Coś więcej niż podręcznik: przegląd aplikacji, które pomogą w nauce

Coś więcej niż podręcznik: przegląd aplikacji, które pomogą w nauce

Coś więcej niż podręcznik: przegląd aplikacji, które pomogą w nauce
Łukasz Serafin
30.08.2014 11:24

Urządzenia mobilne są dziś tak powszechne, że trudno jest znaleźć osobę, która w swoich zbiorach nie posiada przynajmniej jednego „sprytnego telefonu” lub tabletu. Kontakt z najbliższymi, sieci społecznościowe, czy oglądanie filmów z Sieci to oczywiście nie jedyne z czynności, jakie umożliwiają nam urządzenia mobilne. Innym ważnym elementem, który niekiedy bywa argumentem decydującym o kupnie, jest nauka. Tablety i smartfony nie tylko pozwalają dotrzeć do ogromnych zasobów wiedzy w Internecie i pomagają komunikować się z kolegami z klasy, mogą też być świetną pomocą naukową dzięki licznym aplikacjom dla uczniów.

Ponieważ rok szkolny zbliża się nieubłaganie, przygotowaliśmy zbiór aplikacji, które mogą pomóc w nauce i stanowią dobre uzupełnienie podręczników. Przeważają pomoce związane z przedmiotami ścisłymi, które uchodzą za trudniejsze do opanowania. W poniższym zestawieniu zebraliśmy kilka naszym zdaniem najlepszych.

xGraphing

xGraphing to aplikacja przeznaczona do rysowania wykresów różnego typu funkcji matematycznych. Aplikacja umożliwia rysowanie wykresów poprzez podanie wzoru określonej funkcji, jak również zdefiniowanie wykresu na podstawie punktów – maksymalnie czterech – które można ręcznie zaznaczyć w układzie współrzędnych. Aplikacja obsługuje popularne funkcje trygonometryczne i operatory: sinus, cosinus, tangens, wartość bezwzględna, funkcja eksponencjalna, arcus sinus, arcus cosinus, arcus tangens, logarytm, pierwiastek, dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i potęgowanie.Aplikacja charakteryzuje się intuicyjnym interfejsem użytkownika, jak również obsługą gestów (przesuwanie i przybliżanie wykresu).

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Androida

Tablice Maturalne SGGW

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego wydała trzy aplikacje, z których każda jest zbiorem wszystkich niezbędnych tablic, pomocnych przy rozwiązywaniu zadań w gimnazjum i liceum – aż do matury. Dostępne są tablice matematyczne, fizyczne i chemiczne, a ich wygląd niczym nie różni się od papierowego wydania. Każda z aplikacji została obudowana w bardzo prosty interfejs, ograniczający się wyłącznie do wybrania danej tablicy, z której można szybko odczytać potrzebne wzory i wartości. Dzięki tym aplikacjom niezbędne informacje mamy zawsze pod ręką.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Androida: Matematyka, Chemia, Fizyka

Zgaduj: wiedza o Polsce

Aplikacja ta jest quizem, który z powodzeniem nauczy nas ważnych historycznych zagadnień związanych z Polską dawną i współczesną. Zakres pytań nie ogranicza się wyłącznie do wiedzy o naszym kraju, jednak to one przeważają. Aplikacja zawiera pytania z takich kategorii, jak rozrywka, film, sztuka, język, geografia, a nawet sport. Przed przystąpieniem do gry możemy skorzystać z trybu treningowego, w którym na każde pytanie możemy odpowiadać dowolnie długo i mamy czas na odnalezienie odpowiedzi w encyklopedii bądź Internecie. Po dokształceniu się można przejść do turnieju. Składa się on z 4 rund, po 4 pytania każda. Na odpowiedź mamy ograniczony czas, a jeden popełniony błąd kończy rozgrywkę. W oknie głównym programu jest także możliwość obejrzenia szczegółowych statystyk z naszych osiągnięć. Jest to świetna motywacja do poszerzenia swojej wiedzy, niezależnie od wieku.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Androida

Fizyka na 5

Fizyka na 5 to prosta i intuicyjna aplikacja, która zawiera kompendium wiedzy z fizyki i większość wzorów fizycznych potrzebnych w szkole, jak również opisy zjawisk z obrazkami. Informacje w aplikacji zostały podzielone na identyczne działy, jakie znajdziemy w większości podręczników, na przykład: działania na wektorach, ruch prostoliniowy, ruch jednostajnie przyśpieszony, rzut ukośny, siła, praca, moc, energia, ruch obrotowy, ruch harmoniczny, grawitacja, fale poprzeczne i podłużne, fale dźwiękowe, sprężystość, elektrostatyka, pole magnetyczne, prąd stały, prąd zmienny, optyka falowa i fale elektromagnetyczne. Przejrzysty interfejs, pozwoli każdemu bez trudu odnaleźć potrzebne informacje, a opisy wzorów pomogą w ich zastosowaniu przy rozwiązywaniu zadań. Aplikacja przyda się także do powtórki materiału.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Androida

Biblioteka

Biblioteka zapewnia dostęp do zbioru książek zgromadzonych w ramach projektu Wolne Lektury od razu na smartfonie. W zbiorach projektu znajdziemy wiele tytułów z kanonu lektur szkolnych oraz liczne lektury uzupełniające, a za dostęp do nich nie musimy płacić ani grosza. Książek można szukać na trzy sposoby: tradycyjnie, za pomocą wpisanej frazy, przeglądając listę alfabetycznie ułożonych tytułów lub przeglądając listę autorów. Pobrane do pamięci urządzenia książki zapisywane są w formacie PDF i można otworzyć je w swojej ulubionej aplikacji, do przeglądania plików w tym formacie. Dzięki Bibliotece część lektur można zawsze mieć przy sobie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Windows Phone

