r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Izraelski bank zainteresowany przejęciem polskiej cyfrowej gotówki

Strona główna AktualnościBIZNES

Billon, czyli stworzony przez startup Zunit legalny cyfrowy środek płatniczy do transakcji mobilnych i internetowych, o wartości na sztywno powiązanej z gotówką, zadebiutował na początku zeszłego roku. Wtedy mówiło się o zaangażowaniu prywatnych banków (na czele z Alior Bankiem) i rychłym wejściu billonu w życie. Mamy rok 2015, komercyjny debiut wciąż nie nastąpił, ale jak informuje Puls Biznesu, mimo to w projekt właśnie zaangażowali się Izraelczycy.

Na prace nad billonem wydano już około 15 mln złotych. Teraz w startup swoje pieniądze chce włożyć bank Mizrahi-Tefahot, czwarty co do wielkości bank Izraela, specjalizujący się głównie w hipotekach i nowych produktach finansowych, najwyraźniej wierząc, że zaszyfrowana cyfrowa gotówka takim właśnie produktem może być.

To że jest to gotówka zaszyfrowana i cyfrowa, nie oznacza jednak, że jest to kryptowaluta w klasycznym sensie, tak jak np. bitcoin. Mamy tu do czynienia z cyfrowymi „banknotami” – zaszyfrowanymi tokenami o różnych nominałach, zabezpieczonymi przed podrobieniem i weryfikowalnymi przez aplikację portfelową. Tokeny takie można byłoby przekazywać zarówno w bezpośrednim kontakcie, przez smartfony z łącznością NFC, jak i w transakcjach elektronicznych w Sieci. Wszystko to rzekomo z zachowaniem anonimowości, gdyż transakcje takie nie miałyby być nigdzie rejestrowane, podobnie jak transakcje za pomocą gotówki.

r   e   k   l   a   m   a

Twórcy billonu, wśród których są ludzie mający długą karierę w firmach finansowych, podkreślają że cyfrowe „banknoty” nie oznaczają wprowadzenia nowej waluty. To tylko nowa forma złotówki, która ma pomóc w ominięciu opłat pobieranych np. przez operatorów kart kredytowych czy innych systemów płatności bezgotówkowej, powiązana w kursie 1:1 z polską walutą. Prezes startupu Andrzej Horoszczak mówi: mamy już dość tłumaczenia, że nie jesteśmy nową walutą, drugim bitcoinem. Choć oba systemy oparte są na nowoczesnej kryptografii, to jakby mówić, że skoro używamy cyfr arabskich, to wszystkie równania są takie same.

I na pewno nie można mówić, że jest to drugi bitcoin, będący bądź co bądź pierwszym realnym wyzwaniem i próbą konkurencji dla współczesnego systemu bankowego. W wypadku billonu Puls Biznesu stwierdza otwarcie: największymi wygranymi mają być jednak same banki. Trudno się nie zgodzić: billon bez banków nie istnieje, to banki kontrolują jego produkcję, mogąc kontrolować koszt konwersji i w ten sposób powiększać swoje rezerwy finansowe. W ten sposób odpowiednio sprytnie działający bank prywatny może stać się faktycznym emitentem funkcjonującego w Polsce pieniądza (co zgodnie z prawem robić może tylko NBP).

Po ponad roku od debiutu wersji beta billonu wciąż też nie doczekaliśmy się obiecywanej białej księgi projektu, mającej precyzyjnie przedstawić model bezpieczeństwa – ze stron internetowych nie dowiemy się zaś niczego więcej niż to, że zastosowano połączenie kryptosystemów RSA, krzywych eliptycznych i forward secure signing, by uzyskać bezpieczeństwo absolutne.

Na ile zaangażowanie Izraelczyków może wpłynąć na dalsze losy billonu pokażą już najbliższe miesiące – komercyjny start ma nastąpić „wkrótce”.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
Latający Turban   10 #1 12.05.2015 16:43

Może od razu zamieńmy nazwę naszego państwa na Północna Kolonia Izraela, po co się bawić w przejmowanie po trochu

  #2 12.05.2015 16:51

Nazwa nieważna, przecież i tak nas już dawno przejęli.

  #3 12.05.2015 16:55

@Latający Turban: Może załóż na głowę folie aluminiową i odłącz kompa od internetów.

  #4 12.05.2015 16:56

najpewniejsza kasa jest noszona przy du...

