213 nagród na 13 urodziny dobrychprogramów – rozstrzygamy konkurs!

213 nagród na 13 urodziny dobrychprogramów – rozstrzygamy konkurs!

213 nagród na 13 urodziny dobrychprogramów – rozstrzygamy konkurs!
Redakcja
15.12.2015 22:45, aktualizacja: 15.12.2015 23:04

W poniedziałek, 7 grudnia, dokładnie w dniu 13 rocznicy powstania naszego portalu ogłosiliśmy konkurs, w którym do wygrania było aż 213 nagród. Dzisiaj z przyjemnością publikujemy listę zwycięzców, a także przez wielu długo wyczekiwane poprawne odpowiedzi do pytań wraz z ich uzasadnieniem.

Przypomnijmy pokrótce zasady konkursu. Przez 6 kolejnych dni, od wtorku do niedzieli, publikowaliśmy codziennie jedno pytanie konkursowe. Wszystkie osoby, które wzięły udział w konkursie tj. odpowiedziały na komplet pytań, brały udział w losowaniu jednej z 203 nagród. W puli znalazło się 100 dobroprogramowych kubków z limitowanym, urodzinowym nadrukiem, 70 koszulek oraz 33 kurtki przeciwwiatrowe. Ponadto dla 10 osób, które odpowiedziały prawidłowo na wszystkie pytania, przewidziany był zegarkek sportowy inkWATCH TRIA Plus ufundowanych przez partnera konkursu, firmę Arta Tech.

Przygotowując pytania chcieliśmy skłonić Was do myślenia ;-) W związku z tym niektóre pytania były może nieco podchwytliwe, inne wymagały wnikliwego wczytania się w ich treść. Nasze wyzwanie podjęło wielu, ale po zakończeniu konkursu okazało się, że zwycięzców na polu bitwy pozostało jedynie trzech... :-) Składamy wielkie gratulacje i wyrazy uznania dla tej trójki, czyli użytkowników: golem14, pwhite oraz WODZU. Udzielili oni poprawnie odpowiedzi na wszystkie sześć pytań.

Ponieważ jednak pula nagród – zegarków inkWATCH TRIA Plus – była przewidziana na nieco większa liczbę nagrodzonych, postanowiliśmy pozostałe siedem zegarków rozlosować wśród tych uczestników, którzy udzielili przynajmniej pięciu poprawnych odpowiedzi. Takich osób było dokładnie 60, a szczęśliwcami w losowaniu okazali się: jas_fasola, Krasor, krukis, Lopio, Ludvick, pgr oraz zabtom. Gratulujemy!

inkWATCH TRIA Plus

Nowoczesny zegarek sportowy polskiej firmy Arta Tech, idealny go biegania, pieszych wędrówek, jazdy na rowerze i pływania. Będzie wspaniałym prezentem dla tych, którzy poszukują gadżetu motywującego do walki z pustymi kaloriami. W tej roli sprawdzi się dużo lepiej niż smartfon. inkWATCH TRIA Plus wyróżnia się czytelnym wyświetlaczem, funkcją Smart Band i przydatną podczas biegów przełajowych nawigacją z GPS. Pozostaje tylko stworzyć plan treningowy, wyjść z domu, a wyniki przesłać do Endomondo czy Runtastic. Zegarek można obecnie kupić w promocyjnej cenie 499 zł na www.inkwatch.eu.

Obraz

Pozostałe nagrody

Pozostają jeszcze 203 nagrody, które rozlosowaliśmy wśród wszystkich uczestników konkursu z sześcioma odpowiedziami na koncie – niezależnie od tego, czy były one poprawne, czy też nie... :-) Oto lista wszystkich wylosowanych osób:

