Firmy z Korei Południowej obawiają się układu Microsoftu z Nokią

Firmy z Korei Południowej obawiają się układu Microsoftu z Nokią

Firmy z Korei Południowej obawiają się układu Microsoftu z Nokią
12.03.2014 10:37, aktualizacja: 13.03.2014 10:03

Przejęcie działu mobilnego Nokii przez Microsoft było jednym z ważniejszych wydarzeń ubiegłego roku w branży mobilnej. Mimo że do finalizacji umowy jest już coraz bliżej, wciąż słychać obawy o przyszłość rynku smartfonów. W ostatnim czasie swoje zaniepokojenie wyraziły południowokoreańskie firmy, które uważają, że umowa pomiędzy Nokią a Microsoftem wpłynie negatywnie na rozwój urządzeń przenośnych.

Obraz

Stowarzyszenie zrzeszające producentów elektroniki w Korei Południowej wysłało pismo do Federalnej Komisji Łączności w USA, w którym ostrzega przed rozgrywkami patentowymi mogącymi pojawić się po przejęciu działu mobilnego Nokii przez Microsoft. Umowa sprawi, że Redmond uzyska od Finów patenty na kilka najbliższych lat, a jednocześnie Nokia przestanie tworzyć smartfony pod własną marką. Taki stan rzeczy może rozpocząć wojnę patentową. Finowie, którzy już nie będą musieli używać rozwiązań technicznych firm trzecich zaczną, wg Koreańczyków, wykorzystywać własne patenty do zwiększenia przychodów. W tym samym czasie Microsoft będzie w stanie zahamować rozwój rynku usług biznesowych na pozostałych urządzeniach mobilnych, dzięki wprowadzaniu niekorzystnych zmian w licencjonowaniu jego własności intelektualnej. Obie firmy będą dysponowały razem olbrzymim wachlarzem licencji, który będzie można użyć przeciwko konkurencji w każdej chwili.

Te obawy nie wydają się być bezpodstawne. Microsoft już od dawna zarabia na Androidzie poprzez licencjonowanie patentów, rzekomo wykorzystywanych w urządzeniach wielu producentów. Nic jednak nie jest pewne. Microsoft może powstrzymać się od patentowych rozgrywek ze względu na rozpoczęcie produkcji własnych smarfonów, które również mogą być zależne od własności intelektualnej firm trzecich.

Przejęcie działu mobilnego Nokii ma zostać sfinalizowane w marcu.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)