Przy okazji premiery najnowszych wersji przeglądarek Opera Mini 6 i Opera Mobile 11 odwiedziliśmy wrocławski oddział firmy Opera Software by porozmawiać z Krystianem Kolondrą o nowościach, jakie pojawiły się w najnowszych mobilnych przeglądarce na świecie. Materiał wideo polecamy także tym, którzy czekają na nową wersję Opery Mini dla iPada. Posiada ona kilka unikatowych dla tych urządzeń funkcji, które również prezentowane są podczas filmu.
Testujemy, om5 na dotykowym 3" sprawdza się wyśmienicie. Zobaczyłem tylko wpisy opery mini na FB, a tu okienko z powiadomieniem od redakcji ;)
Czekałem na to od paru dni. Opera Mobile właśnie kończy się ściągać. :D
a w Opera Mobile Store po nowych wersjach nawet śladu nie ma...
Jak dla mnie wielkiej różnicy w porównaniu do 10.1 nie ma. Jedynie ta opcja udostępniania doszła i nieco interface zmienił wygląd (Symbian).
Czy mini earth można gdzieś zobaczyć ściągnąć?
Jak opera mobile na telefony jest ok jak najbardziejto opera na kompa to najwiiększy SYF NAD SYFYwiecznie żle wyświetla strony wolna jest a testy niech sobie wsadzą w d..e
Czy ktoś testował Opere Mini na Spicy (I5700)? Warto upgradeować?
Oczywiście na starsze WM opera mobile już nie wyjdzie...?
działa świetnie. Uruchamia się szybciej. Coś pięknego. Patrz mój user agent
@ Dziadek. Tobie nie Opera tylko Unitra na ramię.
Może to głupie pytanie, ale czy opera mobile jest płatna ? Jak nie to zobaczę czy jest w sklepie ovi i wypróbuję.
U mnie już Operka mini właśnie hula ;)
Niestety ale w porównaniu do konkurencji to nie za dobrze wypada...
Obydwie wersje właśnie się zainstalowały, czas na testy!
Mayron | 22.03.2011 11:20 Niestety ale w porównaniu do konkurencji to nie za dobrze wypada... ---------------------- Pozwól, iż każdy podejmie decyzje wg. siebie. Przypominam, że o gustach się nie dyskutuje ;).
mi na nokii n95 nie działa flash, wchodzę na yt i piszę żeby zaktualizować flasha ...
jakiej konkurencji? Masz na myśli Firefoxa Mobile? Nadajesz się do kabaretu.
Ehe, obsługa flasha... Gdyby to jeszcze działało... I strony startowej nie można zmienić :( Tak to żadna różnica co do 5
@quadro555 Opera Mobile jest darmowa. Pytanie nie jest głupie, bo pierwszą bezpłatną wersją była 10 (od pierwszych wydań testowych), a było to nie tak znów dawno temu. W chwili obecnej Opera bierze pieniądze od indywidualnych użytkowników tylko za pocztę premium. Przed chwilą się tam zalogowałem, żeby sprawdzić, czy się coś nie zmieniło. No i zmieniło. Darmowa poczta dostała IMAP. Za to SMTP tylko w premium.
@Mayron Podaj przykłady w czym ta konkurencja jest niby lepsza, chętnie się pośmieję.
@Mayron Masz na myśli: Bolt, TeaShark, Skyfire, Firefox Mobile? Ciekawe rzeczy opowiadasz ;p
@Jaahquubel_ Dzięki, tak właśnie mi się obiło kiedyś o uszy,że Opera Mobile jest płatna i dlatego miałem mini. Jeżeli Mobile dobrze będzie obsługiwało flasha to pewnie pozostanie u mnie na stałe.
Działa komukolwiek flash? Jak chce odtworzyć wideo na YT to wyświetla się informacja, żeby pobrać aktualnego flasha. Nokia E51. Mimo wszystko korzystam z aplikacji YouTube do odtwarzania wideo, działa szybko , i bez problemów.
Tresc jest nieprawidlowa lub zawartosc pliku jest uszkodzona - mial ktos podobny problem z instalacja 6tki mini?
"urządzeń z systemem Java" padłem jak to zobaczyłem i przeczytałem:D
Przed chwilą wyszła wersja RC Firefox'a Mobile i w porównaniu do Opery Mobile 11 działa o wiele płynniej na moim Motorola Defy z Androidem 2.1
W zasadzie gdyby nie ten flash, to Opera byłaby najlepsza, a niestety nie jest. Konkurencja? A Skyfire wystarczy?
