Dzięki nowatorskiemu syntezatorowi mowy Wikipedii będzie można posłuchać

Dzięki nowatorskiemu syntezatorowi mowy Wikipedii będzie można posłuchać

Dzięki nowatorskiemu syntezatorowi mowy Wikipedii będzie można posłuchać
11.03.2016 14:59, aktualizacja: 14.03.2016 11:11

Właśnie ogłoszono prace nad nowym sposobem pozyskiwania informacji z Wikipedii. Mimo że projekt jest na razie zakrojony na relatywnie wąską skalę, dotyczy bowiem tylko artykułów w trzech wersjach językowych, to może się okazać niezwykle istotny nie tylko w odniesieniu do Wikipedii. Trwają prace nad syntezatorem mowy wykorzystującym próbki nagrań głosów nosicieli języka.

Oczywiście zastosowań takiego silnika syntezowania mowy nie brakuje także w przypadku Wikipedii. Będzie to pomocne dla osób, które z różnych powodów mają problemy z czytaniem, czy to z powodu wad wzroku, czy dysleksji. Docelowo, dzięki możliwości syntezowania głosu, mają one zyskać możliwość poznania artykułów w języku angielskim, szwedzkim i arabskim. Plany są więcej niż ambitne: przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane do końca roku.

Odbywa się to we współpracy ze sztokholmskim KTH Royal Institute of Technology. Inicjatywa oczywiście mogłaby zostać zrealizowana z dostępnymi już dzisiaj syntezatorami. Trzeba jednak stwierdzić, że ich głos i naturalność, z jaką odczytywany jest tekst, pozostawia bardzo wiele do życzenia. Dlatego Wikipedia we współpracy z KTH postanowiła zaangażować ludzkich nosicieli języka, aby wykorzystać naturalną wymowę głosek. Nietrudno wyobrazić sobie, że wymagać to będzie ogromnej liczby chętnych, których głos stanie się częścią zbioru danych.

Obraz

Świat jednak nie kończy się na Wikipedii. Syntezator będzie miał ogólnodostępny kod, nielimitowany będzie także dostęp do bazy nagrań nosicieli języka, przez co potencjalnie będzie mógł on zostać wykorzystany także na innych witrynach. Niewykluczone zatem, że nowości, jakie Wikipedia chce wprowadzić do końca roku zmienią nasze postrzegania syntezowania mowy, która dziś kojarzy się raczej z niskobudżetowymi filmami SF z lat 80. niż z ludzką wypowiedzią.

Zaangażowanych w projekt stron jest zresztą więcej: oprócz KTH, udział bierze w nim między innymi szwedzka poczta czy tworząca oprogramowanie do syntezowania tamtejsza firma STTS. W pierwszej kolejności Wikipedii będzie można zatem słuchać po szwedzku, następnie po angielsku i arabsku. Oczywiście w przyszłości dostępnych będzie zapewne więcej języków, czemu sprzyja otwartość projektu, dzięki której członkowie społeczności będą mogli wykorzystywać samodzielnie zgromadzone zasoby.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)