Hatred   5 #5 12.05.2015 16:56

Billon jest o tyle ciekawy, że gwarantuje w miarę dobrą prywatność. Co prawda banki i organy państwowe mają dostęp do naszych danych, ale już sprzedawcy i kontrahenci nie mają do nich dostępu.

Przemo78   6 #6 12.05.2015 17:02

jakoś mnie to nie dziwi.

pcmasterrace   8 #7 12.05.2015 17:02

#neuropa atakuje :(

  #8 12.05.2015 17:07

Co tu dużo mówić - dziś nie tylko nasi sąsiedzi i odległe kraje działają na szkodę Polski. Robi to również sam polskojęzyczny rząd. Najlepszym tego przykładem są warunki, w jakich przyszło żyć dzisiejszym Polakom, a każdy kto chce mieć normalne warunki do życia, decyduje się raczej na emigrację. Przecież każdy z nas zna kogoś, kto woli "uciec" z Polski aby żyć dostatnio za granicą. Wiele osób zauważa, że polskie władze nie działają w interesie naszego państwa, a w interesie innych krajów. Bartłomiej Sienkiewicz (były ministr spraw wewnętrznych) "państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje". W internecie dość łatwo można znaleźć listy, na których znajdują się firmy powstałe w Polsce, lecz które zostały sprzedane innym krajom. Wymienić warto: Tyskie, Allegro i komunikator Gadu Gadu (sprzedany koncernom z Afryki Południowej), Biedronka i Lewiatan (Portugalia), Absolwent, Soplica, Żubrówka i Bols (Rosja), Sobieski, Wyborowa i Turek (Francja), Saga, Amino, Luksja oraz proszki Dosia, Bryza i "E" (Wielka Brytania), Fortuna (Norwegia), Lajkonik i Wawel (Niemcy), Łowicz, Pysio i Tarczyn (Szwecja), Morliny (Chiny), Pudliszki (USA) oraz Wedel (Japonia). Dodatkowo warto też wspomnieć o tak znanych markach jak Sokołów, Hortex, Kamis, Winiary, Lech, Okocim, Żywiec, Mieszko, Nasza Klasa, Polar czy Zelmer. Należy jeszcze dodać znane wszystkim media – Onet, Fakt, Gazeta Wyborcza, Wirtualna Polska, Interia, Newsweek Polska, Gazeta.pl, Dziennik Zachodni, Dziennik Polski, Forbes Polska, Przegląd Sportowy, Sport, Komputer Świat, radio RMF czy Radio Zet. Czy widział ktoś, żeby media reklamowały jakikolwiek produkt należący do polskiej firmy? Podobnie jest w kwestii banków, telekomunikacji, aptek, ubezpieczeń itd...

Ciekawe info: Polska wypłaci zasiłki za "Holocaust". Polska, a nie Niemcy!
http://wgospodarce.pl/informacje/13851-polska-wyplaci-zasilki-za-holocaust-polsk...

M. Kamiński (dziś doradca Kopacz) pracował dla izraelskiej firmy wywiadowczej PRISM, która ściśle współpracuje z CIA.
http://www.fakt.pl/polityka/michal-kaminski-pracuje-dla-izraelskiej-firmy-wywiad...

WikiLeaks https://www.wikileaks.org/plusd/cables/09WARSAW78_a.html

O tym, w jaki sposób żydowskie media starają się zmanipulować przekaz o zdarzeniu albo sfabrykować zdarzenie, jakie nie zaistniało, mieliśmy i mamy okazję przekonywać się codziennie (masowe łgarstwo). Jak wiadomo, żydowskie media są najlepiej poinformowanymi środkami publicznej komunikacji, gdyż o tym, co zdarzy się jutro, one wiedziały już wczoraj, mówi się nawet, że to "jasnowidze" ... i inne mongoloidy. - Pozdrawiam niedowiarków - już może i z "judeopolonii" - nie z Polski. KTO TO WIE !?

WODZU   14 #9 12.05.2015 17:13

Już ktoś mówił o "kondominium niemiecko-rosyjskim pod żydowskim zarządem powierniczym", ale wtedy przerywano mu wypowiedź ;)

  #10 12.05.2015 17:17

Wiecie dlaczego "czosnki" wzięli się za obrabianie doopy Pawła Kukiza? Przecież w drugiej turze go nie ma. Ale to właśnie on spędza sen z oczu tym, którzy dzięki niemu mają wielką szansę jesienią pójść na trawę tej talmudycznej "tuSSkowej zielonej wyspy". O, tak!

