KDE 4.10 stabilne, kolejne komponenty Plasmy przepisane na Qt Quick

KDE 4.10 stabilne, kolejne komponenty Plasmy przepisane na Qt Quick

06.02.2013 13:47

Wydana dziś oficjalnie stabilna wersja 4.10 środowiska graficznego KDE, to nie tylko zmiany wizualne i optymalizacja, ale przede wszystkim kolejny krok w kierunku przeportowania Plasmy na framework Qt Quick. Graficzny interfejs kolejnych komponentów powstał w oparciu tylko o Qt Quick i QML. Kolejne API zostały przystosowane do używania z Qt Quick, dzięki czemu można pisać widżety dla Plasmy z wykorzystaniem QML. Przestrzeń robocza pozwala teraz między innymi na swobodne stosowanie ograniczników (Plasma Containments) napisanych z użyciem frameworka, co daje szerokie pole do eksperymentów. Warto tu przypomnieć, że dzięki temu być może uda się zunifikować API Plasmy, Sailfisha i Ubuntu Phone.

Efekty towarzyszące operacjom na oknach i ich zachowanie w tej wersji zostały przeniesione do skryptów, dzięki czemu sam rdzeń menedżera KWin jest mniejszy i będzie łatwiej utrzymać porządek w kodzie. Na kde-look.org i w oknie konfiguracji KWin można już znaleźć sporo skryptów modyfikujących zachowanie okien, dodających ciekawe animacje czy nowe sposoby przełączania między oknami. Ciekawostką jest znane już appmenu, które pozwala, zależnie od preferencji, na przeniesienie lub ukrycie paska menu we wszystkich otwartych oknach, a tym samym zwolnienie cennego miejsca na ekranie.

Obraz

Ponadto wprowadzono sporo poprawek w programach będących częścią projektu — powiadomienia w Kate są dyskretniejsze, do Konsole wrócił PrintScreen, Okular szybciej renderuje dokumenty dzięki podzieleniu widoku na fragmenty, Marble może pokazać trasy misji kosmicznych, KSudoku pozwala drukować łamigłówki, Kopete dorobił się trybu „nie przeszkadzać”, w którym nie wyświetla żadnych powiadomień, i tak dalej. Na szczególną uwagę zasługuje nowy Gwenview, który dzięki wprowadzeniu do KDE nowego systemu zarządzania kolorami może brać pod uwagę profil monitora przy wyświetlaniu zdjęć i grafik.

Więcej na temat zmian można dowiedzieć się na stronie projektu i blogach deweloperów. Z repozytorium od kilku dni można już pobrać źródła, lada dzień pojawią się pakiety binarne dla różnych systemów. Warto również zainteresować się KDE dla Windows, choć projekt nieco się zakurzył, i możliwością instalacji aplikacji z KDE na OS X z użyciem macports.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)