HelenOS 0.4.2

11.03.2010 23:19, Autor: Grzegorz Niemirowski (gniemirowski), Kategoria: News
NewsImage

Wydano wersję 0.4.2 systemu operacyjnego HelenOS. Nazwa kodowa tej wersji to Skewer.

System doczekał się nowego sterownika dysków ATA, obsługiwane są teraz już fizyczne dyski a nie jak dotychczas tylko emulowane w Qemu. Wspierane jest 48-bitowe LBA. Pojawiła się także obsługa MBR i tabeli partycji GUID. Wprowadzono nowe sterowniki myszy. Dodano funkcję schowka oraz eksperymentalny stos sieciowy. Wśród nowych aplikacji znaleźć można prosty edytor tekstu edit oraz polecenie mkfat do tworzenia systemu plików FAT. Wprowadzono także wiele innych ulepszeń.

Celem projektu HelenOS jest stworzenie kompletnego, nowoczesnego systemu operacyjnego nadającego się do codziennej pracy ale jednocześnie pozwalającego na eksperymenty. HelenOS posiada własne mikrojądro napisane od zera. Osoby, które chciałyby się zapoznać z tym niewielkim, eksperymentalnym systemem mogą pobrać m.in. źródła i obraz ISO.

r   e   k   l   a   m   a

Komentarze (25)  

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
TestamenT | 12.03.2010 1:00#1

Jakoś nie mogę sobie wyobrazić przyszłości tego sytemu.

Avatar
colgao (niezalogowany) | 12.03.2010 1:06#2

@ TestamenT
porzyjemy zobaczymy ;)

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
wujcio | 12.03.2010 1:37#3

@TestamenT
A ja wręcz przeciwnie już widzę ten system operacyjny na jakimś procesorze z rdzeniem ARM (może ruszy na arm7tdmi a jeśli nie to na pewno na jakimś ARM9) lub AVR32.

Tylko zastanawia mnie czy będzie niezbędne do tego zastosowanie zewnętrznej szyny ram-u. Nie wiem też czy możliwe jest takie przeniesienie na przykład Linuksa już przenieśli (w sprzedaży są dostępne takie komputery jedno płytkowe). Mogliby napisać w artykule o wymaganiach tego systemu.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
dr.boczek | 12.03.2010 8:10#4

juz jest u mnie spalony, za długo startuje.

Avatar
dzonasek (niezalogowany) | 12.03.2010 8:38#5

ten system znajduje sie w fazie w jakiej windows byl w 1991 roku a unix w 1965:) co moze sie stac zeby HelenOS dogonil wspolczesne osy w sensownym czasie?:)

Avatar
wybitny ekspert (niezalogowany) | 12.03.2010 8:52#6

Jak się da na nim uruchomić Photoshopa (w końcu trzeba czymś zmniejszyć zdjęcia, by je na Naszą klasę wysłać) i najnowsze gry to może się na coś przydać. Jak nie to szkoda czasu o nim pisać, po co nam jeszcze jedna dystrybucja Linuksa.

Avatar
ubu (niezalogowany) | 12.03.2010 9:08#7

To coś to ma się nazywać system operacyjny?

Avatar
KONTO USUNIĘTE | 12.03.2010 9:15#8

a co to w ogóle jest za system? Nie słyszałam o nim. To coś jak ReactOS?

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
TestamenT | 12.03.2010 9:17#9

Nie to nie jest coś jak ReactOS

Avatar
JanyPL (niezalogowany) | 12.03.2010 10:04#10

To jest coś totalnie innego. Przecież pisze że od zera napisane ma jądro.

Avatar
haker_18 (niezalogowany) | 12.03.2010 10:05#11

kolejna zbedna dystrybucja Linuksa. Pozdarwiam wszystkim inteligentych uzytkownikow windows 7

Avatar
M@r1usz (niezalogowany) | 12.03.2010 10:15#12

A ja jestem za takiego rodzaju przedsięwzięcami. Ludzie którzy tworzą ten system, robią to ponieważ jest to ich hobby i pasja. A ludzie którzy piszą, że to jest bez sensu są zazwyczaj takim typem człowieka, który nie potrafi nic więcej tylko: KLIK KLIK. Zwykłe pokolenie windowsowców, pseudoexpertów i zwykłych lamerów.

Avatar
KONTO USUNIĘTE | 12.03.2010 11:08#13

@ TestamenT no nie bardzo mi to rozjaśniłeś. Powstaje dużo systemów linuksopodobnych, a ja nie wiem do czego to porównać. Słyszałam kiedyś o takich OSach, jak Heiko itp. ale tego naprawdę nigdy nie słyszałam. Helena jak na razie kojarzy mi się z Mintem 8 :D

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
Wuwu78 | 12.03.2010 11:11#14

Do haker_18:

W pełni Cię popieram. Dobrze powiedziane :) .

