Program tygodnia
Firefox 10

Ocena: 9,0
icon
Polecamy
Rzut okiem na Windows 8

Jak wygląda?
Co nowego?

Google Chrome 16.0.912.77

 Wersja polska
Programy > Internet i komunikacja > Przeglądarki stron WWW

Chrome jest przeglądarką stworzoną przez inżynierów firmy Google. Chrome charakteryzuje oszczędność miejsca, jaką zajmuje interfejs przeglądarki oraz szybkość działania programu. Google projektując Chrome położył szczególny nacisk na jej lekkość, przekładającą na niskie wykorzystanie zasobów systemowych.

Funkcjonalność

Google Chrome został oparty o popularny silnik WebKit, który wykorzystywany jest również m.in. w przeglądarce Apple Safari. Przeglądarka sama w sobie oferuje jedynie podstawową funkcjonalność. Oferuje możliwość przeglądania stron w kartach czy blokowania wyskakujących okien. Interesującą funkcją przeglądarki od Google jest możliwość przemieszczania kart pomiędzy wieloma oknami przeglądarki lub stworzenie nowego okna, specjalnie dla danej karty. Użytkownik ma możliwość przypięcia karty do pasku kart. Dzięki temu karta wyświetlana jest jako pojedyncza ikona (bez tytułu strony). Przypięte karty uruchamiane są automatycznie ponownie przy kolejnych uruchomieniach przeglądarki aż do czasu gdy użytkownik nie zdecyduje się ich odpiąć.

Przeglądarka zawiera również wygodny pasek do tłumaczenia treści stron. Pasek pojawia się, jeśli zostaje wyświetlona strona w innym języku niż język używany w interfejsie przeglądarki. Twórcy przeglądarki zadbali o bezpieczeństwo Chrome’a. Chrome posiada również zintegrowany menadżer pobierania plików, menadżer importu ustawień z konkurencyjnych przeglądarek. Każda karta ze stroną uruchomiona jest w osobnym procesie i jest odizolowana od reszty przeglądarki. W podobny sposób pracują również rozszerzenia oraz wtyczki, dzięki czemu awaria jednego z komponentów przeglądarki nie będzie skutkowała zawieszeniem się całego programu. Google Chrome oferuje również tryb Incognito, dzięki któremu użytkownik może bezpiecznie przeglądać strony na których skrypty śledzące oraz pliki cookie nie będą działały.

Rozszerzenia

Przeglądarka umożliwia użytkownikowi możliwość konfiguracji funkcjonalności przy pomocy rozszerzeń. Użytkownikom oddany został katalog rozszerzeń, w którym można znaleźć rozszerzenia odpowiadające za sprawdzanie poczty, przegląd nowości z czytników rss czy obsługę kalendarzy. Interfejs przeglądarki dostosowuje się do styli używanych w systemie operacyjnym (głównie położono nacisk na integrację ze stylami GTK), ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użytkownik użył motywów dostępnych w katalogu styli. Przeglądarka oferuje również możliwość synchronizacji zakładek, ustawień oraz motywów. W przyszłości pojawi się również możliwość synchronizowania rozszerzeń przeglądarki.

Wydajność

Google Chrome często uznawany jest przez użytkowników za przeglądarkę wydajną i szybko wczytującą strony internetowe. Dzięki silnikowi Webkit, bardzo wydajnemu silnikowi JavaScript V8 oraz optymalizacjom producenta w architekturze przeglądarki często plasuje się na pierwszych miejscach w licznych testach przeglądarek internetowych. Co więcej, dzięki rozłożeniu funkcjonowania programu na kilka procesów może ona wydajniej pracować na komputerach wyposażonych w wielordzeniowe procesory.

r   e   k   l   a   m   a

Recenzje (1)

avatar
womperm, 16.12.2010 23:13
minimalizm, optymalizacja, wsparcie dla wszystkich architektur oraz większości najpopularniejszych systemów, szybki rozwój projektu, dosyć mało błędów
mało rozszerzeń, częściowo otwarty kod, polityka prywatności

Google Chrome: szybka, bezpieczna, wydajna przeglądarka. Mogę ją polecić każdemu kto szuka nowatorskich rozwiązań firmy Google. Wydana przez nich przeglądarka zaskoczyła mnie wydajnością silnika WebKit, oraz niezwykłym minimalizmem który przydaje się gdy pracujemy na mniejszych ekranach. Uruchomimy ją praktycznie na każdej popularnej platformie systemowej, nie martwiąc się o zasobożerność zoptymalizowanej przeglądarki. Gorzej jest gdy chcemy dostosować przeglądarkę do swoich potrzeb - bardzo mała baza rozszerzeń (w porównaniu z konkurecją). Jeśli chcemy pobrać źródła programu musimy się zadowolić alternatywą - Chromium. Domyślnie przeglądarka może nas "szpiegować" jednak łatwo to wyłączyć, to właśnie ta głupia polityka prywatności.

