uzyskać zgodę użytkownika i musi mu udostępnić możliwość swobodnego przełączania się między trybem rozszerzonym (śledzenie) a podstawowym (offline)?

  "jest jasne, że będzie korzystać z danych dostarczanych przez komputer pokładowy samochodu. Wniosek: nie będzie urządzeniem izolowanym"
  Nie wiesz, czym będzie, bo producenci mają w dużym stopniu zapewnioną wolną rękę przy projektowaniu tego urządzenia i są zachęcani do stosowania własnych, innowacyjnych rozwiązań. Jest za to wymóg privacy-by-design. Nie spełnisz, to nie zalegalizujesz. Proste.

  "Na wyniki z 3 pierwszych stron na Google Scholar pod hasłem "EU eCall system"
  Na szczęście prawo nie jest tworzone w oparciu o to, co Ty potrafisz w pięć minut znaleźć w Google Scholar.

  "Twój ulubiony dokument Komisji Europejskiej nakazuje producentowi montaż systemu "w sposób trwały". "
  ABS i poduszki powietrzne też są zamontowane "w sposób trwały". Co z tego?

  No i Twoje podsumowanie jest do niczego, jednostronnie przyznajesz sobie nim rację, wpierając mi w dodatku opinie, których nie wyraziłem :D
  01.05.2015 17:28

 • @LamConcept: "w wolnym Państwie będziesz mógł także się ubezpieczać, tylko całym systemem nie będą zarządzać bezmyślni biurokracji, a zwyczajni pracownicy firm."

  Ależ ten model został sprawdzony i jest zabójczy:
  http://www.mhealthtalk.com/why-high-medical-bills-are-killing-us/

  Problem z wami, tak zwanymi wolnościowcami, polega na tym, że na co dzień korzystacie w różnych dziedzinach z ochrony państwa, tylko sobie tego nie uświadamiacie i traktujecie tę ochronę jako naturalną kolej rzeczy. Nie przeraża was perspektywa, że możecie z dnia na dzień z dobrze prosperującej rodziny stać się bankrutami (pomimo posiadania ubezpieczenia), bo nie wiecie, że taka jest codzienność w kraju, w którym szpitale dogadały się z ubezpieczalniami.
  29.04.2015 16:24

 • @True_Lukass: "I nie będzie tylnych furtek dla służb"
  Jesteś kolejną osobą, która nie rozumie, że państwo nie jest producentem tych urządzeń. Państwo tylko określa warunki: Samochód w razie wypadku ma się wdzwonić do otwartego systemu ratownictwa medycznego i nie wolno mu przechowywać ani wysyłać poza system żadnych prywatnych danych. Kropka. O tym mówi ten dokument. Jeśli Ty i Twoja firma będziecie chcieli produkować sprzęt, który ten ratunkowy system obsługuje, to możecie, to nie jest zamknięty klub trzech firm, które można w sposób tajny zmusić do współpracy. Jeśli w każdym aucie służby będą chciały zamontować jakąś czarną skrzynkę od siebie, to nietrudno to będzie wykryć, prawda?

  "tylko ja i moi pasażerowie"
  Czyli nie tylko Ty. No i sam na drodze też nie jesteś. I droga nie jest Twoja, więc nie Ty ustalasz zasady poruszania się po niej.
  29.04.2015 17:35

 • @True_Lukass: "Żadne państwo nie jest też producentem systemów operacyjnych, których używamy wraz z ich backdoorami. Państwo tylko określa warunki"
  Który europejski system operacyjny możesz wymienić, o którym wiadomo, że jego producent umieścił w nim europejskiego rządowego backdoora? No właśnie.

  "jego brak w moim aucie nie zmniejsza ich bezpieczeństwa"
  Zmniejsza, jeśli rozjedziesz pieszego, lub rowerzystę.

  "moi pasażerowie raczej by wiedzieli, co mam w aucie - wsiadać nie muszą"
  Ach, czyli jednak rozumiesz zasadę, że nikt Cię do podróży nie zmusza? Więc powtarzam - nikt Ci odbiornika nie montuje na szyi, jeśli nie akceptujesz zasad ruchu po drogach publicznych, wybierz inny środek transportu, albo zbuduj własną drogę. Albo lataj wszędzie własnym odrzutowcem. Choć wtedy szybko odkryjesz istnienie takiej starej "komunistycznej" instytucji, co się zwie air traffic control i zaś będziesz się oburzał, jakim prawem wciąż jesteś śledzony.

  "A te - mam wrażenie - są właśnie przekraczane."
  A ja mam pewność, że nie są. Obaj mamy prawo głosu. No tak to działa, że nie każdy będzie zadowolony.