100 portalowych kubków z limitowanym, urodzinowym nadrukiem

adamk1985, adaml13, Ali123, Amaterasu, anma2, Arrenunin, Avess, Bartolini234, Bartoshr, bolok, borowikp4, c0m4r, Ciacho-88, cooba75, czarnylas, darek_d, Demog88, dobaczenko, drobok, edelmann, entat, fiesta, Fikoblin, gexx, Hasov, Hedek, horkos, hummer, ikomnet, jan1, Jaro070, Jax-MK, Jusko, K4m3L3on, kamil162, KamilxxG, Kefas, keicam263, kkragiel, konstantin3, kranu, krzysztof.marcin, Ktosio, Leszek2204, lewarek, Longhorn2009, Loreno, Luki80a, Maciej_S, maciekk26, macminik, maharadrzi, Maksym47, mandragorek, mario5551, mariosan, martinen, masterkomp, Matag, mattrock, mihau1, Mikez, moh, moongoose, mord82, muminek77, netka2000, opi, Pan Łukasz, peter6, Piotrek_20, Predator312, prezor, przemoxp, ptg010, pulstar, Qra69, Romus, ryszard79, sagraelski, sarapter, Scheiwar, slepcu, Spiderjo, tedi70, Telefax, testfor, Tharanis, thibris, tornan, Ulineczka, Viliae, whiscar, wiabek, WojtekC, wosmar, Yarek85, Yurek1964, Zdzislawbr, Ziemniaq

70 portalowych koszulek

kuba0220, 2artur2, acidos, aderas, Agrat, Albatraoz, andrzejr, aqua39, artur01w, b0n0pl, Canaris1978, comodor1, coreboot, cra89, ddariush, DevillMan, Driv3er, dwisnia, dziubin, edidan, Fat Mouse, Fidellino, Fiołek, Goldfinger, gotrunks, greelf, ichu, J2CoM, jacek69, Kaworu, kiju1982, krexon, krismeno, krzysztof019, lex_iuris, looogan, lordjahu, lork, Madafaker, man333, manitu, marcin1510, marcinellino, Mario2609, Mathew01, miloszj7, Narv, nyczaj100, oprych, paul111, Pawlo232, phantomm, piotrekplay, polimer14, PosangelHalias, przemo188, Raphael_Stark, reanek, Semtex, stande, TacssoComa, terennka, Thief1523, tymcio76, VPN, w11, walgav, wizard_012, xyzzyx, yoami

33 portalowe kurtki przeciwwiatrowe

AdiOs83, AntyHaker, bravo, Carson, Dizel193, etam, fan77, flecht, frequencyxxx, Frog, GivX, gowain, jarul7, jurek510, kuubusf1, Lucyfer, lukjac, matejus134, Max2, Neropiotrek, Ostatni Mohikanin, paweeloss, pesmeraga, Piotrek2255, pojan, pysiu, rafnix, rcn, Sasquatch, shango, skrzyki, WLBZ, yodacki

Nagrodzonym jeszcze raz serdecznie gratulujemy, a wszystkim Wam gorąco dziękujemy za udział w naszej urodzinowej zabawie! W najbliższych dniach na adresy mailowe podane w profilach zwycięzców prześlemy instrukcje dotyczące wysyłki nagród.

Poprawne odpowiedzi

Na koniec wypada jeszcze poznać poprawne odpowiedzi na tych sześć pytań, które okazały się nie lada wyzwaniem ;-) Oto one, wraz z krótkim wyjaśnieniem:

Który system operacyjny wprowadził jako pierwszy prawdziwą wielozadaniowość (multitasking) „pod strzechy”?

  1. AmigaOS B. Windows NT C. OS/360 D. QDOS

Każdy z wymienionych tu systemów operacyjnych zapewnia pełny multitasking z wywłaszczeniem. Prawidłowa odpowiedź to D – QDOS, czyli system operacyjny komputerów Sinclair QL. OS/360 był oczywiście już wcześniej, ale raczej nie pod strzechami – działał na ogromnych mainframe'ach firmy IBM, na których zakup nie było stać nawet większości korporacji.

Debiutujący w Windows 10 interfejs grafiki trójwymiarowej Direct3D 12 … (wybierz prawdziwe zdanie)

  1. zapewnia wysokopoziomowy dostęp do procesora graficznego, zmniejszając w ten sposób narzut na procesor główny B. pozwala na uprzednie przygotowanie poleceń dla GPU na wielu rdzeniach i przesłanie ich w jednym strumieniu d C. przyspieszy uruchamianie gier pisanych z myślą o Direct3D 11 D. pozwala na szybkie renderowanie scen z setkami różnych tekstur dzięki dynamicznemu indeksowaniu zasobów dla shaderów

To nieco podchwytliwe zadanie. Zdanie A jest fałszywe, gdyż D3D12 jest interfesem niskopoziomowym. B jest fałszywe, gdyż jednym z głównych atutów tego interfejsu jest równoległa komunikacja między CPU i GPU, za pomocą niezależnych od siebie list poleceń, wyliczanych i przekazywanych według potrzeb. C jest fałszywe, gdyż stare gry nie wykorzystają w żaden sposób nowego interfejsu (chyba że ktoś przepisze je z myślą o D3D12). D jest zdaniem prawdziwym, jednym z atutów nowego interfejsu grafiki jest dynamiczne indeksowanie zasobów, w tym obiektów i tekstur – nie trzeba korzystać z powolnych buforów, które by zasoby trzymały „pod ręką” dla shadera.