 
 
 
 
8,5
ocena
Data aktualizacji24.01.2012
ProducentGoogle Inc.
Licencjabezpłatna
Typy pakietówDEB, RPM, Uniwersalny
Liczba pobrań11 782
Pobrania w ostatnich dniachwykres pobrań programu
Szczegółowe oceny
:
9,0
Użytkownicy:
8,0 (65)
 
 
 
 
Programy producenta
Picasa 2.7.3736
Bezpłatny program do katalogowania i przeglądania zdjęć, firmy Google. Picasa w sposób automatyczny...
Google Earth 6.0 - wersja rozwojowa
Program umożliwia wyświetlanie na trójwymiarowym modelu kuli ziemskiej, zdjęcia satelitarne,...
Google Desktop 1.2.0.0088
Google Desktop sprawia, że przeszukiwanie plików na dysku twardym staje się równie szybkie i...
Publikacje powiązane
Google pracuje nad antymalware dla Android Market
Ubiegły rok minął między innymi pod znakiem ataków i złośliwych programów na platformy mobilne....
YouTube bardziej kanałowy, Google Music to oksymoron
W południowej Kalifornii właśnie zakończyła się konferencja D: Dive Int Media — wydarzenie,...
Google podstawił nogę polskim porównywarkom cen
Na swoim profilu Google+ Kaspar Szymański, który w firmie Google pełnoetatowo zwalcza spam,...
Motorola jest pod kreską, ale z uśmiechem pozywa Apple
Poznaliśmy wyniki finansowe za zamknięty właśnie 2011 rok fiskalny i za ostatni kwartał tego roku....
MIT wskrzesza App Inventor, Google udostępnia źródła Sky Map i zamyka Picnik
Google planuje zakończyć kolejne projekty, w tym zamknąć dość popularny edytor zdjęć online —...
Microsoft i Google publikują wyniki finansowe
Microsoft i Google podali swoje wyniki finansowe. W zakończonym właśnie drugim kwartale 2012 roku...
WebRTC trafił do Google Chrome
Google poinformował na oficjalnym blogu Chromium, że stworzona przez niego technologia WebRTC...

Komentarze (39)  

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
adao1003 | 11.11.2011 17:38#39

od wersji 14 (ileśtam nie od pierwszej wersji) coś sie z fleshem popsuło

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
roobertos | 07.11.2011 11:24#38

gdzie jest CHROMIUM???? :-|

Avatar
apos (niezalogowany) | 18.09.2011 11:58#37

U mnie w Chrome 14 coś się popsuło z czcionkami, w 13 nie było problemów, a teraz czcionki są jakby poszarpane.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
CzoQś | 17.09.2011 10:52#36

Wreszcie działa poprawnie renderowanie wszystkich stron przy pomocy gpu...co ciekawe na wersji 13 źle wyświetlana była poczta gmail!!! - teraz nic się nie rozjechało więc jakieś usprawnienia poszły :)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
adao1003 | 17.09.2011 10:42#35

Najlepsza przeglądarka.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
-Łukasz- | 02.08.2011 19:49#34

W 13. mamy pełną integrację z Unity (Ubuntu 11.04) bez żadnych działań. Gdy pobieramy jakiś plik pokazywany jest np. pasek postępu, są dodatkowe opcje jak np. otwarcie nowego okna, czy okna Incognito - super!

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
-Łukasz- | 02.08.2011 18:25#33

Mi niedawno na Ubuntu zaktualizowało do wersji 13.0.782.107, a używam tylko stabilnych. Tak więc już mamy 13 ;)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
dooshpastesh | 23.07.2011 17:42#32

obecna stablna to 12.0.742.124

Avatar
ZnawcaXXX (niezalogowany) | 13.07.2011 12:43#31

Chrome generuje tak paskudny widok czcionek i w linuxie i windowsie,że szok - jak można tego używać ?

Avatar
$Rafał$ (niezalogowany) | 13.06.2011 11:49#30

Mam pytanie, czy w 12 wersji chroma można ukryć pasek adresu? Chodzi o opcję Compact Navigation.

