GIMP 2.8 z edycją w jednym oknie

GIMP 2.8 z edycją w jednym oknie

Wojciech Cybulski
04.05.2012 02:43, aktualizacja: 04.05.2012 04:45

GIMP 2.8 - owoc trzech lat ciężkiej pracy deweloperów - ujrzał w końcu światło dzienne. Najnowsza wersja tego świetnego, darmowego programu graficznego została wyposażona w szereg nowości i usprawnień, w tym oczekiwany od dawna tryb jednego okna.

Najważniejszą nowością w GIMP 2.8 jest bez wątpienia tryb jednego okna. Do tej pory aplikacja dysponowała specyficznym interfejsem, w którym każdy element wyświetlany był w osobnym oknie. Ta cecha już na pierwszy rzut oka odróżniała GIMP-a od jego komercyjnych odpowiedników (takich jak Photoshop) i miała tyleż zwolenników, co przeciwników. Obecnie w aplikacji będzie można swobodnie przełączać się między trybem jednego okna i tym znanym z poprzednich wydań GIMP-a. Ponadto pojawiła się możliwość dokowania wielu narzędzi w kolumny w ramach jednego okna, co powinno przypaść do gustu grafikom pracującym na więcej niż jednym monitorze. Sam proces dokowania także został usprawniony i sprowadza się do przeciągania kart.

Polecenie Zapisz (Save) w GIMP 2.8 zapisuje obrabianą grafikę do natywnego formatu - XFC. Oczywiście w każdej chwili możemy także wyeksportować naszą grafikę do innych formatów (JPG, GIF, PNG itd.) Dzięki tej zmianie unika się nieporozumień - zapisany plik zachowuje wszystkie ustawienia oraz warstwy i pozwala na kontynuowanie pracy w miejscu, w którym ją przerwaliśmy. Eksport do zewnętrznych formatów wiąże się natomiast ze stratą części informacji, przez co kontynuowanie obróbki w GIMP-e z zachowaniem wszystkich ustawień jest niemożliwe.

GIMP 2.8 wzbogacił się także o możliwość grupowania warstw. Natomiast wykorzystanie do renderowania efektów biblioteki Cario sprawiło, że interfejs programu i wszystkie narzędzia są wygładzone (antyaliasing). Wprowadzono także liczne usprawnienia w mechanizmie edycji tekstów i zmodyfikowano skróty klawiszowe. Pojawiła się także możliwość stosowania prostych działań w polach definiowania wielkości.

To oczywiście nie koniec nowości, ich pełna lista jest dostępna na stronie programu. Na chwilę obecną nowa wersja programu dostępna jest do pobrania jedynie dla systemu Linux.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (86)