Do warmińsko-mazurskiego zawita szybki Internet

Do warmińsko-mazurskiego zawita szybki Internet

Do warmińsko-mazurskiego zawita szybki Internet
17.09.2015 12:07, aktualizacja: 17.09.2015 14:17

Województwo warmińsko-mazurskie jest już gotowe na szybki Internet. Zgodnie z harmonogramem zakończona została budowa szkieletowej sieci światłowodowej o łącznej długości 2295 km. Są już też pierwsi chętni by się do niej podłączyć i zdobyć nowych klientów.

Sieć światłowodowa powstała dzięki platformie inwestycyjnej Otwarte Regionalne Sieci Szerokopasmowe Sp. z o.o. (ORSS), którą współtworzą firmy Alcatel-Lucent, Hawe i TP Teltech. Spółka dotrzymała terminu wyznaczonego w umowie zawartej z władzami województwa 19 kwietnia 2013 roku i w tym czasie wykonała wszystkie prace projektowe, budowlane i instalacyjne. Wartość inwestycji wyniosła w sumie 327 milionów złotych. ORSS będzie operatorem sieci do 31 grudnia 2025 roku.

Topologia sieci pasywnej SSPW
Topologia sieci pasywnej SSPW

Sieć szkieletowa powstaje w ramach projektu Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej, który z kolei jest częścią Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013, współfinansowanego przez Unię Europejską (85%), budżet (10%) i samorządy (5%). Poza budową sieci, spółka przeprowadziła także szkolenie dla 1860 osób, dzięki któremu mają one wyższe kompetencje cyfrowe i lepiej będą mogły wykorzystać nową sieć. Działania te wpisują się w administracyjny plan walki z „wykluczeniem cyfrowym”.

Mapa sieci szkieletowej z podziałem na obszary inwestycyjne
Mapa sieci szkieletowej z podziałem na obszary inwestycyjne

Sieć szkieletowo-dystrybucyjna składa się z 10 węzłów szkieletowych i 216 dystrybucyjnych, z czego 16 to węzły NGA. Powstały także dwa punkty styku z siecią wyższego rzędu oraz główne i zapasowe Centrum Zarządzania Siecią. Jej przepustowość w szkielecie według specyfikacji ma wynieść 100 GB/s. Założenia projektu mówią, że jest to jedna z najnowocześniejszych sieci na świecie. Mieszkańcom województwa warmińsko-mazurskiego ma zapewnić komfortowy dostęp do Internetu na najbliższych kilkadziesiąt lat.

Sieć oczywiście nie będzie leżała odłogiem. Spółka operująca nią już na przełomie lipca i sierpnia podpisała z lokalnymi operatorami pierwsze kontrakty dostępowe, dzięki którym będą oni mogli podłączyć do nowej sieci szkieletowej swoich abonentów. Jako pierwsze na współpracę z ORSS zdecydowały się firmy Intelly, Arkus, MSI Telekom, IKWD i VOLTA Communications. Mają oni możliwość dotarcia ze swoimi usługami do nowych klientów. W efekcie w najbliższych miesiącach wielu mieszkańców Warmii i Mazur w końcu będzie mogło skorzystać z szybkich łączy, jakie wcześniej nie były dla nich dostępne.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (21)