AQQ

AQQ 2.x to nowa generacja polskiego multikomunikatora internetowego, rozbudowanego w stosunku do edycji 1.x o nowe funkcje i możliwości.

Obecnie podstawową siecią jest Jabber/XMPP. Protokół ten, dzięki otwartości i znaczącej liczbie rozbudowujących go funkcji, tworzy nową jakość rozmów internetowych. Oczywiście nie zapomniano o obsłudze najpopularniejszych w Polsce sieci, takich jak Gadu-Gadu i Tlen. Wygląd komunikatora także został znacznie poprawiony. Dzięki kompozycjom wizualnym można praktycznie dowolnie zmieniać wygląd programu. Zarówno kompozycje, jak i style obramowania okien, wspierają kanał alpha (przezroczystość) i są oparte o kod w języku HTML/CSS, co pozwala na bardzo szerokie modyfikacje.

Ponadto program umożliwia wysyłanie darmowych wiadomości SMS za pośrednictwem bramek polskich operatorów, wprost z okna AQQ 2.x. Do dyspozycji użytkowników są też czaty publiczne oraz rozmowy głosowe w ramach sieci Jabber/XMPP.

Google Chrome

Chrome jest przeglądarką stworzoną przez inżynierów firmy Google. Chrome charakteryzuje oszczędność miejsca, jaką zajmuje interfejs przeglądarki oraz szybkość działania programu. Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, przekładającą się na niskie wykorzystanie zasobów systemowych.

Internet Explorer

Internet Explorer 9 (IE9) to kolejna wersja przeglądarki Microsoftu. Dziewiątka jest odważną próbą nawiązania walki z konkurencją, która w ostatnich latach zaczęła intensywnie się rozwijać i pod wieloma aspektami zdążyła poprzednie wersje IE znacznie przegonić. W najnowszej odsłonie Microsoft wprowadził między innymi obsługę standardu HTML5, który oferuje webmasterom bardzo dużo możliwości i staje się coraz popularniejszy, na przykład jako alternatywa dla Flasha firmy Adobe.

Poprzednie wersje IE jednak nie tylko nie obsługiwały najnowszej odsłony HTML, ale nie radziły sobie także z wieloma innymi, od dłuższego czasu używanymi standardami. Dlatego też w wersji IE9 dodano obsługę takich elementów jak SVG 1.1 2nd edition, multimedialne zapytania CSS3, tła i krawędzie CSS3, selektory CSS3, rdzeń i zdarzenia modelu DOM level 3 oraz style DOM level 2. Wprowadzono nowy silnik JavaScript o nazwie Chakra, charakteryzujący się znacznie większą wydajnością. Szybkość działania przeglądarki została też mocno zwiększona dzięki wykorzystaniu akceleracji sprzętowej, z której przeglądarka korzysta w praktycznie wszystkich miejscach gdzie było to możliwe.

Nowa wersja Internet Explorera to także nowy interfejs, znacznie odchudzony i uproszczony. Pasek adresu został zintegrowany z paskiem wyszukiwania, zmniejszona została liczba przycisków. W systemie Windows 7 karty mogą być odczepiane od okna przeglądarki i dokowane do brzegów pulpitu. Ponadto strony internetowe mogą być przypinane do paska zadań. Pojawił się także menedżer pobierania, którego dotychczas w Internet Explorerze bardzo brakowało. Posiada on funkcję ostrzegania przed szkodliwym oprogramowaniem. Z kolei menedżer dodatków pozwala określić, które z nich mogą spowalniać działanie przeglądarki.

Test przeglądarek internetowych

Zobacz jak sprawdził się Internet Explorer w naszym teście przeglądarek internetowych na rok 2011.

Skype

Skype to popularny komunikator głosowy autorstwa twórców programu KaZaA oparty na sieci P2P, który pozwala między innymi przeprowadzać rozmowy tekstowe, głosowe i wideo, dzwonić na telefony stacjonarne i komórkowe, wysłać wiadomości SMS oraz faksy.