  "Ty postulujesz przymus (kolejny na długiej liście) jego stosowania przez wszystkich."
  Nie postuluję przymusu, ale go akceptuję. Zapoznałem się z zasadą działania, uznaję ją za rozsądną.

  "Nie trzeba być korwinistą (daleko mi do tego), żeby się przeciwko takiemu przymusowi buntować."
  Żeby się przeciw temu systemowi buntować, trzeba mieć cholernie mocne argumenty, bo on będzie służył do ratowania życia. Jeśli argumenty sprowadzają się wyłącznie do irracjonalnych lęków i ideologii, to jest praktycznie definicja korwinizmu.
  29.04.2015 19:23

 • @True_Lukass: "Niestety NSA zdaje się dość sprawnie współpracuje ze swoimi europejskimi kolegami"
  I teraz musisz doprecyzować, o których europejskich kolegów chodzi, by argument był kompletny. Pamiętaj, że Komisja Europejska to nie to samo, co rząd Wielkiej Brytanii.

  "Jeśli rozjadę pieszego, lub rowerzystę, to jest duża szansa, że system w moim samochodzie sam się nie aktywuje"
  U nas się sporo ostatnio robi dla bezpieczeństwa pieszych, zdziwiłbym się, gdyby system miał nie reagować na zderzenie z człowiekiem niezmotoryzowanym. W wielu nowych samochodach już specjalne czujniki na tę okazję istnieją.

  "Rozumiem także, że w demokratycznym społeczeństwie narzucanie wszystkiego siłą to nie jest właściwa droga."
  Oczywiście, że nie jest. Ale przecież mowa jest o systemie ratunkowym, projektowanym z myślą o publicznych drogach, nie naruszającym prywatności. Trudno to nazwać "narzucaniem siłą wszystkiego", a już w ogóle śmieszne jest porównywanie z sowiecką okupacją Polski.

  "Bezpieczeństwo nade wszystko! "
  Oczywiście, że nie. Nie byłoby mojej zgody na system, który w czasie rzeczywistym przesyłałby pozycję mojego samochodu na policję, nie zgodziłbym się na kamerę w kabinie. Za parę lat będziemy się musieli zmierzyć z problem samochodów autonomicznych, wobec których jestem obecnie bardzo na nie. Ale eCall jest krokiem w dobrym kierunku, jest dokładnie tym, czego bym sobie życzył.

  "A ja mam pewność, że pomysł ten nigdy nie był elementem debaty w naszym kraju"
  http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/news/ecall-public-consultation-1907-19092010
  Masz głos. Że z niego nie korzystasz, to inna sprawa, zmuszany nie będziesz.

  "Czy PRZED (to ważne) wprowadzeniem systemu będziemy mieli przeprowadzoną dogłębną analizę, na ile może on w ogóle przyczynić się do ratowania życia?"
  Samych ofiar śmiertelnych ma być mniej o dwa i pół tysiąca rocznie, koszt systemu poniżej €100 na samochód.
  http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-13-547_en.htm

  "niedawno opisywano akcję brytyjskiego wywiadu wraz z Amerykanami"
  http://en.wikipedia.org/wiki/Five_Eyes
  Wciąż chcesz winić Europę za działania inspirowane przez USA. Jest wyraźnie widoczne, że u nas temat prywatności jest traktowany o wiele poważniej, niż za oceanem.

  "Ty nadal uważasz, że lęk przed posiadaniem nadajnika GPS, nad którym nie mam żadnej kontroli i którego nie mogę usunąć, jest irracjonalny?!?"
  Tak, głównie dlatego, że popełniasz bardzo częsty błąd - mylisz odbiornik z nadajnikiem :)
  http://wiki.opencaching.pl/index.php/Odbiornik_GPS
  Nigdzie nie wspomniano, że odbiornik będzie poza Twoją kontrolą, wymóg montażu dotyczy producenta samochodu. No i mówiąc ściśle, chodzi o system Galileo, nie GPS, który ma być opcjonalny.

  Pzdr
  29.04.2015 23:16

 • @True_Lukass: "Brytyjczycy naturalnie"
  A dlaczego "naturalnie", to Ci wyjaśniłem linkiem do wiki. Brytyjski i amerykański wywiad łączy umowa o współpracy, Komisja Europejska nie jest stroną tej umowy.

  "Ciężko to nazwać debatą"
  To znaczy co, żałujesz, że nikt Cię nie doprowadził siłą na debatę? Projekt powstawał przez ostatnie pięć lat, jawnie, informacje na jego temat były na bieżąco publikowane, wszyscy zostali zaproszeni do wygłoszenia własnej opinii.

