Jądro 2.6.33

Jądro 2.6.33

Grzegorz Niemirowski
25.02.2010 00:12, aktualizacja: 25.02.2010 15:14

Linus Torvalds ogłosił wydanie wersji 2.6.33 jądra Linuksa.

Jedną z najciekawszych nowości jest Nouveau, otwarty sterownik dla kart Nvidii. Musiał być opracowany za pomocą reverse engineeringu a i tak pisanie sterowników graficznych nie jest zadaniem łatwym, jego autorom należą się więc słowa uznania. Co prawda nie obsługuje on tyle funkcji co oryginalne, zamknięte sterowniki Nvidii, ale wspiera więcej kart niż robi to obecnie producent, obsługiwane są bowiem także starsze, niewspierane oficjalnie karty.

Do innych ważnych nowości zaliczyć należy DRDB (Distributed Replicated Block Device). Jest to urządzenie blokowe pomocne przy tworzeniu klastrów o wysokiej dostępności. Wprowadzono też dużo ulepszeń w funkcjach i narzędziach z rodziny perf, pomagających analizować wydajność systemu. Dodano wywołanie systemowe recvmmsg() dzięki któremu można odebrać za jednym razem wiele wiadomości, nie trzeba już uruchamiać wielokrotnie wywołania recvmsg(). Wprowadzono mechanizm TCP Cookie Transactions (TCPCT), który jest rozszerzeniem dla TCP zabezpieczającym przeciwko atakom DoS, np. SYN flood. Dodano obsługę systemów-gości Xen PV-on-HVM.

Przy wydaniu poprzedniej wersji jądra pisaliśmy o funkcji Kernel Samepage Merging (KSM), która pozwala współdzielić pamięć używaną przez kilka wirtualizowanych systemów-gości. Dzięki niej można zaoszczędzić pamięć gdy uruchomionych jest jednocześnie kilka podobnych systemów. W tej wersji Linuksa współdzielona pamięć może być zapisywana do pliku wymiany. Rozszerzono też możliwości zarządzania grupami procesów. Teraz można przydzielić grupie nie tylko cykle procesora i pamięć operacyjną ale także określoną przepustowość przy dostępie do dysku.

Pojawiła się ciekawa, eksperymentalna funkcja compcache. Służy ona do tworzenia w pamięci urządzeń blokowych działających jak partycje wymiany. Jaki sens ma plik wymiany na RAMdysku? Trik tkwi w tym, że te wirtualne dyski są kompresowane. Dzięki temu można wprowadzić de facto kompresję pamięci operacyjnej a co za tym idzie zmniejszyć zużycie pamięci. Rzadziej więc zachodzi potrzeba korzystania z pliku/partycji wymiany na dysku twardym co oczywiście zwiększa wydajność systemu. Potwierdzają to testy.

Wprowadzono także ulepszenia w sterownikach graficznych a także dodano obsługę Nintendo Wii i Gamecube, pojawiły się też nowe sterowniki VMware. Usunięte zostały sterowniki Androida, Google nie jest bowiem zainteresowane ich rozwijaniem i zapewnianiem odpowiedniej ich jakości. Jak zwykle wprowadzono dużo innych zmian i poprawek oraz dodano nowe sterowniki.

Przy okazji warto wspomnieć o wyliczeniach hiszpańskich naukowców z Universidad de Oviedo, którzy postanowili obliczyć koszt stworzenia jądra Linuksa przez programistów zatrudnionych w warunkach europejskich. Posłużyli się oni modelem Constructive Cost Model 81 (COCOMO 81). Dla wydanego w grudniu jądra 2.6.30 oszacowano, że musiałoby nad nim pracować 985 programistów przez okres 14 lat. Zakładając roczne wynagrodzenie programisty na poziomie 31 040 euro daje to ogólny koszt na poziomie miliarda euro.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (118)