Kara za zerwanie umowy z operatorem „obejściem prawa”? (aktualizacja)

Kara za zerwanie umowy z operatorem „obejściem prawa”? (aktualizacja)

Kara za zerwanie umowy z operatorem „obejściem prawa”? (aktualizacja)
07.12.2015 14:11, aktualizacja: 09.12.2015 11:34

Wśród polskich operatorów od lat powszechne jest nakładanie na klientów kar umownych za zerwanie umowy przed jej wygaśnięciem. Pojawiły się jednak informacje, że warszawski sąd wydał wyrok, który uznał taką praktykę za ominięcie prawa i zwolnił klienta z opłacania nałożonej przez operatora kary.

Jak donosi Gazeta Lubuska, powołując się na wypowiedzi mecenas Anny Drobek, wyrok zapadł w sprawie przedsiębiorcy, który zawarł z niewiadomym operatorem umowę na siedemnaście abonamentów. Następnie, po otrzymaniu lepszej oferty od innego operatora, zerwał ją. Operator nałożył zatem na niego karę za zerwanie umowy na wszystkie abonamenty, przedsiębiorca jednak odmówił jej zapłacenia. Sprawa trafiła do sądu.

Obraz

Według pełnomocniczki przedsiębiorcy, warszawski sąd wydał wyrok, który zwolnił go od uiszczania umownych kar. Wszystko to za sprawą użytego w umowie o świadczeniu usług sformułowania, że kara ma być naliczona w związku z naruszeniem świadczenia niepieniężnego czyli utrzymania karty sim. Sąd przychylił się jednak do wyjaśnień pełnomocniczki, w których zaznaczyła, że utrzymanie kart jest obowiązkiem operatora, klient zaś jest jedynie zobowiązany do uiszczania opłat za świadczoną przez operatora usługę komunikacyjną.

O całej sprawie wiadomo jak dotąd niewiele: brakuje choćby takich informacji, jak sygnatura wyroku. O komentarz poprosiliśmy kancelarię reprezentującą przedsiębiorcę, o nowych faktach będziemy informowali na bieżąco.

Aktualizacja

Jak do tej pory w sprawie wypowiedział się jedynie rzecznik Orange, p. Wojciech Jabczyński. Wyjaśnił, że Orange nie ma nic wspólnego ze sprawą, podkreślając, że jego firma nie zastrzega sobie możliwości nałożenia kar umownych z tytułu braku utrzymania aktywnych numerów w zawieranych z klientami umowach na świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)