__Tux__   12 #11 12.05.2015 17:27

@WODZU: I dobrze, że mu przerwano :-)

squzeezebox   7 #12 12.05.2015 17:43

No cóż tego można było się spodziewać :P Żydom ciągle mało kasy :p Prezydent dał im 65 mld. zł za sprzedaż lasów to chcą jeszcze więcej za holocaust.

fras   7 #13 12.05.2015 17:58

@WODZU: mówił tak Michalkiewicz i (chyba po nim) G Braun. Pod względem geopolitycznym jest to brednia.

1. Polska jest cześcią składową zachodniego imperium (USA/UE/NATO).

2. Niemcy nie są samodzielnym podmiotem: szpieguje ich na potęgę NSA, niemiecki wywiad - BND podlega bezpośrednio CIA (jak wywiad PRL podlegał KGB). Niemcy swoje rezerwy złota trzymają za granicą i prawdopodobnie NIGDY ich nie zobaczą. Przynajmniej Amerykanie kazali spadać Niemcom na bambus. Z kolei Rosja najprawdopdobniej nie kontroluje swojego banku centralnego. Są to więc dwa państwa nie do końca samodzielne. Oczywiście do polskiego bantustanu im daleko, zwłaszcza Rosji.

3. Niemcy istotnie dominują gospodarczo w Polsce i jawnie finansują tu swoją agenturę, np. poprzez fundację Konrada Adenauera. Jest to jednak na zasadzie koncesji przyznanej przez USrael (patrz pkt 2). Rosja w Polsce jest praktycznie nieobecna (brak inwestycji, nie startują w przetargach dla armii, jest antyrosyjska propaganda). Więc nie spełnia elemenatarnych warunków by być posądzona o budowanie tutaj sowjego kondominium. Rosja była również nieobecna na Ukrainie i obudziła się dopiero po proamerykańskim puczu w 2014 gdy proamerykanscy banderowcy zaczeli prześladować rosyjską część Ukrainy (przyznaną Ukrainie dekretem bolszewików).

A Żydzi? Z Żydami w Polsce jest wesoło, bo np. obecna pierwsza dama - pani Komorowska - jest Żydowką, Żydówką jest też...żona pana Dudy. Jej ojciec,Julian Kornhauser - napisał wiersz o pogromie Kieleckim:

żeby pana swego, Seweryna Kahane,
zabiliście, chłopi, kamieniami, sztachetami! [...]
Bóg Polaków zamknięty w obozie, w baraku
drży, gdy dzielni chłopcy z orzełkami na czapkach
dobijają dziewczynki żydowskie, rurkami, na odlew

Pan Duda uczestniczył w obradach Knessetu w Polsce w roku 2014, a jako europarlamentarzysta głosował przeciw rezolucji uznającej Palestynę. Z kolei pan Kukiz publicznie deklarował, że ma wielu przyjaciół Żydów i z tego powdu j***bie Marsz Niepodległości. No, ale TVN wypromował Kukiza na "patriotę" spoza systemu, Kuba Wojewódzki osobiście zatwierdził i mamy już opozycyjnego kandydata na miarę naszych możliwości.

ot, taki pierwszy przykład z brzega. Trzech najpoważniejszych kandydatow, tzw. pewniaków. najlepsze jest to, że przecież nikt tym Polakom lufy do skroni nie przystawia. Sami głosują, część jeszcze da się pociąć za swojego "polskę-zbaw". ha ha. :D Pozostaje mieć tylko nadzieję, że wśród tych 50% co nie głosowali są również NORMALNI (a nie tylko menele które nie głosują, bo w niedziele mają melanż).

Kriss_De_Valnor   10 #14 12.05.2015 19:21

Teraz Polske to tylko zaorac i posadzic las... Jagiellonowie sie w grobach przewracaja...

Takim jak np. michnik to bym bilety w jedna strone do izraela kupowal...

