AMD, ARM, TI, Samsung i inni pracują nad jeszcze wydajniejszymi architekturami

AMD, ARM, TI, Samsung i inni pracują nad jeszcze wydajniejszymi architekturami

06.09.2012 13:55

Fundacja HSA (architektur systemów heterogenicznych) to istniejąca zaledwie od czerwca tego roku organizacja non-profit, zrzeszająca producentów układów SoC i SoC IP, producentów OEM, naukowców i dostawców oprogramowania. Członkowie Fundacji to między innymi grube ryby na rynku mikroprocesorów: AMD, ARM, Texas Instruments, Imagination i MediaTek, a kieruje nimi Phil Rogers współpracujący między innymi z AMD.

Celem pracy Fundacji jest stworzenie ekosystemu opartego na branżowych standardach, który ma zapewnić urządzeniom wysoką przepustowość przy dostępie do pamięci, wysoką wydajność przy niskim poborze prądu — jednym słowem chcą wycisnąć ile się da z heterogenicznych, czyli mających procesor i układ graficzny w jednym kawałku krzemu, architektur. W tym celu HSA pracuje nad interfejsami dla obliczeń równoległych wykorzystujących jednocześnie procesor, układ graficzny i inne programowalne komponenty, także dla języków wysokiego poziomu. Pretekstem do wspomnienia o istnieniu tej organizacji jest informacja o przyłączeniu się do niej kolejnych członków: Apical, Arteris Inc., MulticoreWare Inc., Sonics, Symbio, Vivante Corporation. Wcześniej do stowarzyszenia dołączył Samsung.

Obraz

Współpraca znanych z innowacji producentów z naukowcami i programistami może zaowocować naprawdę ciekawymi rozwiązaniami, które w obudowach urządzeń konsumenckich trafią do naszych domów. Fundacji i opracowanym przez nią otwartym standardom już dziś zawdzięczamy popularyzację obliczeń na układach heterogenicznych. Obecnie za architekturę przyszłości uważane są heterogeniczne układy UPU (Unified Processor Unit), które powoli zaczynają pojawiać się na rynku, warto więc kibicować HSA.

Dla zwykłego zjadacza chleba oznacza to, że dzięki pracy tej organizacji jego następny smartfon, tablet lub laptop z układem AMD, Samsunga, Texas Instruments czy ARM-a i z odpowiednio napisanym oprogramowaniem będzie pracował jeszcze wydajniej i o kolejne minuty (może nawet godziny) wydłużony zostanie czas pracy na baterii. Zunifikowane interfejsy pozwolą także rozwinąć skrzydła programistom, którzy będą mogli bez większego problemu tworzyć wydajne oprogramowanie dla jednak różniących się procesorów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)