Wzory Matematyczne

Wzory Matematyczne to zbiór przydatnych na różnych poziomach edukacji wzorów matematycznych. Aplikacja nie oferuje żadnych zaawansowanych opcji. Ekran główny wita nas listą 17 kategorii wzorów, jak geometria czy trygonometria. Po wybraniu jednej z nich zostaniemy przeniesieni do strony ze wzorami oraz obszernym opisem. Wzory Matematyczne nie oferują niestety możliwości wyszukiwania czy też dodawania własnych wzorów.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Windows Phone

Pierwiastki

pierwiastki to nic innego, jak układ okresowy, dostępny na telefonie. Mając dostęp do tablicy Mendelejewa można podejrzeć właściwości poszczególnych pierwiastków. Wśród danych znajdziemy informacje między innymi o liczbie atomowej, masie atomowej czy też konfiguracji elektronów atomów każdego z pierwiastków. Niestety zdarza się, że zawodzi nawigacja. Aplikacja oferuje jedynie podgląd tablicy, z którego wybieramy konkretny pierwiastek – zabrakło zwykłej wyszukiwarki, choć wprawionym chemikom nie będzie to przeszkadzać.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na Windows Phone

iMathematics

iMathematics to kompendium wiedzy matematycznej, w którym znajdziemy nie tylko zbiór wzorów matematycznych, ale też dokładne definicje pojęć, szczegółowe opisy, a nawet specjalny kalkulator. Jeżeli wiedza odnośnie konkretnego zagadnienia zawarta w aplikacji okaże się niewystarczająca, można skorzystać z odnośników do odpowiednich artykułów w Wikipedii, które znajdują się pod każdym pojęciem. Można także przechodzić do powiązanych zagadnień w samym programie. Za największą wadę aplikacji trzeba uznać brak polskiej wersji językowej.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na iOS

The Human Body

The Human Body to świetny multimedialny atlas ludzkiego ciała. Jego głównym zadaniem jest przekazywanie wiedzy poprzez zabawę. Choć skierowany jest do dzieci i uczniów szkoły podstawowej, to świetnie mogą się przy nim bawić także dorośli. Spora ilość elementów multimedialnych pomaga w lepszym zrozumieniu tego, jak działa ludzki organizm i jakie funkcje spełniają nasze organy. Aplikacja oferuje również specjalny tryb dla rodziców, dzięki któremu mogą oni między innymi odpowiadać na zadane przez dziecko trudne pytania.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na iOS

Pierwiastki

Pierwiastki to aplikacja wydawnictwa PWN, mająca pomóc w nauce Chemii. Ekran główny zawiera podgląd tablicy Mendelejewa. Wystarczy wybrać któryś z elementów, aby otrzymać bardzo szczegółowy, ecyklopedyczny opis pierwiastka. W aplikacji znajduje się także gra, pozwalająca lepiej zapamiętać rozmieszczenie pierwiastków na tablicy. Pomocne mogą okazać się dodatkowe mechanizmy wyszukiwania i sortowania. Pierwiastków można szukać za pomocą wyszukiwarki, bądź też przeglądając listę. Obraz całości psuje szata graficzna, przygotowana z myślą o starszych wersjach systemu iOS.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na iOS

Matematyka w działaniu. Tropiciele

Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne z myślą o dzieciach w wieku od 5 do 7 lat stworzyły świetną aplikację interaktywną, która ma pomóc w opanowaniu podstaw matematyki. Ćwiczenia połączone są z zabawą, mają pomóc w lepszym zrozumieniu podstawowych zadań matematycznych, polegających na sortowaniu elementów, dodawaniu czy odejmowaniu. W zamian za poprawnie rozwiązane zadania, dzieci mogą otrzymać elementy do wykorzystania w mini grze muzycznej, mogą także bawić się wirtualnymi klockami na ekranie.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Pobierz na iOS i Androida

Dzięki tym aplikacjom można skutecznie pomóc sobie w rozwiązywaniu zadań i opanowaniu zadanego materiału, ale to nie koniec. Aplikacja edukacyjna może też mieć postać interaktywnej książki albo gry, która przyciągnie i zaangażuje nie tylko młodego ucznia, ale także rodzica. Więcej ciekawych pozycji, które pomogą w nauce i poznawaniu świata, znajdziecie w naszej bazie. Zostały zebrane w dziale Edukacja i Nauka, dla systemów Android, iOS oraz Windows Phone. Warto tam wracać, gdyż wciąż pracujemy nad dodawaniem nowych pozycji.

Obraz

Oczywiście tego typu pomoce naukowe to nie jedyne zastosowanie smartfonów i tabletów w edukacji. Nie brak także różnego typu zamienników dzienniczków ucznia, kalendarzy i notatników, zaprojektowanych specjalnie dla uczniów. Dzięki nim notowanie, przepisywanie zadań z tablicy i pilnowanie, by nie przegapić terminu oddania prac domowych jest o wiele łatwiejsze. Tego typu aplikacjom przyjrzymy się w następnej kolejności.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (18)