  #15 12.05.2015 19:33

@fras: Zauważyliście że w Polsce nie ma wolności prowadzenia działalności gospodarczej - mimo że Konstytucja RP chroni system kapitalistyczny...?
Aby prowadzić działalność gospodarczą w Polsce trzeba się co miesiąc opłacać na kwotę 1100 PLN - ZUS - nawet jeśli nie mamy żadnych przychodów...
Zatem jeśli ktoś zarobi jedynie 1100 PLN to tzw. "państwo" zabiera mu 100 % jego dochodu, jeśli ktoś zarobi 110 000 PLN "państwo" na ZUS zabiera mu tylko 1% jego dochodu... Czyli realnie kosztami zasiłku dla starszych ludzi, jakim jest emerytura, obciąża się przede wszystkim "biedotę"... - w skrajnym przypadku 100% przychodu, bądź w bardziej skrajnym przypadku za "przywilej" prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce akurat ze stratą - brakiem zysków, zabiera się drobnemu przedsiębiorcy to co był posiadł w posiadanie wcześniej. xD
Na zdrową logikę - jeśli ktoś w miesiącu zarobił tylko 1100 PLN, najpierw winien był opłacić rachunki za mieszkanie - czynsz, media, no i mieć zagwarantowaną kasę na jedzenie i komunikację, a składka ZUS potem. W Polsce - kraju wolnym i demokratycznym - w samym centrum Europy jest jednak inaczej - najpierw "haracz" 1100 PLN ZUS.

Czemu Rzecznik Praw Obywatelskich w Polsce jeszcze się tym nie zajął? Czemu kandydaci na Prezydenta RP milczą o tym? To jest BARDZO POWAŻNA SPRAWA.

"Coraz więcej praw, a zarazem coraz mniej wolności i sprawiedliwości. Nadmiernie wysokie podatki i niejasny sposób ich naliczania, absurdalny obowiązek regulowania ZUS-u pomimo braku dochodów, czy podatku VAT od nieopłaconych przez nabywców faktur, a także inne ustawowe obostrzenia skutecznie spowalniają rozwój gospodarczy kraju." Kazimierz Turaliński - "Jak kraść. Podręcznik złodzieja."

WODZU   14 #16 12.05.2015 20:38

@__Tux__: Ponieważ?

@fras: Nie stoi więc nic na przeszkodzie, aby USA za pośrednictwem, jak twierdzisz, podległych im Niemiec poświęciły Polskę i stworzyły kolejny zalążek muru między Rosją, a umocnionymi przez nich Niemcami. A wiadomo jak silną pozycję w USA i nie tylko mają środowiska "semickie".

Autor edytował komentarz.
Berion   13 #17 12.05.2015 20:39

@Anonim (niezalogowany): A Ty się może zainteresuj trochę Polską i jej systematycznym demontażem...

@WODZU: I zyskał poparcia ~1% Cóż... Dopóki ludzie jeszcze jakoś żyją i mają co jeść to nic się nie zmieni. Tylko że potem może być już za późno...

Autor edytował komentarz.
  #18 12.05.2015 21:18

@Berion: Zainteresowałem się. Zauważyłem też, że demontują ją głównie ci, którzy zamiast coś robić - narzekają w necie.

rapkrab   3 #19 12.05.2015 21:31

Sam projekt naszych rodaków bardzo ciekawy. Dobrze było by powoli odcinać się i ograniczać przychody dla mastercardów, visy itp. Ale w tym konkretnym przypadku fakt iż miało by to być przejęte przez zagraniczny kapitał do niczego dobrego nie doprowadzi...

WODZU   14 #20 12.05.2015 21:46

@Berion: To co napisałeś przypomniało mi pewien bardzo ciekawy dialog, pochodzący o dziwo z infantylnego filmu:

Will Smith: Ludzie są mądrzy. Mogliby wiedzieć.
Tommy Lee Jones: Człowiek jest mądry. Ludzie to głupie i groźne zwierzęta, skore do paniki.

Autor edytował komentarz.
__Tux__   12 #21 12.05.2015 22:03

@WODZU: Ponieważ taka rozmowa prowadzi do kłótni. Nie ma na ten temat zgody i nie będzie.

WODZU   14 #22 12.05.2015 22:07

@__Tux__: Co nie oznacza, że nie trzeba o tym głośno mówić. Niestety nasze "poprawne politycznie" media pewnych tematów unikają jak ognia.

dzonasek   7 #23 12.05.2015 23:41

15 mln złotych jak na zaszyfrowanie plików jakimiś ZNANYMI od lat algorytmami... to trochę dużo. Ile Audi A8 za to kupi przy okazji i dlaczego za pół roku nikt już o tym nie będzie słyszał?