Działa ok choć do Mobile dodałbym jeszcze kilka rzeczy. Na dużych i mocnych urządzeniach jest jeszcze spore pole manewru i nie ma się co zbytnio ograniczać. Flash działa bardzo dobrze, przynajmniej ten filmik wyświetlił mi się bez zarzutu a przy odpowiednim ustawieniu reklamy się NIE wyświetlą bez tapnięcia w znak play informujący o zawartości Flash. Unifikacja interfejsu we wszystkich mobilnych wersjach to pomysł dyskusyjny. Ma swoje zalety ale chyba jedna podstawowa wada przemawia za odejściem od tego pomysłu, po prostu na takim SGS albo HTC DHD do Opery Mobile można śmiało upchnąć więcej elementów interfejsu, które przyspieszyłyby poruszanie się po sieci a na zwykłym telefonie z małym ekranem i Operą Mini to co już jest to i tak sporo. Nie zmienia to faktu że moje pierwsze wrażenia są jak najbardziej pozytywne.
@Rafiki "W zasadzie gdyby nie ten flash, to Opera byłaby najlepsza, a niestety nie jest. Konkurencja? A Skyfire wystarczy?" Nie rozumiem. Czy to znaczy, że mniej znaczy więcej? Brak jakiejś funkcji moim zdaniem jest wadą a jej obecność jest zaletą. Zawsze możesz to wyłączyć.
Jakiś czas temu zainstalowałem 11 Mobile i wszystko śmiga aż miło razem z Flashem (Android 2.2.1). Grand34 jak Ci nie leży (będzie bezpieczniej) to nie używaj ale nie od dziś wiadomo, że Opera jest szybka i skierowana do bardziej zaawansowanych użytkowników ponieważ już na starcie ma w sobie prawie wszystko od klienta poczty(super) po świetny notatnik z zapisem linka do notatki. Po wprowadzeniu widżetów nic mi już nie brakuje. Wszystko to otrzymujemy w małej paczce (8,9 mb) w porównaniu n.p. z gołym Firfoxem (12,7 mb). Pozdrawiam użytkowników OPERY.
Szkoda że na symbiana Opera nie ma właściwie konkurencji. Właśnie zaktualizowałem 10.1 do 11, mam nadzieje że będzie pracować stabilniej... 10.1 lubiła się wyłączyć przy dużych stronach :/
Opera mini chodzi szybciej :) A tak to brak zmian, choć nie trzeba ulepszać coś co już jest dobre.
tylu malkontentów. Żeby tak któryś z nich używał przeglądarki mobilnej. Skąd. Awykonalne w Pomarange. To tak jak rowerzysta wypowiada się o jakości paliwa.
A jaki jest sens miec opere mini i opere mobile na androidzie?? w czym jedna jest lepsza opd drugiej ??
szkoda że nie ma sposobu na zmianę identyfikacji przeglądarki. Gdyby Operka maskowała się jako wersja desktopowa moznaby było uzyskać zawartość do treści blokowanych w wersji mobilnej (np. niektóre treści na YT)
Mam E52 z Symbianem i przyznam, że na tej platformie nie ma konkurencji jak dla mnie (na Androidzie już niekoniecznie bym z niej korzystał). Używam przemiennie zarówno Mini jak i Mobile.Po aktualizacji jestem pozytywnie zaskoczony: jest szybciej, animacje w żaden sposób się nie tną, start również szybszy.
Bardzo dobra przeglądarka (mówię o mini 6 na symbiana). Świetnie, że dodali możliwość powiększania/pomniejszania strony podczas oglądania a wygląd jest rewelacyjny. Świetnie działa a przede wszystkim szybko.
Rafiki (niezalogowany) | 22.03.2011 12:29 #27 W zasadzie gdyby nie ten flash, to Opera byłaby najlepsza, a niestety nie jest. Konkurencja? A Skyfire wystarczy? @ Ja rozumiem, że ludzie mają kłopoty z czytaniem ale że aż takie?
szkoda że gmail i picassa wyświetla w jakiejś wersji uproszczonej, zamiast jak natywna przeglądarka na androidzie. Dodatkowo przydało by się jakieś maskowanie jako wersja desktop-daje dostęp do wiekszej ilości stron.
