Kolejna umowa patentowa Microsoftu w sprawie Androida

Kolejna umowa patentowa Microsoftu w sprawie Androida

24.10.2011 11:47

Microsoft zawarł już 10 ugodę z producentami smartfonów z Androidem. Podobne umowy podpisano już z połową firm wykorzystujących mobilny system Google’a.

Strategia walki z Androidem Microsoftu zakłada wymuszanie na producentach smartfonów płacenia za naruszone patenty w systemie. W odróżnieniu od Apple’a, firma z Redmond nie pozywa do sądu konkurentów, ale skłania ich do dzielenia się zyskami ze sprzedaży. Nie są to wielkie sumy - na przykład od każdego smartfona HTC z Androidem Microsoft pobiera 5 dolarów. Jednak przy ogromnej sprzedaży z drobnych sum robią się poważne pieniądze. Microsoft zawiera tego typu umowy nie tylko z wielkimi producentami jak na przykład Acer, Samsung czy HTC, ale atakuje również mniejsze firmy. Wśród nich ostatnio znalazła się mało znany na polskim rynku chiński producent Compal Electronics.

Podpisana umowa z Compalem dotyczy nie tylko urządzeń z Androidem, ale również systemem Chrome OS. Tutaj także Microsoft zgłosił roszczenia patentowe. Nie zdradzono, jaką sumę chiński producent będzie płacił od każdego sprzedanego urządzenia - zapewne będzie to kilka, kilkanaście dolarów. Compal rocznie zarabia na sprzedaży tabletów i smartfonów około 30 mld dolarów, Microsoft może więc liczyć na spore zyski. Podobne ugody firma Steve’a Ballmera podpisała już z takimi producentami jak Wistron, Quanta czy General Dynamics Itronix.

Obecnie Microsoft podpisał już umowy z 53% producentów smartfonów z Androidem na terenie USA. Oznacza to, że gigant z Redmond zdobywa coraz większą kontrolę nad produkcją urządzeń z systemem firmy Google. Nie chodzi nawet o to, że Microsoft zarabia więcej na Androidzie niż Windows Phone, ale o jego coraz poważniejszy wpływ na rynku. Podczas gdy strategia Apple’a polegająca na sądowej walce z konkurentami nie przynosi jak dotąd wymiernych efektów, firma z Redmond konsekwentnie umacnia swoją pozycję. Jeżeli Google szybko nie odpowie na takie działania, wkrótce może mieć poważne problemy z kontrolą nad swoim mobilnym systemem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (55)