Aplikacja oferuje znakomitą jakość dźwięku oraz wydajne szyfrowanie 256 bitowym algorytmem AES (Advanced Encryption Standard). Skype nie instaluje żadnych komponentów szpiegujących (spyware), jest bezpłatny i pozwala prowadzić rozmowy z innymi użytkownikami sieci Skype bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Płatne są jedynie rozmowy z rozmówcami korzystającymi ze standardowych numerów telefonicznych, ceny jednak są wyjątkowo atrakcyjne.

Oprócz możliwości dzwonienia pod numery telefonii konwencjonalnej na całym świecie można również korzystając z usługi SkypeIn założyć sobie wirtualny numer telefoniczny, dzięki któremu to do użytkownika Skype zadzwonić będzie mógł każdy posiadacz zwykłego telefonu (komórkowego bądź stacjonarnego). Dodatkowo przez Skype można wysyłać SMSy, przekierować rozmowę na telefon komórkowy lub skonfigurować osobisty numer internetowy dla znajomych, rodziny i kolegów z pracy, aby mogli dzwonić na Skype ze zwykłych telefonów po stawkach lokalnych.

VLC media player

VLC (skrót od VideoLAN Client) media player to bezpłatny odtwarzacz umożliwiający oglądanie filmów i słuchanie muzyki w najróżniejszych formatach (MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, DVD, MP3, OGG itd.).

Głównym siłą programu nie jest jednak odtwarzanie plików zapisanych na dysku twardym czy płycie CD ale przede wszystkim multimediów nadawanych zdalnie (poprzez Internet lub sieć lokalną LAN) za pośrednictwem różnych protokołów dla transmisji strumieniowych. Dzięki temu VLC media player jest jednym z najlepszych rozwiązań do oglądania np. telewizji internetowych nadawanych w różnych standardach. Odtwarzacz obsługuje też różne formaty wyświetlania napisów - funkcjonalność ta nie jest jednak jeszcze ostatecznie dopracowana.

WinRAR

WinRAR 4 to najnowsza gałąź popularnego programu do kompresji plików uznawanego za jedną z najlepszych aplikacji tego typu wśród użytkowników na całym świecie.

Program WinRAR obsługuje własny format RAR oraz najbardziej popularny ZIP, a także nie w pełni (tzn. jedynie rozpakowuje) CAB, ARJ, LZH, ACE, TAR, GZip, UUE, ISO, BZIP2, Z oraz 7-Zip, konwertuje do formatu TGZ, umożliwia tworzenie samorozpakowujących się archiwów, dzielenie archiwów na odrębne woluminy, szyfrowanie i zabezpieczanie hasłem.

Wyspecjalizowane i oryginalne algorytmy kompresowania plików tekstowych, graficznych i muzycznych są jedną z najbardziej podkreślanych cech WinRARa. Osobom stawiającym pierwsze kroki z kompresowaniem plików z pewnością przypadnie do gustu wbudowany kreator pozwalający dotrzeć do podstawowych opcji programu (procedura prostych pytań i odpowiedzi). Ponadto niewątpliwym atutem WinRARa jest obsługa archiwum o wielkości sięgającej ponad 8 mld gigabajtów, co przydaje się w przypadku gigantycznych zasobów do kompresji.

Nowości w wersji 4

Wersja 4 nie wnosi wielu nowych funkcji, ale za to zawiera szereg istotnych usprawnień - w tym przyspieszenie dekompresji plików RAR nawet o 30%. Producent informuje, że zmiany wydajnościowe obejmują zarówno ogólny algorytm RAR, jak i specjalne metody dla kompresji multimediów. Poprawa powinna być zatem odczuwalna w większości przypadków. Jedynie moduł odpowiadający za kompresję tekstu nie został zmieniony. Uaktualniono też obsługę UDF do wersji 2.50, dzięki czemu można teraz rozpakowywać większość obrazów ISO płyt Blu-ray. Ciekawostką jest też dodanie obsługi paska zadań Windows 7, przez co postęp operacji może być wyświetlany bezpośrednio na ikonie WinRARa.

Niestety kosztem ewolucji jest wycofanie obsługi starszych systemów Windows. WinRAR 4 pracuje wyłącznie na Windows 2000 i nowszych, niemożliwe jest jego uruchomienie na takich systemach jak Windows 98 czy Windows NT. Oprócz tych zmian w najnowszej wersji programu pojawiło się kilkanaście mniejszych poprawek i usprawnień.