Flash działa tylko na urządzeniach z andriodem jeśli jest zainstalowany w systemie
pobrałam i opera mobile działa zdecydowanie lepiej od poprzedniej wersji :D brawo opera
@quadro555 ani opera mini ani mobile nie są płatne, nie wiem czy już w ovi są najnowsze wersje ale na stronie producenta masz
a flash na operze mobile pod symbian ^3 działa może nie tak jak na wersjach desktopowych ale działa :)
Prawie zadnej zmiany jesli chodzi o operę mini 6. Tylko dodana opcja wyslij na facebook'a. I moze troszke szybciej chodzi. Rok czasu minal i go-wno zrobili, taka jest prawda
Śmiesznie się tego używa na Windows 7 na tradycyjnym notebooku a nie tablecie. Zawsze to jakaś ciekawostka i jakie literki wielkie przy pisaniu komentarza ;)
Zaktualizowana Mini do 6 :) Czuć, że szybciej działa.
Musza ja jeszcze troche dopracowac bo Firefox Mobile zostawia ja daleko w tyle. Poprawnie wyświetlanych stron w operze sobie i wam życzę...
Mobilne cudeńko już zasysam
system bada pracujący w samsungach wave oczywiście został pominięty a taki szmelc ja meego czy win7 (który jest jeszcze ciepły z pieca) odrazu dostają wszystko
Ogólnie przywykłem do Opery Mini, używając jej od kilku wersji, a zaopatrując się jakiś czas temu w smartfona miałem dylemat: zainstalować Mini czy Mobile? Ostatecznie na dłużej zostało Mini, ale może teraz sprawdzę ponownie Mobile - po włączeniu kompresji (funkcja Turbo?) strony także przechodzą przez serwery Opery i docierają dużo lżejsze na telefon, więc oszczędność transferu jest taka sama, jak w przypadku korzystania z Opery Mini (jeśli się mylę, proszę mnie poprawić). Co do filmiku - najciekawsze z tego jest, jak pan Krystian (znany niektórym z HotZlotu 2010) prezentuje wizualizację odwołań do serwerów z urządzeń z Operą Mini (Mini Earth). :)
@ jakiej konkurencji? A chociażby Miren Browser. Nie będę dużo gadał, polecam zerknąć na teścik ->http://www.androidmobile.com.pl/aplikacje/6-aplikacje/296-test-przegldarek-inter...
A co z Operą Mini i Mobile na Windows Mobile? Wie ktoś?
jak dla mnie największą zaletą nowej wersji mobile jest brak wyostrzania się tekstu po powiększeniu Teraz tekst od razu jest ostry. Trochę usprawniono menu no i flash. braku mi jeszcze opcji aby telefon "przedstawiał" się jako komputer.Testowano na Galaxy i5700 (Spica)
czullo | 22.03.2011 15:10 #47 Musza ja jeszcze troche dopracowac bo Firefox Mobile zostawia ja daleko w tyle. @ Hahahah większej głupoty nie słyszałem hahha. Żeby mieć firefoxa mobile potrzebny jest android a ciebie dziecko drogie nie stać na żaden telefon z androidem, więc o czym ty piszesz? Może na komunię za rok dostaniesz w prezencie ale jeszcze nie masz.
Orientujecie się czy po zainstalowaniu najnowszej Opery Mini na telefon zostaną mi zakładki z starszej wersji;]?
Wlasnie przetestowalem na swoim google nexus s z androidem w wersji 2.3 i musze przyznac ze firefox mobile to demon predkosci, renderuje strony najszybciej ze wszystkich dostepnych przegladarek mobilnych. Oto testy wczytania dobreprogramy.pl oraz m.gazeta.pl dobreprogramy.pl firefox 4 mobile: 252.11ms opera mobile 11: 367.87ms m.gazeta.pl firefox 4 mobile: 197.18ms opera mobile 11: 245.59ms Poprawnie wyświetlanych stron w operze sobie i wam życzę...
Wersji na iPhone'a dalej nie ma w appstore, czekamy..
rbkk (niezalogowany) | 22.03.2011 17:11 #55 Orientujecie się czy po zainstalowaniu najnowszej Opery Mini na telefon zostaną mi zakładki z starszej wersji;]? @ Zostaną. Mi zostały wszystkie
Zaraz się przetestuje :)
Przetestowane, słaba ta Opera szkoda zachodu nie warto się przesiadać z innych przeglądarek. Tyle krzyku o nic.
Jak na mobilnej Operze wymusić synchronizację? Gdy za pierwszym razem włączyłem OLink na OMobile (Android 2.1 na X8, wcześniej używałem OMini), to konto się zalogowało, komunikat o synchronizacji się pojawił, ale ani zakładek, ani szybkiego wybierania nie przeniosło. Żadne zmiany na pecetowym browserze nie były przenoszone do telefonu. Wyłączyłem i włączyłem ponownie OLink na telefonie, tym razem już wszystko sobie pobrał, ale za to porobiły mi się duplikaty w szybkim wybieraniu na stacjonarnej Operze. No i nadal zmiany w zakładkach na desktopie nie przenoszą się na telefon. WTF?
