Jądro Linuksa 3.1 wydane

Jądro Linuksa 3.1 wydane

Grzegorz Niemirowski
26.10.2011 22:58, aktualizacja: 27.10.2011 00:52

Wydane zostało jądro Linuksa w wersji 3.1.

Jedną z najważniejszych nowości w tej wersji jest obsługa architektury OpenRISC. Opiera się ona na procesorach Open Source pochodzących z projektu OpenCores. Wprowadzona w Linuksie ich obsługa dotyczy 32-bitowej rodziny OpenRISC 1000. Inną ciekawą funkcją w jądrze 3.1 jest dynamic writeback throttling, czyli bardziej inteligentna wersja istniejącego dotychczas mechanizmu opóźniania zapisywania danych z pamięci operacyjnej na dysk twardy. Opóźnianie to miało na celu ustrzeżenie się od sytuacji, w której wątek zdążył przygotować do zapisu nowe dane zanim system zapisał poprzednie. Niestety throttling nie zawsze działał optymalnie, zdarzały się bowiem sytuacje, gdy dane z kilku wątków jednocześnie czekały na zapis, co obniżało wydajność. Poprawiony mechanizm ma lepiej wykorzystywać dostępne pasmo I/O. Kolejna interesująca nowość dotyczy obsługi nowoczesnych dysków twardych. Zawarte w nich oprogramowanie jest w stanie, przy użyciu buforów, zmieniać kolejność fizycznych operacji dyskowych, w stosunku do tego, co zażądał system operacyjny. Ma to przyspieszyć wydajność, lecz w niektórych sytuacjach, jak journaling czy copy-on-write, może powodować problemy. Producenci dysków udostępniają więc instrukcję flush, wymuszającą natychmiastowy zapis oczekujących danych. W Linuksie flush nosi też nazwę barrier i jest włączony m.in. dla xfs, btrfs i ext4. Teraz włączono go też domyślnie dla ext3. Uprzednio był wyłączony, gdyż mógł powodować problemy z wydajnością.

Ważną nowością w jądrze 3.1 jest wprowadzenie obsługi układów do NFC (Near-Field Communication), czyli komunikacji zbliżeniowej, na małe odległości. Obecnie jest to szybko rozwijająca się dziedzina, wszelkiego rodzaju karty zbliżeniowe spotykane są coraz częściej. Niedługo układy NFC pojawią się w telefonach, umożliwiając wykonywanie płatności w sklepach metodą zbliżeniową. Obecnie realizowane jest to za pomocą przyklejanych do telefonu kart, np. paypass. Kolejna ważna nowa funkcja to zarządzanie uszkodzonymi blokami w software'owym RAIDzie. Pojawiła się też obsługa kontrolera Nintendo Wii. Wprowadzono także nową implementację iSCSI, SCST zostało zastąpione przez Linux-iSCSI.org. Nowe jądro przynosi też wiele innych zmian, nowości, usprawnień i nowych sterowników.

Choć wydanie jądra 3.1 zostało już ogłoszone przez Linusa Torvaldsa, to na stronie www.kernel.org nadal brak o nim oficjalnej informacji. Można je jednak pobrać z katalogu gałęzi 3.x.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)