Błąd numer 1 w Ubuntu został „naprawiony”

Błąd numer 1 w Ubuntu został „naprawiony”

31.05.2013 11:48

20 sierpnia 2004 roku, równo dwa miesiące przed wydaniem pierwszej wersji Ubuntu (4.10, Warty Warthog, którego ekran logowania znajduje się poniżej), na Launchpadzie zapisany został pierwszy błąd. Był to nie tyle problem z dystrybucją, co z rzeczywistością w której powstaje — Microsoft ma największy udział w rynku. Mark Shuttleworth w opisie „błędu” zaznaczył, że Ubuntu i podobne projekty powstały, aby go naprawić. Celem ich istnienia jest doprowadzenie do stanu, w którym na większości sprzedawanych urządzeń będzie zainstalowane tylko wolne oprogramowanie.

Obraz

W 2004 roku błąd można było replikować w nieskończoność, wystarczyło pójść do sklepu i spróbować kupić komputer bez Windowsa, a najlepiej w ogóle bez zamkniętego oprogramowania (BIOS też się liczył). Z czasem zmieniły się definicje komputera osobistego i sposób w jaki z niego korzystamy, tym samym zmienił się rozkład sił na rynku. Błąd został uznany za naprawiony, choć nie za sprawą Ubuntu…

W uzasadnieniu właściciel Canonicala pisze, że ten szerszy rynek ma zdrową konkurencję, z iOS i Androidem mającymi znaczący w nim udział. Dalej zaznaczył, że Android może i nie jest Linuksem, którego chciałby używać na co dzień, ale jest to bez wątpienia platforma otwartoźródłowa, która oferuje korzyści praktyczne i ekonomiczne użytkownikom i przemysłowi. Mamy więc konkurencję i solidną reprezentację otwartego oprogramowania na rynku komputerów osobistych. Ta reprezentacja niebawem się powiększy o kolejnych zawodników — Tizen, Sailfish OS i Firefox OS.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)