[CES 2015] Ery Post-PC nie widać. Przedstawiamy najciekawsze laptopy tegorocznych targów

[CES 2015] Ery Post-PC nie widać. Przedstawiamy najciekawsze laptopy tegorocznych targów

[CES 2015] Ery Post-PC nie widać. Przedstawiamy najciekawsze laptopy tegorocznych targów
07.01.2015 16:43, aktualizacja: 07.01.2015 17:34

Targi CES to nie tylko premiery nowych smartfonów i innych gadżetów. Mimo iż niektórzy krzyczą o erze Post-PC, to laptopy nadal mają się dobrze i są dla większości osób urządzeniami niemal niezbędnymi. W Las Vegas producenci zaprezentowali kilka naprawdę ciekawych modeli, które postanowiliśmy przedstawić Wam w tym zestawieniu.

Premiery nowych laptopów odbywają się bez większego echa, może nie licząc sprzętu Apple. W końcu wielu producentów nie posiada modeli, które byłyby łatwo rozpoznawalne, a w oznaczeniach poszczególnych laptopów można wręcz się zgubić. Obecnie popularnością cieszą się przede wszystkim smartfony, to właśnie one są łatwo rozpoznawalne nawet przed osoby, które nie śledzą na bieżąco wszystkich nowinek technologicznych. Jednak jest kilka laptopów, które mogą cieszyć się pożądaniem równie dużym co Samsung Galaxy S5 czy iPhone 6.

Dell na targach CES zaprezentował model XPS 13. Elementem, który zwraca uwagę są ramki wokół wyświetlacza. Są one bardzo wąskie, mają zaledwie 5,2 mm. Dzięki temu 13-calowemu laptopowi pod względem rozmiarów bliżej jest do 11-calowych urządzeń konkurencji. Wyświetlacz oferuje rozdzielczość FullHD, dostępna będzie również wersja z dotykowym ekranem QHD+ (3200 x 1800 pikseli). Tak wysoka rozdzielczość robi wrażenie, zwłaszcza przy wyświetlaczu o takiej przekątnej. Trzeba przyznać, że Dell XPS 13 wygląda naprawdę dobrze i z pewnością wyróżnia się na tle innych modeli. Wrażenie robią również materiały użyte do stworzenia obudowy, producent wykorzystał aluminium i włókno węglowe.

Obraz

W zależności od wersji Dell XPS 13 będzie posiadał procesor Intel Broadwell Core i3, i5 lub i7, 4 lub 8 GB RAM, dysk SSD o maksymalnej pojemności 512 GB. Wśród złącz znajdziemy dwa USB 3.0, mini Display Port i pełny slot na karty SD. Niestety zabrakło HDMI i zmuszeni będziemy do korzystania z odpowiednich przejściówek. Dell twierdzi, że wersja z ekranem Full HD i procesorem Intel Core i5 ma pracować nawet do 15 godzin na baterii. Dell XPS 13 jest też lekki, jego obecności w torbie czy plecaku zbytnio nie odczujemy, waży on 1,18 kg, a w wersji z dotykowym ekranem 1,28 kg. Niestety cena nie jest niska, za model ze zwykłym ekranem, Intelem Core i5, dyskiem SSD 128 GB i 8 GB będziemy musieli zapłacić 999 dolarów.

Kolejnym godnym uwagi laptopem jest kolejna wersja Lenovo X1 Carbon. Chińska firma już wcześniej reklamowała ten model jako najlżejszy na świecie 14-calowy ultrabook, ważący jedynie 1,27 kg. Taką wagę udało się uzyskać dzięki zastosowaniu lekkiego i wytrzymałego włókna węglowego. Lenovo X1 Carbon posiada 14-calowy wyświetlacz, zależnie od wersji będzie to: niedotykowy ekran Full HD TN, niedotykowy ekran IPS o rozdzielczości 2560 x 1440 lub dotykowy ekran IPS o rozdzielczości 2560 x 1440.

Obraz

Wydajność na wysokim poziomie ma zapewnić nam niskonapięciowy procesor Intel Core wykonany w mikroarchitekturze Broadwell. Do dyspozycji dostaniemy od 4 do 8 GB RAM i dysk SSD podłączany bezpośrednio do szyny PCIe, o maksymalnej pojemności 512 GB. Bateria ma pozwolić na nawet 9 godzin pracy, a dodatkowo dzięki technologii Rapid Charge baterię do poziomu 80% naładujemy w ciągu godziny. Nowy X1 został wyposażony w klawiaturę adaptacyjną, która dynamicznie dostosowuje się do używanego oprogramowania, wyróżniając najważniejsze klawisze.

