Jak Wielka Brytania i Francja walczą z przestępcami

Jak Wielka Brytania i Francja walczą z przestępcami

29.11.2011 12:38

Walka z piractwem to ostatnio palący temat, tak wśród internautów, jak i polityków. Podczas gdy Trybunał Sprawiedliwości zabrania odcinania piratów od Internetu, w Wielkiej Brytanii wciąż planuje się takie praktyki, zaś Francja atakuje „wymykające się prawu” strony od środka.

Z analizy nowej strategii cyberbezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii wynika, że w tym kraju trzeba się pilnować podczas przemierzania Sieci. Dokument pozwala nakładać „cybersankcje” na „cyberprzestępców”, czyli rząd będzie mógł odcinać ich od dostępu do Internetu. Co więcej, władze będą wykorzystywać „cybertagi”, które powiadomią funkcjonariuszy o przekroczeniu zakazu, których szczegółowe działanie opisano w dokumencie. Możemy tam przeczytać również, że zakaz łączenia się z Internetem można otrzymać nie tylko za znaczące przestępstwa, jak terroryzm w sieci czy phishing, ale także za znęcanie się nad kimś w Internecie i oczywiście pobieranie nielegalnych treści.

Z kolei francuska agencja egzekwująca HADOPI rozpoczęła kolejną fazę walki z piratami. Teraz, podobnie jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych, Francuzi będą odcinać dostęp do funduszy i infrastruktury stronom umożliwiającym udostępnianie plików i oglądanie filmów, oraz wszelkiego typu „schowkom internetowym”. Agencja spodziewa się pozytywnych wyników działalności na początku 2012 roku. Tym razem plan HADOPI jest szerzej zakrojony, niż poprzednia strategia, która przewidywała odcinanie użytkowników od dostępu do Internetu i ma szansę być skuteczniejsza, niż blokowanie stron z torrentami.

Francuska HADOPI jest coraz bliższa amerykańskim organizacjom egzekwującym SOAP, któremu przeciwna jest Unia Europejska. O ile nowe podejście HADOPI może w końcu okazać się skuteczne, o tyle znów wydawnictwa posiadające prawa autorskie mają pole do nadużyć. A właściciele stron nie mają możliwości obrony.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)