Indoor Survey – Apple testuje nawigację wewnątrz budynków bez użycia GPS

Indoor Survey – Apple testuje nawigację wewnątrz budynków bez użycia GPS

Indoor Survey – Apple testuje nawigację wewnątrz budynków bez użycia GPS
02.11.2015 13:09

W końcowej fazie testów znajduje się nowa aplikacja Apple o wyjaśniającej wiele nazwie Indoor Survey. W ciągu ostatnich miesięcy firma skrupulatnie wykupowała liczne startupy i zgłaszała wnioski patentowe, co finalnie pozwoliło na stworzenie programu oferującego nawigację wewnątrz budynków bez użycia modułu GPS.

Indoor Survey jest już poniekąd dostępny dla użytkowników, jednak tylko po kliknięciu w bezpośredni link. Program znajduje się aktualnie w końcowej fazie testów i zapewne wkrótce będzie ogólnodostępny App Store. Do tego czasu użytkownik uruchamia go jednak na własną odpowiedzialność.

Na razie funkcjonalność Indoor Survey sprowadza się do lokalizacji w dwóch wymiarach w odniesieniu do punktów. Firma WiFiSLAM, która została w marcu zakupiona przez Apple, zastosowała technikę nawigacji opartą na analizie siły sygnału radiowego nadawanego przez routery i inne urządzenia z modułem Wi-Fi. Margines błędu pomiaru ma wynosić maksymalnie 2,5 metra, a niewątpliwą zaletę stanowi fakt, że Indoor Survey nie wymaga instalacji jakiejkolwiek dodatkowej infrastruktury.

Well this is an Apple app I've not seen before! pic.twitter.com/A3BNYEq6yH

— Steve T-S (@stroughtonsmith) listopad 1, 2015Oprócz rozpoznawania pozycji w odniesieniu do statycznych punktów, możliwe jest także odnalezienie umiejscowienia innych użytkowników aplikacji. Najprawdopodobniej, mimo tego, że fale radiowe mogłyby posłużyć do uzyskiwania trójwymiarowego modelu otoczenia, docelowo Indoor Survey będzie nawigowało tylko w dwóch wymiarach.

WiFiSLAM nie jest jedynym zakupionym w ciągu ostatniego roku startupem pracującym nad nawigacją wewnątrz pomieszczeń. Niedługo po nim w ręce Apple trafiło Footprint, również wykorzystujące do ustalania lokalizacji sieci Wi-Fi. W tym przypadku dodano także funkcję wymiany danych pomiędzy punktami, co skutkuje uzyskaniem dostępu do informacji o geometrii całego piętra, nawet jeżeli użytkownik wcześniej go nie zwiedził.

Nieznana jest data oficjalnej premiery Indoor Survey, nie jest też jasne (choć takie możliwości zakładała Footprint) w jakim stopniu program będzie umożliwiał nakładanie zebranych lokalizacji na przykład na rzut poziomy danego piętra wprowadzony przez użytkownika czy wykorzystanie publicznych baz danych lokalizacji. Niewiadome wyjaśnią się zapewne po oficjalnym udostępnieniu programu w App Store, a wiele wskazuje, że stanie się to w najbliższym czasie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)