Asystent jak poczta głosowa, Google Now rozszerza głosową obsługę SMS-ów

Asystent jak poczta głosowa, Google Now rozszerza głosową obsługę SMS‑ów

Asystent jak poczta głosowa, Google Now rozszerza głosową obsługę SMS-ów
Łukasz Maślanka
07.12.2015 18:07

Domyślny asystent sytemu Android, Google Now, zyskał właśnie kilka interesujących funkcji dotyczących obsługi wiadomości tekstowych. Nowości nie są jeszcze dostępne w języku polskim, niemniej dają pogląd na to, w jakim kierunku będzie rozwijany Now na tle konkurencji w postaci Siri czy Cortany.

Zwłaszcza że ta ostatnia od pewnego czasu całkiem nieźle radzi sobie z obsługą skrzynki SMS-ów za pomocą poleceń głosowych. Nic dziwnego, że nacisk na rozwój tej funkcji położyło także Google. Możliwe jest więc, za pomocą polecenia „OK Google, show me my last messages”, uzyskanie poglądu pięciu ostatnich wiadomości tekstowych. Następnie Now zaproponuje odsłuchanie tekstu każdej w przetworzonej wersji dźwiękowej. Na końcu aplikacja zapyta użytkownika, czy chce on powtórzyć odsłuch, przejść do kolejnego SMS-a czy odpowiedzieć głosowo na daną wiadomość.

Co ważne, Google Now obsługuje dowolną aplikację zastępującą domyślną skrzynkę odbiorczą. Trudno jednak zakładać, aby Polacy szybko doczekali się obsługi tych możliwości w języku polskim: priorytetem dla Google jest raczej wzbogacanie Now o nowości, niż udostępnianie szerszemu gronu użytkowników już dostępnych opcji. A szkoda, bo z przetwarzaniem tekstu na mowę i odwrotnie, algorytmy Google radzą sobie w przypadku języka polskiego już całkiem nieźle.

Obraz

Niektóre funkcje asystenta są już dostępne po polsku. Wydanie aplikacji poleceń „OK Google, zadzwoń do…”, „OK Google, wyślij SMS do…”, „OK Google, ustaw budzik na…” lub „OK Google, przypomnij mi o…” działa bowiem bez zarzutu.

Konkurencja asystentów na urządzeniach mobilnych zaostrza się, do wprowadzenia podobnej usługi przymierza się także Facebook. Sądząc po liczbie danych osobistych, którą dysponuje serwis, asystent nazywany roboczo Facebook M będzie mógł zaoferować użytkownikom spore możliwości. Wiadomym kosztem. Nie bez znaczenia pozostają także kroki Microsoftu, prowadzące do zapewnienia Cortanie możliwie jak największej popularności, także na Androidzie i iOS-ie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)