Francja walczy z piratami

Francja walczy z piratami

06.10.2011 16:09

Francja nie odpuszcza internautom naruszającym prawa autorskie. Sześćdziesięciu osobom grozi odłączenie dostępu do Internetu na miesiąc.

Serwis BBC poinformował, że 60 obywateli Francji może zostać odciętych od Internetu, gdyż ignorują oni listy nakazujące zaprzestanie pirackich praktyk. Będą to pierwsze osoby, które na własnej skórze przekonają się o działaniu francuskiego systemu walki z piratami.

Ostrzeżenia od agencji Hadopi, otrzymało 650 tysięcy osób, z czego 44 tysiące otrzymało również drugą „żółtą kartkę”. Pierwsze 60 osób zostanie skontrolowane przez urzędnika rządowego, który zbada i oceni sytuację podejrzanych o piractwo, a w odpowiednich warunkach skieruje sprawę do prokuratury. Uznani za winnych będą musieli zapłacić karę wysokości 1,5 tysiąca euro lub na miesiąc rozstać się ze swoim łączem.

Agencja Hadopi (Haute Autorité pour la diffusion des ouvres et la protection des droits sur Internet) istnieje od stycznia 2010 roku, ale zaczęła rozsyłać ostrzeżenia dopiero po 10 miesiącach istnienia. Jej zadaniem jest egzekwowanie ustawy znanej jako Prawo trzech ostrzeżeń. Ustawa ta daje podejrzanym o piractwo szansę na poprawę i powrót ze złej drogi prowadzącej do sieci peer-to-peer. Jednak zdaniem Marie-Françoise Marais, szefowej Hadopi, z raportów wynika, że wielu podejrzanych po otrzymaniu ostrzeżenia po prostu rezygnuje z sieci peer-to-peer na rzecz innych metod pobierania i udostępniania. Francuskie prawo pozwala na monitorowanie jedynie sieci peer-to-peer, więc piraci korzystający z innych metod wymiany plików są na razie niewykrywalni.

BBC informuje również, że także w Wielkiej Brytanii rząd planuje kampanię listową, tyle że o nieco innym charakterze. Listy otrzymają osoby, które notorycznie pobierają nielegalnie udostępnione treści, tyle że przesyłki nie będą miały charakteru ostrzeżenia. Listy mają edukować internautów i zachęcać do legalnego zdobywania multimediów.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)