#61g_no_m | 22.03.2011 19:20 #61 Jak na mobilnej Operze wymusić synchronizację? Gdy za pierwszym razem włączyłem OLink na OMobile (Android 2.1 na X8, wcześniej używałem OMini), to konto się zalogowało, komunikat o synchronizacji się pojaw @ Opera link tworzy osobne zakładki dla kompa i dla mobile. Sama wykrywa czy używasz komórki, czy komputera.
@suchmen: "osobne zakładki dla kompa i dla mobile" Zaraz, przecież to nie ma sensu. Przecież wtedy to by się synchronizowało samo ze sobą :D Synchronizacja jest po to, by pracę rozpoczętą na jednym urządzeniu można było kontynuować na innym - tak, jak w Firefox Sync. Zresztą - za drugim razem desktopowe zakładki się na telefonie pojawiły, ale tylko jako inicjalne zasilenie - dalsze zmiany nie są respektowane.
Heh, na Operze Mini jest to samo, przeniosła się część szybkiego wybierania i zero zakładek. OMobile wywaliłem, jest o wieeeele cięższa od Mini, żadnej wyraźnej przewagi nad nią nie ma.
a o Bada OS już nikt nie pamięta??
Jak nazywa się program, o którym jest mowa pod koniec filmu? Z jakiej strony można go pobrać?
@vbenchmark: To wewnętrzna "zabawka" Opery, która póki co nie jest dostępna publicznie. Ale bardzo ładnie wygląda, więc znalazła się w materiale. :)
Przy przeglądarce BlackBerry OS6 opera mini wygląda i sprawuje się trochę gorzej. Problemem jest trochę mało precyzyjny kursor (może kwestia przyzwyczajenia) oraz fakt, że chyba nie działa ona w javascriptem w locie (przeładowuje stronę). Pod tym względem ta z OS6 wygrywa. Dodakowo na natywnej przeglądarce BB możemy skalować z dowolnym przybliżeniem, tutaj albo tak, albo nie. I skalowanie gorzej się zachowuje, czasem tekst się przesuwa czy coś. Moim zdaniem przeglądarka BB z OS'a 6 wypada lepiej :)
@master_zonk6 Naprawdę trochę obiektywizmu by ci się przydało bo czasami się zastanawiam czy ty tak na serio się zachowujesz czy ktoś ci płaci za to co tutaj robisz. Rozumiem, że można być fanem danego programu ale chyba nie przesadziłbym gdybym powiedział, że ty "wyznajesz" Operę...
Niech mnie ktoś łaskawie oświeci. Na Nokię 5530 z Symbianem S60 5th Edition lepiej instalować Operę Mobile czy Operę Mini?
Wodzu mam tę samą nokię i polecam wersję mini 6 na symbiana. Podobna do mobile nieco i sprawuje się świetnie. Opera mobile niestety wywala przy większych stronach lub wyskakuje komunikat o braku pamięci, dodatkowo wolno otwiera strony na naszym EDGE a opera mini znacznie szybciej. Nie zawiedziesz się
@inzaghi89: Niewielkie zmiany? Przede wszystkim doszedł zoom w czasie rzeczywistym. Przez wciśnięcie palcem ikon na ekranie + -. Rewelacyjna funkcja i przeglądarka.
@suchmen Dziękuję za informacje :) Do tej pory miałem Operę Mobile 10 i faktycznie lubiła się wyłączyć bez ostrzeżenia.
Wodzu, teraz mini 6 w symbianie wygląda i działa bardzo dobrze. To już nie jest ta kiepska wersja co kiedyś na javę, tylko coś lepszego.
@czullo Jakbyś zrobił teraz wdech i wydech, później chwilę pomyślał (tak, wiem, że to trudne u Ciebie :) Oczywiste jest, że Opera Mini wysyła dane na serwer, bo na serwerach Opery te strony są kompresowane. To jest jeden z największych plusów Opery Mini i teraz powiedz mi "Mistrzu" jak miałaby się odbywać ta kompresja bez wysyłania danych???
