r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Adobe wydaje Lightroom 3

Strona główna Aktualności

Firma Adobe udostępniła kolejną aktualizację programu Lightroom 3. To narzędzie przeznaczone do importowania zdjęć z kamer cyfrowych, edytowania i tworzenia zestawień katalogów zawierających wiele fotografii.

Adobe Photoshop Lightroom to program przeznaczony dla profesjonalnych fotografów. Za jego pomocą można importować, przetwarzać, jak również zarządzać materiałami. Kolejne funkcje programu to możliwość dostosowania interfejsu do wymagań użytkownika, porównywanie podobnych zdjęć, korzystając ze zbliżeń albo dostrajanie fotografii z zachowaniem wysokiej jakości. Dzięki aplikcji Lightroom fotograf jest w stanie porównywać fotografie korzystając ze zbliżeń, co często jest przydatne w porównywaniu detali, a w profesjonalnej fotografii jest wręcz codziennością. Prócz tego program pozwala na „dostrojenie” zdjęć z zachowaniem wysokiej jakości bez utraty jakże ważnych szczegółów.

W wersji 3 programu wprowadzono szereg zmian takich jak rozwinięta redukcja szumów, korekcja obiektywu czy integracja z serwisem Flickr. Programiści informują również o zwiększonej wydajności programu, dzięki czemu obrazy wczytywane są prawie natychmiast. Dodano funkcję podglądu, a także ustawienia zapewniające szybki dostęp do funkcji sortowania i wyszukiwania obrazów. Pojawiła się obsługa plików wideo dla DSLR. Użytkownik będzie mógł tworzyć zdjęcia na podstawie nagranych klipów. Kolejne zmiany to nowe narzędzie służące do dodawania znaków wodnych, łatwiejszy import grafik, korekcja perspektywy, a także bardziej zaawansowana symulacja ziarnistości. W programie Lightroom 3 poprawiono również obsługę drukarek czy podgląd zdjęć wykonywanych z podłączonego do komputera aparatu. Dodatkowo wprowadzono ułatwienia mające na celu prostszy eksport zdjęć do plików MP4 i pokazów slajdów. Z pełną informacją na temat udostępnionych zmian można zapoznać się na stronach firmy Adobe.

r   e   k   l   a   m   a

Lightroom 3 będzie dostępny w Polsce na przełomie czerwca i lipca u autoryzowanych przedstawicieli firmy Adobe. Sugerowana cena detaliczna produktu dla nowych klientów wyniesie 249 euro. Cena aktualizacji dla zarejestrowanych użytkowników oprogramowania Lightroom wyniesie około 80 euro.

Wersję testową Adobe Photoshop Lightroom 3 można pobrać z naszego vortalu - dostępne są wersje dla komputerów z systemem Windows oraz Mac OS.

© dobreprogramy

Komentarze

0 nowych
  #1 08.06.2010 13:38

Głównym zadaniem tego programu, co wynika z nazwy, jest wywoływanie zdjęć, a więc obróbka RAWów. Niestety muszę stwierdzić, że w beta2 ów wywoływanie nie działało perfekcyjnie (wyraźnie widoczna interpolacja) i jeżeli okaże się, że w wersji finalnej tego nie poprawiono, to na pewno nie wydam ponad 2000 zł na taki program, choć nosiłem się z zamiarem.
"integracja z serwisem Flickr" działa za pośrednictwem pluginu, tak samo można podpiąć się do Picasa (pewnie inne serwisy też, ale nie sprawdzałem).

  #2 08.06.2010 22:03

@michnic:
Nie zauważyliśmy podobnych problemów z widoczną interpolacją, zarówno w wersji Beta 1 jak i Beta 2. Zainstaluj trial i zobacz czy dalej występuje. Jeśli tak, przyślij proszę zrzut ekranowy na mój email: artur at adobeblog.net

Więcej szczegółów na temat Lightrooma w poniższym linku:
http://www.adobeblog.net/2010/06/adobe-photoshop-lightroom-3-finalna-wersja-dost.../

  #3 08.06.2010 22:51

A słyszał ktoś o RawTherapee?

juha   3 #4 08.06.2010 23:12

Strasznie dziwne sformułowania w tym newsie ...
Co zdanie to: "dostrajanie fotografii", "dostrojenie zdjęć", "korzystając ze zbliżeń", albo "szybszej wydajności programu" nie powinno być większej wydajności?
Następnie "Pojawiła się obsługa dla plików wideo" może wystarczy pojawiła się obsługa plików wideo no i najlepsze: "kamer DSLR" :D
Ponownie: "podłączonej do komputera kamery"

  #5 09.06.2010 10:59

@hmm...: RawTherapee jest ciekawy, ma duzo opcji i jest przede wszystkim darmowy ale .. ale jest niemilosiernie powolny :-/ zwlaszcza w porownaniu z LR ktory na tym samym sprzecie dziala szybko a niestety na wprowadzenie niektorych zmian na zdjeciu przez RT trzeba dluuugo czekac (i nie chodzi mi juz nawet o ostateczne "wywolywanie RAWa" ale o zmiany i oczekiwanie na ich podglad)
uzytnownikom lustrznek Nikona proponuje zapoznac sie z ViewNX dolaczanym do aparatow! nowe wersje robia sie ciekawe

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.