BUILD: Dzień 1 - Windows 8

BUILD: Dzień 1 - Windows 8

Wojciech Cybulski
13.09.2011 20:32, aktualizacja: 14.09.2011 04:22

W Anaheim w stanie Kalifornia rozpoczęła się konferencja Build podczas której Microsoft wraz z partnerami demonstruje najważniejsze nowości powiązane z ekosystemem Windows'a. Prezentujemy na gorąco najważniejsze wydarzenia pierwszego dnia konferencji. Na początek system operacyjny Windows 8.

Konferencja rozpoczęła się od małego podsumowania, Steven Sinofsky przedstawił kilka interesujących liczb związanych z produktami Microsoftu. Szef działu Windows podał między innymi liczbę sprzedanych kopii systemu Windows 7 - 450 milionów - oraz zdradził, że z usług Windows Live korzysta obecnie 542 milionów osób. Przechodząc do tematu Windows 8 Sinofsky zaznaczył, że jest to system w pełni przystosowany do obsługi dotykiem. Podano kilka informacji dotyczących wymagań sprzętowych Windows 8 - nowy system Microsoftu będzie działał bez problemu na każdym komputerze, który dziś radzi sobie z Windows 7. By to udowodnić, pokazano Windows 8 działający na 3-letnim netbooku. Co więcej, Windows 8 będzie miał mniejsze zapotrzebowanie na pamięć niż Windows 7. Nowy system będzie także kompatybilny wstecz i ma być wyposażony w dwa interfejsy - przystosowany do obsługi dotykiem i tradycyjny. Użytkownicy będą mogli swobodnie przełączać się między interfejsami.

Ciekawie prezentuje się odświeżony Lock Screen - ekran z zegarkiem i kalendarzem, pozwalający na zalogowanie się do systemu. Zaprezentowano także ekran startowy, widoczny tuż po zalogowaniu do systemu. Bazuje on na interfejsie Metro i można go poddać daleko idącej personalizacji. Ekran startowy pozwala między innymi na błyskawiczne uruchomienie aplikacji, z których najczęściej korzystamy. Pokazano także nowy Panel Sterowania, który diametralnie różni się od tego w Windows 7. Co ciekawe, system ma dysponować podręcznym paskiem opcji wzbogaconym o wyszukiwarkę i kilka innych dodatków - będzie on dostępny w każdym momencie poprzez wykonanie gestu przeciągnięcia z prawej krawędzi ekranu.

W skład Windows 8 wejdzie 10 odsłona Internet Explorera. Podobnie jak reszta systemu, IE 10 będzie przystosowany do obsługi dotykiem, między innymi poprzez klawiaturę ekranową. Przeglądarka pozwoli ponadto na proste przesyłanie treści znajomym poprzez mail, komunikatory i sieci społecznościowe. System Windows 8 będzie także wyposażony w wyszukiwarkę obejmującą swoim zasięgiem lokalnie przechowywane pliki oraz treści on-line, zgromadzone w wielu serwisach, w tym w Twitterze. System będzie dysponował natywnym klientem Twittera.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (57)