Fedora 18 stabilna po kilku tygodniach opóźnień

Fedora 18 stabilna po kilku tygodniach opóźnień

15.01.2013 18:20, aktualizacja: 15.01.2013 23:00

Fedora to dystrybucja Linuksa ciesząca się dobrą opinią, ale wersja 18 rodziła się w bólach i przysporzyła sporo problemów deweloperom. Wydanie stabilnej osiemnastki zostało opóźnione w sumie o ponad dwa miesiące względem pierwotnego planu. Niestety nie oznacza to, że udało się zaimplementować wszystkie planowane nowości.

Wersja o nazwie kodowej Spherical Cow wita użytkowników zupełnie nowym instalatorem (Anakonda), który kryje niespodziankę dla posiadaczy nowych komputerów z Windows 8 i Secure Boot. Fedorę 18 można na takich maszynach zainstalować praktycznie bez wysiłku. Trzeba jednak tę decyzję przemyśleć, gdyż taka instalacja odbywa się kosztem możliwości korzystania z zamkniętych sterowników, dostarczanych na przykład przez NVIDIĘ i AMD, oraz uruchamiania własnoręcznie skompilowanego jądra, gdyż certyfikatem podpisane jest także jądro, a nie sam bootloader (więcej można przeczytać tu i tu). To rozwiązanie ma zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa, ale jeśli ktoś woli używać modułów spoza Fedory, może wyłączyć Secure Boot w UEFI swojego komputera. Poza Fedorą 18 i Ubuntu 12.10, mechanizmy pozwalające na to ma także Sabayon (używa Shim podpisanego przez Microsoft), wkrótce dorobią się ich także Suse (również Shim) i Debian.

Obraz

Instalator jest prostszy i pyta o mniej parametrów, dzięki czemu instalacja systemu jest mniej uciążliwa, ale już wiadomo, że w wersji 19 Fedory powróci możliwość dodawania zewnętrznych repozytoriów pakietów podczas tego procesu. Domyślnie dostaniemy z tą wersją dystrybucji jądro 3.6, ale dostępne jest także oparte na wersji 3.7. Za wyświetlanie obrazu odpowiedzialny jest tradycyjnie X.Org (ale można doinstalować Wayland 1.0), nie znajdziemy tu jednak Bumblebee — otwartego wsparcia dla technologii Optimus. Domyślnie Fedora instaluje się ze środowiskiem GNOME 3.6, ale do wyboru mamy jeszcze KDE 4.9, Xfce 4.10, Cinnamon 1.6, i MATE 1.4. Wersje z Xfce i LXDE jako jedyne nadal mieszczą się na jednej płycie CD, a ponieważ podstawowe wydanie z GNOME i tak wymaga większego nośnika, deweloperzy dorzucili do niego jeszcze LibreOffice 3.6.3. Pełną listę zmian można znaleźć na wiki projektu.

Wersję podstawową Fedory z GNOME można pobrać z naszego portalu, zaś zainteresowanym innymi odmianami tej dystrybucji (jest też wersja dla projektantów, elektroników, parających się robotyką i wymagających ponadprzeciętnego bezpieczeństwa) polecamy stronę Fedora Spins.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)