Bezpłatne LTE — Ożarowice dają przykład światu

Bezpłatne LTE — Ożarowice dają przykład światu

Marcin Paterek
02.07.2013 12:02

Ożarowice to pierwsza na świecie gmina, która wdrożyła bezpłatny dostęp do szerokopasmowego internetu LTE. W chwili obecnej jego możliwości wykorzystują podległe gminie jednostki, ale już wkrótce technologia zostanie przekazana wszystkim mieszkańcom. Do niedawna w naszej gminie było kilku operatorów internetowych, natomiast dostęp do szybkiego Internetu miało tylko 30 proc. osób. Można śmiało powiedzieć, że byliśmy częścią białej plamy na mapie w zakresie usług szerokopasmowych — tłumaczy Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic. Dlatego rada gminy podjęła decyzję o rozbudowie infrastruktury we własnym zakresie. Wdrożenie projektu pochłonęło 3,2 mln zł, z czego 2,7 mln pochodziło z funduszy unijnych.

Obecnie najczęściej wykorzystywane przez operatorów pasmo kończy się w granicach 2,3 – 2,6 GHz, jednak w Ożarowicach częstotliwości zostały zwiększone do 3,4 – 3,8 GHz. Huawei, partner projektu, zdecydował się na wykorzystanie technologii w trybie TDD, który ma zapewnić lepsze zagospodarowanie dostępnego pasma. Dzięki temu LTE w Ożarowicach ma działać przynajmniej przez 8 – 10 lat. Bez trudu osiągnęliśmy przepustowość 30 Mbps na pojedynczym terminalu LTE. Działają też radiolinie, które przenoszą od 200 do 800 Mbps. Jest to naprawdę wydajna, nowoczesna infrastruktura teletransmisyjna — zachwala Piotr Długosz, którego firma odpowiedzialna była za wdrożenie projektu.

LTE w Ożarowicach dostarcza także usługi szerokopasmowego Internetu do zainstalowanych w gminie hotspotów. Póki co można w ten sposób odwiedzać wyłącznie wybrane strony administracji publicznej, ale już niedługo cała Sieć ma stanąć otworem. Dziś wybudowaliśmy narzędzie na potrzeby obiektów użyteczności publicznej, czyli urzędu gminy, biblioteki, świetlicy, ośrodka kultury, straży pożarnej, szkoły i przedszkola. Kolejnym etapem inwestycji jest dostęp dla mieszkańców Ożarowic do szerokopasmowego internetu — wyjaśnia wójt. Na początku projekt obejmie 100 posesji, a kolejne gospodarstwa mają być dołączane sukcesywnie. Gmina nie wyklucza również dalszego rozwoju sieci, np. pod kątem monitoringu miejskiego lub kontroli urządzeń pomiarowych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)