Shaki81 MODERATOR BLOGA  37 #24 12.05.2015 23:43

I jak zwykle jak nie wiadomo o co w takich kombinacja chodzi, to chodzi o kasę i w tym przypadku o dużą.

  #25 13.05.2015 02:09

@Latający Turban: Rafał Ziemkiewicz: "Nieuzasadnione żydowskie roszczenia"
http://blog.rp.pl/ziemkiewicz/2009/06/04/nieuzasadnione-zydowskie-roszczenia/

__Tux__   12 #26 13.05.2015 08:26

@WODZU: Drażliwą tematyką może być katastrofa smoleńska. Widać, że grono osób znanych z telewizji nie za bardzo umie o tym rozmawiać i efekty mamy jakie mamy. Wystarczyło hasło TROTYL, żeby ktoś podłapał teorię spiskową.
W komentarzu #9 przytoczyłeś pewne hasło, a to ma do siebie, że można je interpretować i toczyć nieskończoną batalię..

Babcia Klozetowa   6 #27 13.05.2015 09:28

Niektórzy doszukują się problem nie tam gdzie powinni. Nie jest ważne pochodzenie firmy/banku a zasada na jakiej on funkcjonuje. Bank jest zły, bo bogaci się dzięki przyznanemu mu monopolowi. Poza tym banki nie powinny być nasze/wasze/ichnie a prywatnymi firmami.

Czy ten billon posiada otwarty kod? A właściwie, dlaczego miałbym z niego korzystać. Jest bitcoin. Bankom zależy na wymuszeniu rozliczania transakcji elektronicznym pieniądzem, który można w pełni kontrolować.

WODZU   14 #28 13.05.2015 09:41

@__Tux__: To czy dana tematyka w TV jest drażliwa, czy nie zależy od tego jak została wyreżyserowana i co w zamierzeniu ma być wlane w puste głowy społeczeństwa. Wczoraj kątem oka widziałem rozmowę komunisty z komunistyczną dziennikarką na temat pierwszej tury wyborów (Cimoszewicz - Olejnik). Jak widać propaganda oprawiona ładnym studiem i na pierwszy rzut uch rzeczową rozmową, przekaże wszystko. Niestety nie mam linku do tego, ale jeśli znajdę, to zaktualizuję komentarz.

__Tux__   12 #29 13.05.2015 09:45

@WODZU: "kątem oka widziałem" - oczy nie mają kątów :-P . Akurat w komentarzu nie mogłeś nic wyreżyserować, więc spowodowałbyś walkę stulecia w komentarzach.

WODZU   14 #30 13.05.2015 10:13

@__Tux__: "Akurat w komentarzu nie mogłeś nic wyreżyserować, więc spowodowałbyś walkę stulecia w komentarzach."

Na tym właśnie polega reżyserowanie :) Budować wygodne dla siebie lub opłacającej strony nastroje czy zachowania można bez względu na zastosowane media. Problem z tradycyjnymi polega jednak na ty, że ich przekaz jest jednostronny. W internecie coraz częściej można zauważyć, że ludzie jednak sprawdzają informacje z różnych źródeł i analizują przyswajane treści, w odróżnieniu od niemego siłą rzeczy telewidza.

Autor edytował komentarz.
JackStarborn   4 #31 13.05.2015 10:47

"... najwyraźniej wierząc, że zaszyfrowana cyfrowa gotówka takim właśnie produktem może być. " - A szyk zdania gdzie?
Skończcie z tą nowomową. Yoda jest jeden. Podróbki nie są nam potrzebne.

blind-oln   7 #32 13.05.2015 16:17

Nie widzę powodu dla którego miałbym płacić za konwersję złotówek na billony, kiedy mogę zapłacić bezpośrednio złotówkami bez ponoszenia żadnych dodatkowych opłat. Dlatego billon nie ma przyszłości. Przecież to nie ma sensu. To tak jakbym miał zamiast bezpośrednio zapłacić komuś w złotówkach tyle i ale chce, kupowałbym jabłka i płacił temu komuś jabłkami, a ten następnie sprzedawał je, by zyskać swoje złotówki. Dla mnie nie ma to żadnego sensu. Zyskuje tylko pośrednik, w tym przypadku ten od kogo kupuję jabłka (billony). Taka trochę godna politowania próba zostania pośrednikiem i pobierania swoich opłat tam, gdzie pośrednika i opłat obecnie nie ma.

Autor edytował komentarz.
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.