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
sokoleokopr | 12.03.2010 11:31#15

najbardziej podoba mi się cytat "Celem projektu HelenOS jest stworzenie kompletnego, nowoczesnego systemu operacyjnego nadającego się do codziennej pracy ale jednocześnie pozwalającego na eksperymenty" - czy oni naprawdę muszą robić coś takiego - nie mogą zrobić po prostu systemu operacyjnego.
Kolejna zbędna dystrybucja - po co na co to komu. Niech skupią się lepiej na standaryzacji, obecnych "cudownych systemów linukso podobnych". System dla ludzi a nie na odwrót.
Pozdrawiam Czytelników DB

Avatar
revvv (niezalogowany) | 12.03.2010 11:51#16

@hamer_18 jeden mały błąd w twoim rozumowaniu, to nie linuks. CO zrobić znafców pełno w internecie.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
lifer010 | 12.03.2010 12:03#17

HelenOS nie jest kolejną dystrybucją linuxa. Polecam http://en.wikipedia.org/wiki/HelenOS dla wszystkich którzy są ciekawi tego projektu.

Avatar
lehroff (niezalogowany) | 12.03.2010 12:05#18

specjaliści z dobreprogramy.pl ehh.

linuks to jądro typu MONOLITYCZNEGO.
helena nie jest oparta o linuksa. nie jest linuksem, nie jest dystrybucją, jest systemem opercyjnych bo spełnia jego zadania. I JEJ JĄDRO JEST TYPU MIKRO - CO OZNACZA ŻE MA CAŁKOWICIE INNY MODEL DZIAŁANIA NIŻ WINDOWS CZY LINUX.

Avatar
KONTO USUNIĘTE | 12.03.2010 12:11#19

lehroff przydatne wytłumaczenie. Liter010 dzięki za linka.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
SxMaN | 12.03.2010 12:32#20

HelenOS z tego co przeczytałem na wikipedii i stronie głównej projektu, nie jest żadnym UNIXem ani niczym UNIXopodobnym. Ale z dobrychprogramów, niestety robi się onet.pl :/

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
hiropter | 12.03.2010 15:40#21

Czy redakcja nie mogła by w końcu zacząć filtrować komentarze? Przecież, to co wypisuje tu większość woła o pomstę do nieba...

A wracając do tematu... Przed tym systemem jest jeszcze długa... długa... długa droga i o ile Linuks już nadaje się do użytku domowego (choć sam już od dłuższego czasu nie śledzę z większym zainteresowaniem zmian jakie się dokonują w tym "świecie") i w większości przypadków działa wyśmienicie na serwerach, to i tak posiada może magiczne 1% rynku, to HelenaOS ten poziom osiągnie może za 1 000 000 lat...

Szczerze powiedziawszy szkoda wolnego czasu osób, które go tworzą...

Avatar
Hox (niezalogowany) | 12.03.2010 16:39#22

Oj hiropter i inne trolingi (=troll+leming). A jak ktoś ma kaprycho i w swoim wolnym czasie pisze sobie OS, albo buduje drugą piramidę Heopsa.
Nie ma przymusu używać. Czasami można się też pomylić, że coś jest lux i super (kiedyś używałem PC BSD i myślałem, że to wersja 0,7, a to było7,0 - cóż pomyłki się zdarzają).
Ktoś powiedział, że z DP sie onet robi, to prawda, dlatego się nie rejestruję, choć codziennie czytam

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
tomimaki | 12.03.2010 19:47#23

Do tych marudzących, po co oni to robią.
Do Gatesa też byście marudzili jak tworzył Windowsa? Bo przecież Unix był, więc po co Windows? Tworzą dla własnej satysfakcji i wam nic do tego.

AvatarUżytkownik jest nieaktywny
borzole | 12.03.2010 20:34#24

Jedni zbierają znaczki inni robią systemy operacyjne, ot spektrum ludzkiej ciekawości. Nie ma to jak poparcie dla kreatywności. Z takimi jak co poniektórzy tutaj to byśmy nawet koła do dziś nie mieli (no bo i poco, do czego to by się mogło przydać).

Avatar
zeusek (niezalogowany) | 12.03.2010 22:11#25

haker_18 "kolejna zbedna dystrybucja Linuksa. Pozdarwiam wszystkim inteligentych uzytkownikow windows 7"

Chyba nie piszesz o sobie? A jeżeli użytkownicy Windows 7 sa tak inteligentni do wyrazy współczucia. Bo juz po raz kolejny wyraziłeś na forum tak, nazwijmy to , przemyslane i fachowe stwierdzenia.
Wróć do szkoły i "hackerze" i naucz się czegoś o komputerach.

Dodaj komentarz

Zasady publikowania komentarzy
Autor
Treść
 
Program tygodnia
GIMP 2.6.12

Ocena: 8,8
icon
Dolina Charlotty
Top programy
  •  
Top programy ostatnie 7 dni
  •  
Top programy ostatnie 30 dni
  •  
Skanery antywirusowe
skaner av