r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Adobe wprowadza widżet do odtwarzania wideo HTML5

Strona główna Aktualności

Adobe wprowadził widżet do obsługi tagu <video> w standardzie HTML5. Za jego pomocą można oglądać materiały wideo w przeglądarkach internetowych, które jeszcze nie obsługują tagu.

Firma Adobe promuje oczywiście własny produkt do obsługi multimediów, Flasha, jednak zgodnie z polityką otwartości na inne technologie, wspiera także HTML5. Ostatnim tego dowodem jest wprowadzenie widżetu HTML5 Video Player do odtwarzania materiałów wideo przesyłanych w standardzie HTML5. Podstawowym zadaniem widżetu jest obsługa tagu <video>, który nie został jeszcze zaimplementowany we wszystkich przeglądarkach internetowych. Adobe chce w ten sposób spopularyzować dostęp do materiałów wideo wśród internautów, ale pokazać też, że wbrew krytyce, wspiera także otwarte standardy.

Widżet HTML5 Video Player można pobrać z poziomu Adobe Widget Browser. Jest to aplikacja w ramach wieloplatformowego środowiska Adobe AIR. Współpracuje ona także z programem Dreamweaver CS5. Z widżeta mogą skorzystać użytkownicy takich przeglądarek jak Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome czy Opera. Jak podał Adobe, HTML5 Video Player korzysta z otwartej biblioteki Kaltura.

r   e   k   l   a   m   a
© dobreprogramy

Komentarze

0 nowych
  #1 22.10.2010 13:57

wywalic to calkiem, ustandaryzowac odtwarzanie w html5 i tyle, mam dosc tych glupich aktualizacji i dziur w tych wtyczkach.

  #2 22.10.2010 14:22

posłuchaj się jesteś jak drugi Jobs :D

  #3 22.10.2010 14:24

Naprawdę denerwująca jest ta wszechobecna fascynacja HTML5, za wszelką siłę dążenie do tego, by móc powiedzieć że coś jest HTML5, XHTML (a najlepiej to 1.1). Natomiast w chwili obecnej można byłoby złapać się za głowę, gdyby te wszystkie pseudo stronki niby XHTML-owe wysłać rzeczywiście jako application/xhtml+xml. 99% z tego badziewia w ogóle by się nie wyświetliło o błędy. Żaden serwer trzymający te niby xhtmlowe twory nie jest skonfigurowany tak, by wysyłać te strony jak typ mime xhtml, a w meta tagach jedynie w paru % przypadków wpisany jest typ mime xhtml ( co i tak nic zreszta nie daje, bo pierwszorzedna sprawa jest konfiguracja serwera - sam meta tag nic nie da skoro serwer dalej bedzie ustawiony na wysylanie tych tworow jak text/html).

Dodatkowo wiekszosc stronek, pomijajac czy to html czy pseudo xhtml i tak jest zadeklarowanych przez doctype jako tryb przejsciowy. A wystarczy uswiadomic sobie ile juz lat ma HTML 4.01. Więc to wszystko jest smieszne... ludzie raczkuja w HTML 4.01, nie wiedza po co tak naprawde jest xhtml ("bo ma X z przodu wiec moja strona jest barziej git"), mysla ze ich strona jest czytana jako xhtml, a tak naprawde... wiadomo :/ Ale najważniejsze... zeby teraz wszyscy zajeli sie HTML5, wypuszczaniem wtyczek, wielbieniem jak sie tylko da tej wersji html itd itp. Tak samo z xhtmlem bylo, jest i bedzie... efekty jakie sa to sa... 90% stronek xhtmlowych tak naprawde nimi nie sa, a ludzie sie niby ciesza, nie wiadomo dlaczego... aha... bo w doctype jest deklaracja xhtml :d smieszne... i zalosne zarazem

Tenbashi   2 #4 22.10.2010 14:52

Brawo! lukas_84 - dzięki za uświadomienie tematu - poczytam o tym !

ra-v   12 #5 22.10.2010 18:02

@lukas_84 - deklaracja deklaracją, błędy mogą się pojawić, tym bardziej jak ktoś tworzy strony CMSowe, produktowe lub coś a la popularny portal aukcyjny - teksty wklejane z Worda itp.

No i jest kilka grup użytkowników internetu, niektórych to co wyżej zaciekawi, a niektórzy potraktują jak nowinkę techniczną typu "mnie to nie dotyczy" - np.
1. użytkownicy którzy widzą Internet i przeglądarkę lub wyszukiwarkę (bo im się myli)
2. jak jest "e" na pulpicie to internet musi być (serwis TPSA za czasów słynnej Neo 128)
3. Wiedzą jak ściagnać strony, jak są zapisane (w pliku tekstowym), że to jest gdzieś na jakis komputerach
4. Wiedzą co to serwer, jak zainstalwoać forum czy CMSa
5. Są ubabrani w kodzie HTML/CSS i znają różnicę pomiędzy Chrome 6 a 7
x. i wiele innych

Niektórym wiedza o bezpieczeństwie HTML5 jest zbędna, bo nawet nie wiedzą że haseł dla kont nei zapusuje się nigdzie, nie znają różnic pomiędzy HTTP a HTTPS itp. - więc co do bezpieczeństwa to ważniejsza jest edukacja i informacja - i na to warto głównie postawić - a nie tylko HTML5

DeJk_SEBA   6 #6 22.10.2010 23:09

Haha i nadal będzie można IE6 używać do udostępniania komputera. :)

ra-v   12 #7 23.10.2010 19:40

@DeJk_SEBA - akurat niektórzy ludzie (a jest ich nie mało) nie potrzebują ani IE ani Windowsa żeby udostępniać swoje prywatne dane w necie, i to jest najgorsze.

  #8 24.10.2010 14:49

lukas_84 --> XHTML to slepa uliczka w rozwoju stron internetowych, więc nie ma sobie co zawracac glowy tym application/xhtml+xml :)
Wszyscy tak mocno wspieraja HTML 5, bo zdaja sobie sprawe jak wazny staje sie internet. Ten standard daje nadzieje na nowa i lepsza obsluge przez wszystkie liczace sie przegladarki. Nikt teraz nie bedzie sie uczył xhtml czy html 4.01, ale od razu html5.

  #9 05.01.2011 05:58

flash działa jako aplikacja skompilowana i chyba i jest (na oko) bardziej wydajny

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.