F-Droid — sklep z otwartoźródłowymi appkami dla Androida

F‑Droid — sklep z otwartoźródłowymi appkami dla Androida

28.11.2012 17:14, aktualizacja: 28.11.2012 18:11

Ponieważ Google nie ma nic przeciwko temu, aby na Androidzie instalować aplikacje spoza sklepu Play, nie brakuje alternatywnych platform dystrybucji. Mają je niektórzy producenci telefonów (Samsung), mają je cyberprzestępcy (pewnie każdy słyszał o chińskich sklepach z wirusami w aplikacjach), powstają też rozwiązania zupełnie nowe, skupiające produkty według pewnych konkretnych kryteriów. Jednym z nich jest właśnie F-Droid, gdzie znajdziemy wyłącznie programy określane jako FOSS — Free and Open Source Software. Nawet sama aplikacja do obsługi „sklepu” (APK do pobrania tutaj) jest rozpowszechniana na licencji GPLv2+.

Obraz

Repozytorium jest pełne oprogramowania objętego różnymi licencjami gwarantującymi otwartość i dostępność źródeł – MIT, Apache, GPL, Mozilla i podobne. Jeśli chodzi o możliwości samej platformy, nie ma tu rewelacji — można śledzić zainstalowane aplikacje i otrzymywać powiadomienia o nowych wersjach, od razu zostaną wykryte również już zainstalowane, otwartoźródłowe produkty. W przeciwieństwie jednak do sklepu Play, tu można wybrać wersję instalowanej aplikacji.

Ciekawe jest za to podejście do bezpieczeństwa właścicieli platformy. Preferowaną metodą zgłoszenia aplikacji do sklepu jest wysłanie tam kodu źródłowego, z którego załoga F-Droid zbuduje plik APK gotowy do dystrybucji i podpisze go. W ten sposób mamy gwarancję, ze pobierany program powstał z otwartego kodu źródłowego, do którego w każdej chwili możemy zajrzeć. Jeśli więc aplikacja ma w kodzie coś podejrzanego, mamy niemal gwarancję, że ktoś to szybko znajdzie. Ponadto w ustawieniach sklepu można wyłączyć widoczność pozycji promujących niewolne rozszerzenia, zawierających reklamy czy w jakiś sposób gromadzących informacje o naszej aktywności. To powinno zadowolić wszystkich, których głównym celem w życiu jest korzystanie z otwartych rozwiązań gdzie tylko się da, ale też pozwala odsiać „szum”, na który jesteśmy narażeni w Google Play.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (14)