Debian kończy 18 lat

Debian kończy 18 lat

Redakcja
16.08.2011 15:36

16 sierpnia 1993 Ian Murdock na liście dyskusyjnej comp.os.linux.development zapoczątkował rozwój jednej z najpopularniejszych dystrybucji Linuksa na świecie.

Podobnie jak w poprzednim roku, z okazji osiemnastych urodzin uruchomiono okolicznościową stronę Thank You, na której użytkownicy mogą złożyć życzenia urodzinowe. Debian przez lata zdobył opinię dystrybucji stabilnej i zarazem łatwej w użytkowaniu przez co jest często wykorzystywany jako podstawa platform serwerowych. Dystrybucję charakteryzuje długi cykl rozwojowy. Przez 18 lat zostało wydanych jedynie 11 stabilnych wydań systemu. Równolegle do nich rozwijane są dwie gałęzie: testowa oraz niestabilna. Aktualizacjom poddawana jest również wersja stabilna systemu, która jednak charakteryzuje się starszymi wersjami pakietów.

Nazwa „Debian” wzięła się z połączenia imion Ian Murdock, oraz jego (byłej) żony Debry Lynn. Nazwy kodowe kolejnych wersji systemu noszą imiona bohaterów filmu animowanego Toy Story. I tak odpowiednio pojawiały się kolejne wersje systemu: buzz, rex, bo, hamm, slink, potato, woody, sarge, etch, lenny oraz squeeze, który jest aktualną wersją stabilną Debiana. Aktualnie testowa wersja systemu nosi nazwę wheezy. Wyjątkiem jest sid, którego imieniem nazwaną najbardziej niestabilną gałąź rozwojową.

Dystrybucja rozpowszechniana jest w postaci obrazów nośników płyt CD (aż 52 obrazy) lub DVD (8 obrazów). Na szczęście nie trzeba ściągać wszystkich — wystarczy pobrać nośnik oznaczony numerem 1. Można również pobrać obraz instalatora sieciowego, który pobierze podczas instalacji najbardziej aktualne pakiety. Debian jest ponadto pierwszą dystrybucją rozpowszechnianą w postaci obrazu nośnika Blu-ray.

Debian stał się podstawą rozwoju kolejnych popularnych dystrybucji. Są to między innymi: Damn Small Linux, KNOPPIX, Linspire, MEPIS, Ubuntu oraz Vyatta.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (49)