Darmowa Cywilizacja w 3D: przeglądarkowa wersja Freeciv korzysta już z WebGL

Darmowa Cywilizacja w 3D: przeglądarkowa wersja Freeciv korzysta już z WebGL

Darmowa Cywilizacja w 3D: przeglądarkowa wersja Freeciv korzysta już z WebGL
19.12.2016 13:07, aktualizacja: 19.12.2016 14:08

Opensource’owy odpowiednik „Cywilizacji”, czyli gra Freecivbawi niemałe grono graczy, doceniających coraz to nowe pomysłydeweloperów, udany tryb multiplayer i łatwość uruchomienia napraktycznie każdej platformie, nawet w przeglądarce internetowej.Raczej jednak ta nie wyróżnia się w warstwie wizualnej, możnapowiedzieć, że wyglądała niewiele lepiej, niż mająca już ponad20 lat Civilization II. Z tym jednak koniec – powstaje nowoczesnawersja webowego klienta Freeciv w technologii WebGL, dzięki którejpodróż od kamienia łupanego do statków kosmicznych odbędziecie wtrzecim wymiarze.

Oficjalnie udostępniono graczom już drugie wydanie beta, całkiemstabilne dzięki wprowadzonym poprawkom i przynoszące sporeulepszenia w kwestii grafiki. Teren renderowany jest za pomocąnowych, skrojonych pod grę shaderów, które dodają widok zasobównaturalnych, wyświetlają na mapie rozmiar miast i kładą śnieg naszczytach gór. Dzięki wykorzystaniu zaś światła ambientowego,odbić lustrzanych i zanikania terenów podwodnych pod wodą, wyglądato wszystko naprawdę ładnie.

Obraz

Kluczową rolę w rozwoju trójwymiarowej wersji Freeciv odgrywasilnik Three.js, dzięki któremumożemy tworzyć sprzętowo akcelerowaną grafikę 3D w przeglądarce,sterowaną JavaScriptem, bez konieczności stosowania jakichkolwiekwtyczek. Dzięki temu możemy grać w praktycznie każdejnowoczesnej przeglądarce wspierającej technologię WebGL: wspieranesą Chrome, Firefox, Safari i Edge, o ile oczywiście na komputerzedysponujemy działającą akceleracją grafiki 3D. Minimalna ilośćpamięci niezbędnej do uruchomienia webowego klienta to 3 GB.

Obraz

Kod źródłowy renderera WebGL jest oczywiście otwarty idostępny naGitHubie, twórcy gry zapraszają programistów i artystów 3D dowspółpracy nad ulepszeniem. Obiecują, że następnym krokiem mabyć wprowadzenie obsługi gogli wirtualnej rzeczywistości, zgodnychz kartonowymi Google Cardboard.

W Freeciv w trójwymiarowej wersji możecie już zagrać nastronie play.freeciv.org.Zainteresowani postawieniem własnego serwera gry powinni skorzystaćz dokumentacjina GitHubie. Dzięki wykorzystaniu narzędzia Vagrant do zarządzaniawirtualnym środowiskiem deweloperskim oraz wirtualizacji wVirtualBoksie nie jest to wcale takie trudne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)