Chińskie klony procesorów AMD już na rynku: tak udało się ominąć monopol Intela

Chińskie klony procesorów AMD już na rynku: tak udało się ominąć monopol Intela

Chińskie klony procesorów AMD już na rynku: tak udało się ominąć monopol Intela
09.07.2018 23:56, aktualizacja: 10.07.2018 14:51

Od dziesięcioleci prawa do produkcji mikroprocesorów na baziearchitektury x86 miały trzy firmy: Intel, AMD oraz o czym wiele osóbjuż zapomniało, tajwańska VIA Technologies. Teraz do tego gronadołącza chińska firma Hygon. Dzięki osobliwemu porozumieniu z AMDzdołała uzyskać dostęp do opracowanej przez Intela architektury –a co najdziwniejsze, nie naruszono przy tym warunków umówlicencyjnych.

Nowe procesory noszą nazwę „Dhyana” i są oficjalnieprzeznaczoną na chiński rynek implementacją mikroarchitektury Zen.W rzeczywistości są to po prostu układy SoC będące klonamiprocesorów EPYC. W środku różnią się od oryginałów wyłącznieciągiem identyfikacyjnym („HygonGenuine”) i numerami serii(Family 18h). Tak przynajmniej twierdzą deweloperzy linuksowegokernela, którzy przenieślina procesory Dhyana kody wsparcia z procesorów EPYC (Family 17h) –i wszystko im działało idealnie.

Obraz

To posunięcie o strategicznej dla Chin wadze to prawdziwymajstersztyk gwałcenia ducha i przestrzegania litery umówpatentowych. W 2016 roku AMD ku zaskoczeniu całej branży założyłow Państwie Środka spółkę joint venture, mającą zajmować siębudową procesorów, o nazwie Tianjin Haiguang Advanced TechnologyInvestment Co. Ltd. (THATIC). Współudziałowcami AMD były prywatnei państwowe chińskie firmy oraz Chińska Akademia Nauk. Projektprzyniósł czerwonym zastrzyk gotówki od chińskich partnerów –oni zaś otrzymali obietnicę otrzymania dostępu do własnościintelektualnej związanej z x86 i konstrukcją układów SoC.

To był jednak dopiero początek. THATIC założyło dwie kolejnespółki joint venture – Haiguang Microelectronics Co. Ltd. (HMC)oraz Chengdu Haiguang Integrated Circuit Design Co. Ltd. (CHICD),zwaną także… Hygon.

AMD posiada w HMC 51% udziałów, reszta przypadła chińskiemupartnerowi Tianjin Haiguang Holdings. W Hygonie do AMD należy 30%,chiński partner ma 70%.

Oficjalnie HMC, którego większościowym udziałowcem jest AMD,jest posiadaczem własności intelektualnej na x86, zajmuje się teżprodukcją procesorów. Dzięki temu nie naruszono zapisu,zakazującego AMD przekazywania technologii x86 innym firmom. Tutajsą one przekazane do spółki-córki, w intencji „stworzeniaproduktu dostosowanego do chińskiego rynku”.

HMC otrzymaną własność intelektualną licencjonuje Hygonowi,zajmującemu się projektowaniem czipów Dhyana i odsprzedającemuich projekty z powrotem do HMC. Następnie HMC wynajmuje któryś zkomercyjnych fabów (prawdopodobnie TSMC), a następnie po ichwyprodukowaniu tam z powrotem przekazuje je do Hygona, którysprzedaje je pod marką Dhyana, wyłącznie na rynku chińskim.

Wejście AMD w tę grę jest ciosem w amerykańską politykęizolacji Chin od nowoczesnych technologii. Czerwoni niniejszymdostarczyli Państwu Środka niezwykle wydajne serwerowe procesory,tak potrzebnych do budowy superkomputerów czy systemów sterowaniadla wojska. Niezadowoleni z takiego stanu rzeczy przedstawicieleamerykańskiej administracji pewnie w końcu sobie przypomną, żeszefową AMD jest dr Lisa Tzwu-Fang Su, córka chińskich emigrantówz Tajwanu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (154)