W toku rozwoju techniki komputerowej powstało wiele typów pamięci półprzewodnikowych. Która z wymienionych tu pamięci jest najszybszą pamięcią nieulotną?

  1. DRAM B. 3D Xpoint C. flash NAND D. EPROM

Wszystkie wymienione tu pamięci są pamięciami półprzewodnikowymi, jednak najszybszy z nich DRAM nie jest nieulotny, EPROM jest bardzo powolny, a flash NAND – chyba każdy się z tym typem pamięci już zetknął. Pokazana w tym roku przez Intela i Microna pamięć 3D Xpoint 3 w niektórych benchmarkach jest nawet o rząd wielkości szybsza od flash NAND. Poprawna odpowiedź to B.

Nie tylko oprogramowanie własnościowe nakłada rozmaite restrykcje na użytkownika. To, że dane oprogramowanie jest udostępniane wraz z kodem źródłowym nie oznacza, że można z nim robić wszystko. Która spośród przedstawionych tu licencji software'owych jest uważana za najbardziej liberalną, pozwalającą użytkownikom na najwięcej?

  1. Apache License 2.0 B. GNU General Public License (GPL) C. MIT License D. Microsoft Public License

Zapewne Richard Stallman skrytykowałby nasze proste rozumienie liberalności (oraz to, że czasem korzystamy też z niewolnego oprogramowania), ale nikt nie zaprzeczy, że licencja MIT praktycznie niczego nie narzuca programistom i jest kompatybilna z praktycznie każdą inną licencją. Dlatego właściwa odpowiedź to C. Ciekawostka: licencja Microsoft Public License wcale nie jest najbardziej zniewalającą licencją na świecie.

Android to wielowarstwowy, system operacyjny, który oferowany jest przez firmę Google zainteresowanym producentom sprzętu za darmo, na wolnej licencji. Sam otwarty Android nie wystarczy jednak do uruchomienia wielu programów dostępnych w Google Play, potrzebujących dodatkowo własnościowych, zamkniętych bibliotek Google'a. Który z wymienionych niżej komponentów systemowych NIE JEST częścią otwartego systemu Android?

  1. Bionic B. Linux C. CocoaTouch D. SurfaceFlinger

Dostaliście tutaj standardowego wędzonego śledzia. Całe to wprowadzenie na temat Google Play kompletnie nie ma wpływu na odpowiedzi. Bionic jest otwartą standardową biblioteką języka C Androida (coś jak glibc, tylko że chudszą i wolną od problemów licencyjnych), Linux to standardowe otwarte jądro Androida, SurfaceFlinger to zaś standardowy otwarty serwer wyświetlania Androida. Co tu nie pasuje? Oczywiście CocoaTouch, czyli wysokopoziomowa biblioteka interfejsu użytkownika prosto z systemu iOS. Tak więc odpowiedź poprawna to C.

Nowoczesne nawigacyjne menedżery plików do tej pory nie zdołały wyprzeć z rynku wywodzących się z lat 80 ortodoksyjnych, dwupanelowych menedżerów plików – jeden z najpopularniejszych programów tego typu, Total Commander, ma już 22 lata i miliony użytkowników. Wspomniany Total Commander miał jednak wielu poprzedników. Który z przedstawionych niżej programów był pierwszym na rynku ortodoksyjnym menedżerem plików?

  1. Norton Commander B. Directory Opus C. PathMinder D. DOS Navigator

Wydawałoby się, że to jest proste – Norton Commander jest uważany za protoplastę całej rodziny ortodoksyjnych menedżerów plików. Jego wersja 1.0 ujrzała świat w roku 1986. Jednak zgodnie z tym co Wikipedia i udokumentowane źródła (stare pisma komputerowe) pokazują, wcześniej, bo już w 1984 roku pojawił się PathMinder, wykorzystujący dwupanelowy interfejs. Directory Opus na Amidze pojawił się w 1990 roku, zaś DOS Navigator w 1991 roku. Tak więc poprawną odpowiedzią jest C.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (229)