Długie granie może prowadzić do zaburzeń snu

Długie granie może prowadzić do zaburzeń snu

22.10.2012 11:02

Zagraniczni naukowcy nie boją się brać gier „na tapetę”, przyglądając się niejednokrotnie, jak rozrywka przed konsolą czy przy komputerze wpływa na ludzkie zachowanie. Kanadyjczycy dowodzili niedawno, że brutalne produkcje zwiększają odporność na ból, zarazem jednak (według Brytyjczyków) czyniąc nas bardziej podatnymi na wybuchy agresji. Z kolei Australijczycy z Uniwersytetu Flinders wzięli się za gry od nieco innej strony — w swym Laboratorium Badań nad Snem udowodnili, że porcja rozrywki przed drzemką może się skończyć niewyspaniem...

Obraz

Kwestia wydaje się trywialna, ale ciekawe są wnioski, prezentowane z naukowego punktu widzenia. Dwa lata temu okazało się, że nie ma większej różnicy czy przed snem młody gracz obejrzymy film, czy też rozegra godzinną partyjkę w Call of Duty po sieci — w obu przypadkach w objęcia Morfeusza wpadnie po prostu w nieco późniejszym czasie, niż normalnie (oczywiście wykluczamy przypadki „zanudzenia” się przed ekranem). Teraz dorzucono do tego niemniej porcję nowych wniosków z dalszych badań. Dłuższe „partyjki” wywołały u młodzieży już zaburzenia snu.

Przyglądano się 17 chłopcom, którzy w czasie od 50 do 150 minut sprawdzali w akcji najnowszą dynamiczną produkcję (niestety nie ujawniono jaką). Oczywiście każdy miał podłączoną specjalistyczną aparaturę, w tym pulsometr, do tego wsłuchiwano się w uwagi samych uczestników badania. Wszyscy do łóżka szli o stałej dla siebie godzinie, ale w przypadku najdłuższych „posiedzeń” samo uśnięcie zajmowało im nawet 40 minut więcej, a przy tym spali jeszcze 27 minut mniej, niż przeciętnie. Niby niewiele, ale naukowcy alarmują, że skrócona została w tym wszystkim przede wszystkim faza REM snu, a to ona odpowiada za zapamiętywanie informacji. Długie granie przed klasówką następnego dnia nie jest więc wskazane. Jeśli musimy się odstresować to lepiej nie dłużej, niż godzinkę.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (34)