Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Czytelnicy blogują - tygodniowy przegląd bloga dobrychprogramów

Wojciech Cybulski
26.02.2012 23:19, aktualizacja: 27.02.2012 00:14

Linux, telefony komórkowe, komunikator GG i gry - to tylko niektóre z tematów poruszanych przez naszych blogerów. Zapraszamy do przeglądu bloga dobrychprogramów.

Ostatni tydzień był wyjątkowo obfity we wpisy dotyczące Linuksa. Użytkownik lucas__ tradycyjnie już przedstawił na swoim blogu kilka ciekawych nowinek powiązanych z KDE. Zwolenników tego środowiska ucieszy zapewne fakt, że w Sieci działa polskojęzyczny portal KDEFamily traktujący o wszystkim, co dotyczy właśnie KDE. Więcej o tym ciekawym serwisie dowiecie się z tekstu użytkownika Ave5, który jest jednym z deweloperów wortalu. Warto przypomnieć także o Spark - tablecie wykorzystującym Plasma Active, za którym stoją twórcy K Desktop Environment. Kilka ciekawych faktów dotyczących tego urządzenia znajdziecie we wpisie Tablet z Plasma Active - co, jak i dlaczego? autorstwa lucasa.

openSUSE, dystrybucja chwalona przez wiele osób za łatwość obsługi i wysoką stabilność, została wyposażona w bardzo przyjazne narzędzie do zarządzania systemy - YaST. Użytkownik Pangrys postanowił udowodnić, że obecność YaST eliminuje konieczność wydawania wielu poleceń w konsoli, co powinno spodobać się początkującym użytkownikom. Tymczasem w światku Linuksa powoli dojrzewa kolejna dystrybucja - elementaryOS. Najnowsza odsłona tego systemu - Luna - jest już w dość zaawansowanym stadium rozwoju. O tym, czy elementaryOS Luna jest wart uwagi, dowiecie się z wpisów użytkownika Imago (część 1, część 2). Podobnie jak każdy z nas, użytkownicy Linuksa lubią od czasu do czasu w coś pograć. Okazuje się, że do wirtualnej rozrywki nie trzeba wcale grafiki 3D - użytkownik mentorious udowodnił na swoim blogu, że grać można także bezpośrednio w terminalu. Osoby preferujące bardziej "cywilizowane" produkcje mogą zainteresować się choćby QUAKE LIVE, który bez problemu działa nie tylko na Windows, lecz także pod Linuksem. Kończąc część poświęconą system spod znaku pingwina polecamy jeszcze poradnik pokazujący jak zainstalować Ipla na Ubuntu oraz tekst traktujący o kiepskiej współpracy Linuksa z nowymi procesorami Intela.

Jak przekonać osobę korzystającą kilku usług Google do kupna telefonu z Androidem? Opowiedzieć jej o synchronizacji Androida z Google. I najlepiej zrobić to aż 7 razy, tak jak MaXDemage w swoim najnowszym wpisie 7 powodów by przejść na Android. Jeżeli już zdecydujemy się kupić telefon z Androidem, rodzi się pytanie - jaki. Każdy z producentów smartfonów oferuje od kilku do kilkunastu modeli i ciężko się na coś zdecydować. Jednym z dość dobrze wyposażonych i nie kosztujących przy tym fortuny telefonów jest Sony Ericsson Xperia Neo V, którą zrecenzował na swoim blogu steemm. Jeżeli już jesteśmy przy recenzjach telefonów, polecamy również test smartfona LG GT500 autorstwa arlid. Wiele słyszy się ostatnio o Windows Phone - ten system Microsoftu ma kiepską prasę, ale jest całkiem dojrzałym mobilnym OS-em. Użytkownik lukasamd postanowił stworzyć własną recenzję Windows Phone, ale nie taką pisaną po kilku dniach "zabawy" telefonem, lecz po dwóch miesiącach intensywnego użytkowania. Kolejny ciekawy wpis dotyczący mobilnego systemu Microsoftu wyszedł spod pióra użytkownika djfoxer - publikacja Bazaar - alternatywny Windows Phone Marketplace z PC! zawiera przystępne wskazówki, jak wykorzystać potencjał Bazaar, nieoficjalnego sklepu z oprogramowaniem dla Windows Phone. Oczywiście także oficjalny katalog aplikacji - Marketplace - cały czas wzbogaca się o różne wartościowe pozycje. Ostatnio pojawił się tam multikomunikator Palringo pozwalający między innymi na korzystanie z protokołu GG. Więcej o Palringo dla Windows Phone przeczytanie we wpisie użytkownika eMek93. Tymczasem producent komunikatora GG pracuje nad mobilną wersją swojej aplikacji - jak zauważył Banan, na Androidzie GG niewiele różni się od swojej desktopowej wersji.

Oczywiście nie byłoby mobilnego GG, gdyby nie jego standardowa wersja. Nowe GG 11 Beta to szereg zmian mających odchudzić komunikator i przekonać do niego użytkowników pamiętających zamierzchłe czasy Gadu-Gadu 6 i 7 generacji. Na obszerną, wzbogaconą wykresami recenzję GG 11 Beta zdecydował się użytkownik Triniti888. Wart uwagi jest także wpis Opera Mobile – tuning synchronizacji, z którego dowiemy się, jak na mobilnej Operze synchronizować nie tylko zakładki i wpisywane adresy, lecz również hasła czy notatki. Z bardziej "poważnych" tematów warto odnotować dwa kolejne wpisy z cyklu O wydajności w aplikacjach .NET (część 2 i część 3) i tekst autorstwa slepciu Dlaczego w MySQL'u nie stosować typu FLOAT.

Router - to proste urządzenie jest obecne w wielu naszych domach. Tymczasem okazuje się, że możliwości tej niepozornej skrzynki są dość spore. Jak udowodnił MrFaUst, odpowiednio dobrany router może zdziałać cuda, o czym każdy może się przekonać czytając wpis MikroTik - router do zadań specjalnych. Natomiast McDracullo pokazał, jak uratować uszkodzony router i zapewnić mu drugą młodość. Na naszych blogach poruszane są także tematy gier. Jak mocny komputer trzeba mieć, by swobodnie pograć w Battlefielda 3? Okazuje się, że na pewno o wiele mocniejszy, niż stanowią wymagania. Przekonał się o tym dobitnie użytkownik Agntx. Zawiedziony jest także użytkownik steemm - gra Alone in the dark reklamowana jako survival horror okazała się grą raczej mało straszna, co jednak nie powstrzymało blogera, by solidnie ją zrecenzować.

Na koniec naszego podsumowania polecamy tekst Muzyka - skąd pobierać, gdzie słuchać, z którego dowiemy się, gdzie szukać darmowej i legalnej muzyki. Warto zapoznać się także z publikacją GBM dotyczącą bezpieczeństwa podczas korzystania z publicznie dostępnych komputerów. A na poprawę humoru rzecz o translatorze Bing i jego tłumaczeniu wpisów na Facebooku ;-) Zapraszamy do lektury!

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)