"Opera Mobile 11 dysponuje także silnikiem JavaScript Carakan zapewniającym natywne wykonywanie kodu. Dzięki niemu strony intensywnie korzystające z JavaScriptu - takie jak np. Facebook - działają teraz zauważalnie szybciej. Przeglądarka została także wyposażona w obsługę technologii Flash, dzięki czemu bez dodatkowych zabiegów możliwe jest odtwarzanie filmów w serwisie YouTube i oglądanie wszelkich treści korzystających z Flasha." No niestety moglibyście się pokusić o sprawdzenie czy coś działa czy nie działa... Wersja dla s60 nadal jest bezflashowa:/ I nie pierdzielić mi, że s60 nie obsługuje czy coś bo w natywnej przeglądarce śmiga wrzuta i desktop Youtube aż miło!
czullo | 23.03.2011 12:13 #75 Pan Krystian wspomnial ze strony sa wysylane do serwerow opery, wtedy opera wie na jakie strony wchodzimy i czego szukamy, taki oficialny szpieg. Nie zycze sobie aby ktos wiedzial jakie strony ogladam wiec nie bede korzystal z takiej przegladarki ktora indeksuje strony na ktore wchodze. Poprawnie wyświetlanych stron w operze sobie i wam życzę... @Zawsze można wyłączyć operę turbo jak coś się nie podoba. W chrome i firefox nie mamy nawet możliwości wyboru, czy dane mają być kompresowane, czy nie.
@ suchmen "Poprawnie wyświetlanych stron w operze sobie i wam życzę..." Tak jest z wszystkimi przeglądarkami że cos działa albo nie działa w którejkolwiek. Ja na razie z Operą nie mam problemów, kiedyś sie zdarzały jakieś dziwne przypadki że coś sie rozjeżdżało (Linux+brak fonta). A poza tym jeśli na czyjejś stronie się coś źle wyświetla to znaczy ze albo producenci albo właściciele (ci znacznie mniej) to d* i nie sprawdzili pod przeglądarkami jak to działa. FF np. ma już od lat kulejący float:left (np. w szablonach allegro to widać) - kto jest w temacie wie o co chodzi. @ suchmen "W chrome i firefox nie mamy nawet możliwości wyboru, czy dane mają być kompresowane, czy nie." Operatorzy GSM mają swoje kompresory niezależne od przeglądarek. Być może są jakieś inne darmowe lub płatne proxy kompresujące. No i są wyłączniki Flashy i reklam, co też ogranicza transfer.
W galaxy tab wszystkie przyciski funkcyjne są przeniesione na górę,jest to duży błąd,gorzej i wolniej obsługuje się interfejs,nie wiecie co zrobić żeby było postaremu,czyli na dole?
Opera Mini 6 na Samsung I5700 działa zauważalnie gorzej od poprzedniej wersji. Przeglądanie stron nie jest już tak komfortowe. Nawet przy przesuwaniu zawartości strony widać klatkowanie. Działa podobnie jak wersja beta Opery Mobile. Finalna wersja Opery Mobile natomiast pozytywnie mnie zaskoczyła. Jeśli chodzi o płynność to działa porównywalnie jak Opera Mini 5. W stosunku do Bety skok wydajności jest gigantyczny.
Zobaczcie co potrafi modowana Opera Mini 4.2 http://free-mobile-messenger.com/2011/02/18/opera-mini-4-2-mod-test-16-english-b.../
Opera Mini 6 to świetna przeglądarka. Bardzo dobrze spisuje z dotykowym ekranem. Jednak brakuje w nowych wersjach wiadomości o wadze strony i zegarka, tak jak to było w starych wersjach, np. Opera 4
Fantastyczne informacje ;) Już aktualizuje swoje urządzenia ;)
Czyli niech mi ktoś objawi: Opera Mobile to uproszczona wersje normalnej Opery (stąd ten numer) na urządzenia przenośne w systemem operacyjnym, która nie przejmuje się kompresją bo zakłada używanie Wifi a Opera Mini to przeglądarka na wszystko co mobilne kompresująca dane, czyli zakłada używanie łącza od operatora, czy tak? Zawsze używałem Opery Mini i nie kłopotałem się dowiadywaniem o innych wersjach :p
Na jakiej stronie można znaleźć podgląd online wykorzystywania opery mini przez użytkowników?
Mi wyskoczyło w NOKIA C6-01 Kod błędu: 2153775105 Co mam zrobić ? Pomoże Ktoś ?
@czemot, dołączam się do pytania.
a czy można zainstalować opery 6.0 mini na karcie pamieci? (tablet android 2.2)
do tworcy kieruje pytanie co ty gadasz panie w tym filmiku w opera mobile 11 mozemy ogladac you tube??? nie zgodze sie z tym mam nokie n 97 mini i filmiki sie nie otwieraja opera 11 prawie niczym sie nie rozni od pozostalych poza przewijaniem i szybkoscia dzialania co zrobic by filmy dzialaly w moim smart fonie moj nr tel... ********* czekam na odp.