KDE 4.8 szybsze, lepsze, przyjazne dotykowi

KDE 4.8 szybsze, lepsze, przyjazne dotykowi

26.01.2012 11:59

Do rąk użytkowników trafiła dziś wersja 4.8 K Desktop Environment, czyli KDE. O nowościach w tej wersji mogliśmy poczytać już wcześniej na blogu użytkownika lucas__, a wiele z nich można było przetestować w wydawanych od prawie pół roku wersjach testowych, warto jednak zajrzeć również na stronę projektu i przekonać się, na co zwrócili uwagę twórcy środowiska.

W wersji 4.8 środowiska możemy przekonać się, jak sprawdzają się biblioteki Qt Quick w przestrzeni roboczej Plasma. Wiele elementów środowiska (widżety, Window Switcher menedżera KWin…) zostało już przepisanych w czystym QML, co jest sporym krokiem w kierunku stworzenia jednolitego środowiska. Ponadto nowa podstawa środowiska, KDE Platform, dostarcza lepsze narzędzia do budowania aplikacji przyjaznych dla interfejsów dotykowych. Sam KWin jest dużo szybszy. Środowisko wyposażono również w zupełnie nowy system zarządzania energią z czytelnym interfejsem i prostymi predefiniowanymi ustawieniami, które można modyfikować, i które zastąpią tworzone przez użytkownika profile. Ciekawą nowością jest możliwość zbudowania współdzielonej przestrzeni haseł KSecretService, dzięki czemu zapisane hasła są dostępne również dla aplikacji spoza KDE.

Zmianą, na którą czekali wszyscy użytkownicy, jest szybsze i bardziej elastyczne zarządzanie plikami. Menedżer plików Dolphin został przepisany od podstaw. Aplikacja jest teraz dużo szybsza, o wiele lepiej renderuje miniatury plików nawet przy pracy z dużymi katalogami i na wolnych dyskach, i już nie obcina długich nazw plików. Sporo zmian wprowadzono również w Gwenview, którego interfejs został poprawiony tak, aby ułatwić nawigację po powiększonych obrazach. Z kolei przeglądarka dokumentów, Okular, zyskała zaawansowane narzędzia zaznaczenia. Sporo zmieniło się również w edytorze Kate, który zyskał tryb Vi, sygnalizację zmian w liniach oraz wtyczkę znajdź i zastąp.

Najnowsza wersja środowiska już jest wprowadzana w popularnych dystrybucjach Linuksa. Źródła poszczególnych komponentów można pobrać z serwerów FTP. Warto wspomnieć, że wydaniu kolejnej wersji KDE towarzyszą kameralne spotkania deweloperów i użytkowników na całym świecie.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (39)