APU 7. generacji: AMD odgrzewa kotlety, ale wciąż nie ma lepszych czipów dla tanich laptopów #Computex

APU 7. generacji: AMD odgrzewa kotlety, ale wciąż nie ma lepszych czipów dla tanich laptopów #Computex

APU 7. generacji: AMD odgrzewa kotlety, ale wciąż nie ma lepszych czipów dla tanich laptopów #Computex
01.06.2016 11:51, aktualizacja: 01.06.2016 12:04

Mamy połowę roku 2016 – a AMD pokazuje właśnie kolejneprocesory robione w procesie 28 nanometrów, zaprojektowane z myśląo laptopach. Następca słynnych Carrizo,które miały zrewolucjonizować rynek przenośnych pecetów,przybywa z bardzo podobnymi obietnicami, z bardzo podobnąarchitekturą. Co więc takiego ciekawego jest w tej siódmejgeneracji APU, że powinniśmy się tym zainteresować?

Obraz

Nie, w środku nowych APU wciąż nie ma rdzeni Zen. To wciążBulldozer, tzn. kolejny z bulldozeropodobnych rdzeni AMD, drugageneracja rdzenia Excavator. Siódma generacja jest jedynie niecoulepszoną generacją szóstą. Z realnych nowości należy wskazaćdodanie kontrolera pamięci DDR4 oraz wprowadzenie sprzętowychoptymalizacji konstrukcji czipu i zastosowanie nowych algorytmówskalowania napięcia i częstotliwości (AVFS). W efekcie udało sięuzyskać wyższą częstotliwość pracy od poprzednika (zeszczytowych 3,4 do 3,7 GHz) przy zachowaniu tego samego TDP 35 W.Przekłada się to na wzrost wydajności o ok. 10%.

Obraz

O algorytmach AVFS warto powiedzieć więcej. Czip czipowynierówny, różnice wynikające z procesu produkcyjnego przekładająsię na odmienne charakterystyki poszczególnych komponentów – wdanej części dla uzyskania zadanej częstotliwości może byćkonieczne zastosowanie innego napięcia. AMD nazywa to ShadowPstates, stanami energetycznymi, które pozwalają krzywej AVFSzmieniać się w zależności od wieku, jakości i wydajnościprocesora. Taki indywidualnie obsługiwany czip będzie funkcjonowałdłużej i zużyje mniej energii na niższej częstotliwości.

Nowe czipy AMD doczekały się także systemu sensorów o nazwieSkin Temperature Aware Power Management. Z grubsza chodzi o to, żeteraz układ SoC będzie w stanie wykryć temperaturę otoczenia idostosować do tego aktywność procesora, wydłużając np. pracęna maksymalnych obrotach, gdy obudowa jest jeszcze chłodna.Oczywiście to nic nowego, wielu innych producentów procesorów torobi, ale na pewno pozwoli to teraz na lepszą pracę APU w ciasnychprzenośnych konstrukcjach.

Obraz

W ramach 7. generacji APU rozwijane będą dwie platformy. Dlanajtańszych komputerów przeznaczono konstrukcję Stoney Ridge – z pojedynczym modułem rdzeniowym i zintegrowaną grafiką ma miećona powierzchnię 124,5 mm2 i liczyć 1,2 mld tranzystorów. Dlanormalnych maszyn przeznaczony jest dwumodułowy Bristol Ridge, któryze zintegrowaną grafiką ma mieć powierzchnię 250,4 mm2 i liczyć3,1 mld tranzystorów. To spora zmiana w dotychczasowej strategii,AMD rezygnuje ze swoich „kocich” rdzeni (Bobcat, Jaguar, Puma),będzie stosować tylko te większe rdzenie. Różnicą ma być tylkoliczba zastosowanych rdzeni i częstotliwości pracy.

Obraz

Tak więc te najtańsze APU Stoney Ridge, oferowane pod nazwamiA9, A6 i E2, zawierać będą jeden moduł Excavator (drugiejgeneracji), z dwoma rdzeniami, dwoma wątkami i jednokanałowymkontrolerem DDR4-2133 MHz. Zawierać będą zintegrowane rdzenieRadeon R2, R4 lub R5, ze wsparciem dla dekodowania HEVC i VP9 orazobsługą HDMI 2.0. Ich TDP to domyślnie 15 W.

Obraz

APU Bristol Ridge, oferowane pod nazwami FX, A12 i A10, to dwamoduły, cztery rdzenie i cztery wątki, dwukanałowy kontrolerDDR4-2400, oraz grafiką Radeon R5 lub R7. Każdy z czipów będzieoferowany w wersjach z TDP 15 lub 35 W, z pewną możliwościądostosowania tego do wymogów producenta sprzętu.

Obraz

Nic na razie bowiem nie wiadomo o czipach desktopowych –wszystkie zaprezentowane nowości przeznaczone są dla laptopów, ijuż swoje zastosowanie znalazły w niektórych modelachkonwertowalnych komputerów HPPavilion x360, zarówno w wersji Stoney Ridge jak i BristolRidge.

Obraz

Jak widać, rewolucji żadnej nie ma, czemu więc producencilaptopów mieliby po te czipy sięgać? Z oferty AMD widać, żeargument jest jeden, ale całkiem poważny – gry. Czerwoni oferujązestawy gier dla OEM-ów, bardzo dobre wsparcie dla Direct X 12 i tewszystkie gamingowe atrakcje, których w grafice Intela po prostu nieznajdziemy. Na ocenę faktycznych możliwości tego sprzętuprzyjdzie nam poczekać jeszcze trochę, ale jesteśmy pewni, żebardzo trudno będzie znaleźć laptopy z czipami Intela, którepozwolą na granie na porównywalnym do laptopów z AMD APU poziomie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)