Avatar
OObOOntOO (niezalogowany) | 13.06.2011 0:31#29

W przypadku Ubuntu 10.04 zdecydowanie szybsza od Firefoxa i zdecydowanie szybsza niż na platformie Windows'owskiej. Polecam!

Avatar
ocokamanman (niezalogowany) | 06.05.2011 11:31#28

nie wiem czemu bo wcześniej śmigało.. teraz na chromium11 nie mogę dograć żadnych extensions bo na stronie googla pisze ze przegladarka nieobslugiwana ? :/ o co chodzi..

Avatar
Szechem (niezalogowany) | 15.04.2011 22:59#27

W repozytoriach Google pojawiła się 12 wersja Chrome'a! Nie wiem jak jest dla innych systemów, ale można już ją pobrać m.in na Fedore, OpenSUSE'a, Red Hat'a i Mandrive.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
Wirrus | 28.03.2011 13:02#26

Uwaga użytkownicy Ubuntu!

Jeśli wam nie działa scroll (kółko w myszce) to gorąco polecam zainstalować wtyczkę : SmoothScorll :) i będzie wam wszystko działać ;)
link: https://chrome.google.com/extensions/detail/cccpiddacjljmfbbgeimpelpndgpoknn?hl=pl

pozdrawiam :)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
natuszek | 16.03.2011 14:23#25

@ra-v no to co innego nie zrozumieliśmy się, fakt skok numeracyjny jest gwałtowny a nie w nosi proporcjonalnie wiele, ale google że przyspiesza numerację i kiedyś to się pewnie skończy

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
ra-v | 13.03.2011 1:11#24

@@natuszek
"@ra-v a w ogóle widziałeś na oczy chrome 10 ?? nie tylko na obrazku ? żadnych różnic, no cóż testy prędkości mówią całkiem co innego, wprowadzenie wsparcia dla wielu postępowych technologii też czy zmiany wizualne, ale to szczegół..."

Jasne że widziałem bo ja mam. Moja wypowiedź raczej dotyczyła wersjonowania przeglądarki aniżeli jakości. Skok z 7 do 10 wskazywał by na rewolucję jak z Windowsa 4.0 na 7.0 czy FF 1.0 na 4.0, a jest tylko jakaś ewolucja.

Testy testami - one są takie jak testy komputerów - czyli w realu średnio przydatne.. niejednokrotnie komputer na papierze mocniejszy nie jest wcale szybszy.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
natuszek | 11.03.2011 16:49#23

@ra-v a w ogóle widziałeś na oczy chrome 10 ?? nie tylko na obrazku ? żadnych różnic, no cóż testy prędkości mówią całkiem co innego, wprowadzenie wsparcia dla wielu postępowych technologii też czy zmiany wizualne, ale to szczegół...

Avatar
wyrostek robaczkowy (niezalogowany) | 09.03.2011 16:37#22

@K&R

Polecam dodatek "Search Center" ze stronki

https://chrome.google.com/webstore/detail/ndfplmdnbnefomnjiknbpejdceedhdmf

Nie ustępuje operowemu tworzeniu własnych wyszukiwarek, ba! - zapewne na niej jest wzorowany :-) a nawet wygodniejszy. Wystarczy na stronie na której się znajdujesz kliknąć na ikonkę "Search Center" a potem w dolnym prawym rogu kliknąć "Add current website".
Utworzone wyszukiwarki możemy wywołać klikając na ikonkę "Search Center" na pasku, jak też spod prawego przycisku myszki zaznaczając tak jak w Operze wyraz, czy interesujący nas zwrot.

Komentarze do starszych wersji programu
Avatar
K&R (niezalogowany) | 23.02.2011 22:25#21

Przeglądarka może i fajna ale posiada za mało praktycznych funkcji ( dla mnie ) i wcale nie mówię o takich rzeczach jak poczta. Np. tworzenie własnych wyszukiwarek (w sensie wyszukiwanie z paska WWW), większa możliwość konfiguracji itp. Osobiście wybieram Operę, niemniej ta przęglądarka jest bardzo dobra dla mało wymagających użytkowników.

Podsumowując przeglądarka jest OK, lecz brakuje jej większej konfiguralności. Jest bardzo dobra dla mniej zaawansowanych/wymagających użytkowników

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
ra-v | 18.02.2011 20:51#20

butterfly8700
"
Mandriva - chrome 7
"
... i praktycznie żadnych specjalnie widocznych różnic pomiędzy wersja 10 - taka róznica jak pomiędzy Firefoxem 3.6.3 a 3.6.13 czy Operą 10.00 a 10.10....

Dodaj komentarz

Zasady publikowania komentarzy
Autor
Treść