  "Nie widzę nigdzie metodyki"
  Złóż wniosek o dostęp do informacji publicznej, znudziła mi się rola wyszukiwarki :)

  "czyli samochód będzie średnio droższy o 100 Euro"
  Rzecz w tym, że wcale nie musi. Porównaj sobie standardowe wyposażenie samochodu dzisiaj i dekadę temu i policz, czy jego cena wzrosła o koszt nowych systemów.

  "co jest normalne, ale i budzi uzasadnione obawy"
  By mieć uzasadnione obawy, potrzeba czegoś więcej, niż truizmu: "ale wiecie, służby współpracują". Gdybyś faktycznie się tego obawiał, zacząłbyś od odcięcia sobie Internetu, bo przecież służby współpracują. Twoja krytyka wypływa z wewnętrznej potrzeby napisania czegoś złego o UE, nie z lęku przed służbami.

  "Masz rację, tzw. skrót myślowy"
  Nie, to jest tzw. powszechnie popełniany błąd :)

  "Z tym, że zestaw odbiornik GPS + możliwość komunikacji ze światem zewnętrznym bez udziału użytkownika w pełni wystarczy do lokalizacji."
  Nie wystarczy, bo skoro nie jest podłączony do żadnej sieci, to się nie da go o lokalizację poprosić. I daj już spokój teoriom spiskowym, ustalenie, że urządzenie łączy się rutynowo z siecią komórkową, choć prawo mu tego zabrania, jest banalnie proste, tego nie da się ukryć.

  "Czyli nie będę miał nad nim kontroli, bo wymontować zapewne też się nie da. "
  Co to znaczy, się nie da? Będzie magicznie zabezpieczony siedmioskładnikową klątwą?

  "ja nie sądzę, że ten projekt to jakaś tragedia i stanowi poważne zagrożenie"
  No i dobrze, bo nie stanowi. Mam też nadzieję, że nie negujesz faktu, że będzie pożyteczny.

  "Wpisuje się jedynie w szerzy trend, w którym w majestacie prawa nad coraz szerszą sferą swojego życia nie mamy żadnej kontroli'
  To Ty nadal niczego na ten temat nie przeczytałeś. Bo eCall jest dowodem trendu odwrotnego - do niedawna nikt prawem obywatela do prywatności się nie przejmował, a tu proszę, powstają przepisy, które nie tylko dawnym zwyczajem tego prawa nie lekceważą, ale bezwzględnie wymuszają jego poszanowanie.
  30.04.2015 11:55

 • @xomo_pl
  Pytanie sprawdzające potwierdziło: masz problemy z czytaniem.
  29.04.2015 11:26

 • @Vidivarius: "nie chodzi tu jedynie o pozycję GPS w oparciu o geolokalizację ale również dzięki triangulacji w oparciu o logowania się tego czegoś do stacji BTS"
  System jest aktywowany W CHWILI WYPADKU. Nie da się go śledzić, bo nie loguje się do mijanych BTSów. Dla odmiany jedyne urządzenie, którym faktycznie można Cię śledzić, czyli własny telefon, wnosisz "na pokład" z własnej woli i możesz go w każdej chwili wyłączyć.
  29.04.2015 11:58

 • @True_Lukass: "Ty tak serio? Jest napisane w dokumencie, że nie będą śledzić, więc na pewno nie będą?"
  A czytałeś dokument? Bo to jest tak skonstruowane, żeby państwo nie miało nad urządzeniami w samochodach żadnej kontroli, a śledzenie przez producenta było nielegalne.
  29.04.2015 12:09

 • @WODZU
  Cóż, Tobie wolno fantazjować na podstawie własnych lęków, ale z tego ma się wrzody, to boli, a leczenie nie jest łatwe :)
  29.04.2015 12:17

 • @Vidivarius: "Możemy się przerzucać technicznymi argumentami"
  Ależ bardzo chętnie, z przyjemnością bym się z Tobą poprzerzucał na techniczne argumenty. Bo na razie to ja Tobie je podaję, a Ty w odpowiedzi ssiesz palec. To nie są papierowe zapewnienia, to jest prawo. Prawo, które tak w sprawie bezpieczeństwa, jak i prywatności, bierze Twoją stronę, w odróżnieniu od tego, na co mogą liczyć obywatele innych krajów:
  http://arstechnica.com/tech-policy/2015/04/20/prosecutors-drop-robbery-case-to-p.../
  29.04.2015 12:27

 • @Vidivarius: "Myślałem że można jednak podyskutować z tobą w kulturalny sposób"
  Ależ oczywiście, że można. W żadnym punkcie nie byłem wobec Ciebie niekulturalny.
  29.04.2015 13:53