Internet bez limitów dla wybranych usług może zostać zakazany. Regulatorzy obawiają się monopoli

Internet bez limitów dla wybranych usług może zostać zakazany. Regulatorzy obawiają się monopoli

Internet bez limitów dla wybranych usług może zostać zakazany. Regulatorzy obawiają się monopoli
25.12.2016 16:26

To coraz powszechniejsza praktyka biznesowa na styku operatorówtelekomunikacyjnych i dostawców usług internetowych – aby uzyskaćprzewagę nad konkurencją, zaoferujmy klientom dostęp do danejusługi bez ograniczeń. Oferta niewątpliwie atrakcyjna: oferującemultimedia serwisy generują gigabajty ruchu sieciowego, a mobilnepakiety internetowe są raczej skromne. To otwarte pogwałcenieneutralności sieci otwiera jednak drogę do umocnienia monopoli, ijako takie może zostać zakwestionowane przez regulatorów rynku.Tak właśnie stało się w Holandii, gdzie tamtejszy De AutoriteitConsument & Markt (ACM) nakazałT-Mobile wyłączenie oferty Datavrije Muziek, nielimitowanegostreamingu muzyki dla abonentów.

Zdaniem urzędników ACM, oferty takie jak Datavrije Muziek, czylinielimitowany ruch sieciowy dla wybranych usług internetowych, mogąnegatywnie wpłynąć na konkurencyjność w tej branży –szczególnie w wypadku serwisów zużywających najwięcej danych,takich jak Spotify czy YouTube. Tego typu układy między telekomamia dostawcami usług mogą wpłynąć na sposób, w jaki konsumencikorzystają z Internetu.

ACM przyznaje, że unijne regulacje dopuszczają oferowanie usługdarmowych lub po preferencyjnych stawkach, jednak z drugiej stronysamo prawo Królestwa Niderlandów nie dopuszcza jakiejkolwiekdyskryminacji cenowej: nie można zaoferować jednej firmie innychwarunków niż drugiej. Działania regulatorów są więc konieczne,ponieważ nie ma czegoś takiego jak darmowy transfer– w rzeczywistości inne usługi stają się droższe.

Holenderskie T-Mobile, jeśli niewyłączy tej „nieograniczonej muzyki” dla swoich abonentów,zostanie ukarane grzywną w wysokości od 50 do 500 tysięcy euro zakażdy dzień jej oferowania. Telekom już zapowiedział, że oddecyzji regulatora odwoła się do sądu, a do tego czasu swoimklientom będzie dalej oferował muzykę „za darmo”.

Z podobnym problemem telekomyzmagają się też w Stanach Zjednoczonych, gdzie Federalna KomisjaKomunikacji wzięła pod lupę relacje AT&T i Verizon zoperatorem usługi DirectTV. Tam także zauważono szkodzącąkonkurencyjności naturę takich umów, które długofalowo mogątylko zaszkodzić konsumentom.

Jak to się ma do sytuacji wPolsce? Czekamy na opinię prezesa UOKiK-u.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (60)