Chińskie Lenovo pokazało również 5 nowych urządzeń z rodziny Yoga. Wszystkie zaprezentowane urządzenia charakteryzują się zawiasami umożliwiającymi przekręcenie ekranu o 360 stopni i przekształcenie laptopa w tablet. Dwa modele można nazwać tańszą wersją Yogi 3 Pro. Mniejszy posiada 11-calowy ekran IPS, a większy 14-calowy, ich rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 pikseli. Yoga 3 11 została wyposażona w procesor Intel Core M, natomiast w modelu Yoga 3 14 znalazł się Intel Core 5-tej generacji, dodatkowo opcjonalnie możemy wybrać wersję z układem graficznym Nvidii. Mniejszy model został wyceniony na 799 dolarów, a większy na 979 dolarów.

Obraz

Kolejne trzy urządzenia przeznaczone są głównie dla biznesu, przede wszystkim różnią się między sobą przekątną ekranu. Dostępne będą wersje z 12,5, 14 lub 15,6-calowym wyświetlaczem. Każdy z tych modeli zostanie wyposażony w procesor Intel Core 5-tej generacji, a w przypadku dwóch większych opcjonalnie pojawi się karta graficzna Nvidii. Lenovo ThinkPad Yoga 12 będzie sprzedawany z ekranem o rozdzielczości 1366 x 768, ale dostępna będzie również wersja z FullHD. Natomiast większe modele dostępne będą z ekranami FullHD. ThinkPad Yoga 12 i 15 na sklepowe półki trafią już za miesiąc i będą kosztowały odpowiednio 999 i 1199 dolarów. Model z 14-calowym ekranem pojawi się w maju i zapłacimy za niego 1199 dolarów.

Natomiast japońska Toshiba pokazała urządzenie, które można nazwać odpowiedzią na Surface Pro 3 od Microsoftu. Portege Z20t możemy w każdej chwili przemienić w tablet lub jeśli potrzebujemy fizycznej klawiatury i dodatkowych złącz (RGB, HDMI, Ethernet i dwa USB 3.0) w laptop. To urządzenie posiada 12,5-calowy dotykowy wyświetlacz IPS, którego rozdzielczość wynosi 1920 x 1080 pikseli. Zastosowany procesor Intel Core M pozwolił na zastosowanie pasywnego chłodzenia, a także umożliwił zmniejszenie rozmiarów obudowy, tablet ma 8,8 mm grubości.

Obraz

Zależnie od wersji do dyspozycji dostaniemy 4 lub 8 GB RAM oraz dysk SSD o pojemności 128, 256 lub 512 GB. Stacja dokująca posiada również dodatkowy akumulator, po podłączeniu do niej, ten model Toshiby ma on pracować nawet 17 godzin. Natomiast sam tablet bez ładowarki ma wytrzymać do 9 godzin. Portege Z20t bez klawiatury waży 0,73 kg, a po podłączeniu do niej waga wzrasta do 1,5 kg. To urządzenie na sklepowych półkach pojawi się jeszcze w tym miesiącu, w cenie od 1399 dolarów.

ASUS na targach CES zaprezentował multimedialnego notebooka N551JQ, którego najciekawszym elementem jest kamera Intel RealSense 3D. Dzięki zastosowaniu dwóch obiektywów, aparat nowego N551JQ jest w stanie na bieżąco i w czasie rzeczywistym śledzić ruchy użytkownika, dając między innymi możliwość przewijania stron internetowych, otwierania poszczególnych aplikacji czy nawet grania za pomocą gestów. Co ważne, kamera RealSense 3D umożliwia również skanowanie obiektów 3D, które mogą zostać skopiowane z wykorzystaniem drukarki 3D.

Obraz

Laptop ASUS-a posiada również 15,6-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768 lub 1920 x 1080, dostępna będzie wersja z wyświetlaczem IPS. Wydajność na wysokim poziomie zapewni karta graficzna NVIDIA GeForce GTX 850M oraz procesor Intel Core i5-4200H lub i7-4710HQ. Nasze dane będziemy mogli przechowywać na dysku SSD 256 GB lub na talerzowym o pojemności od 750 GB do 1 TB. Dostępne złącza to: mini DisplayPort, 3 x USB 3.0, HDMI, Ethernet, audio combo oraz slot na karty SD. Wymiary wynoszą 383 x 255 x 31,5 mm, a całość waży 2,7 kg.

Tegoroczne targi CES pokazują, że producenci nie zamierzają odpuścić walki o rynek laptopów. Nowe urządzenia są coraz lżejsze, smuklejsze i wydajniejsze, a dzięki nowej generacji procesorów Intela są w stanie osiągać naprawdę imponujące rezultaty pracy na baterii. Dell XPS 13 czy Lenovo X1 Carbon są urządzeniami z górnej półki i wywołują emocje równie duże jak flagowe smartfony. Nie możemy się doczekać ich pojawienia się w Polsce na sklepowych półkach.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (36)