Komisja Europejska walczy z terroryzmem: kryptowaluty i karty pre-paid pod szczególną kontrolą

Komisja Europejska walczy z terroryzmem: kryptowaluty i karty pre‑paid pod szczególną kontrolą

Komisja Europejska walczy z terroryzmem: kryptowaluty i karty pre-paid pod szczególną kontrolą
06.07.2016 10:54

Terroryzm coraz bardziej zagraża mieszkańcom Unii Europejskiej,więc Komisja Europejska chce uderzyć bezpośrednio w to, coterroryzm karmi. Anonimowe płatności, realizowane poprzez kartypre-paid i kryptograficzne waluty, pozwalać mają terrorystom nafinansowanie swoich operacji, a nawet zakupy broni i materiałówwybuchowych. Dlatego też w imię naszego wspólnego dobra, Brukselachce radykalnego zaostrzenia regulacji dotyczących wykorzystaniaanonimowych płatności. Co ciekawe, nie powiedziano nic o gotówce,ta jednak też ostatnio nie cieszy się sympatią unijnych komisarzy.

Jak podaje Reuters, według nowychregulacji operatorzy platformy wymiany kryptowalut będą musieliwzmocnić kontrolę tożsamości swoich użytkowników iautomatycznie zgłaszać odpowiednim służbom wszystkie podejrzanetransakcje. Z kolei płatności kartami pre-paid mają zostaćograniczone do kwoty 150 euro (do tej pory limit wynosił 250 euro).Zarazem kraje członkowskie mają współdzielić sięinformacjami o tym, kto faktycznie jest właścicielem spółek, ktowykonuje operacje finansowe za pomocą internetowych walut i ktokorzysta z kart pre-paid – stwierdził pierwszywiceprzewodniczący Komisji, Frans Timmermans.

Zaostrzone mają też być kontroletransakcji transgranicznych, przeprowadzanych z państw, w których wniewystarczającym stopniu wdrożono praktyki zapobiegające praniubrudnych pieniędzy i zwalczaniu finansowania terroryzmu. Pomysły tepochwalone już zostały przez przedstawicieli sektora bankowego.Chas Roy-Chowdhury, stojący na czele międzynarodowej organizacjiACCA zrzeszającej specjalistów od finansów uznał, że to ważnykrok w stronę zablokowania czarnego rynku i terroryzmu. RzecznikMasterCarda już zaś stwierdził, że w pełni wspiera wzmocnieniebezpieczeństwa kart pre-paid, przy zachowaniu możliwości ichwykorzystania przez osoby mniej zamożne.

Opinia publiczna ma docenić teżwiększą transparentność, szczególnie po aferze z Panama Papers.Publicznie dostępne rejestry własności spółek i funduszy mająpomóc wszystkim walczącym z korupcją aktywistom, którzy podążająśladem brudnych pieniędzy. Laure Brillaud, dyrektor organizacjiTransparency International pochwaliła projekt Komisji, jednakstwierdziła, że wciąż istnieje niebezpieczeństwo ominięcia tychregulacji przez osoby, które nie są rezydentami krajów UniiEuropejskiej

Propozycje Komisji Europejskiej muszązostać teraz przyjęte przez Parlament Europejski, a następniewdrożone w systemach prawnych krajów członkowskich. Nie ma się cospodziewać, by w obecnym klimacie politycznym po zamachach w Paryżuktoś na większą skalę protestował. Obserwowaliśmy to zresztąna lokalną skalę w naszym kraju, gdy Komisja Nadzoru Finansowegozakazała wydawania anonimowych kart pre-paid. Wszystkie takie kartymogą być teraz wydawane dopiero po zidentyfikowaniu przez bankklienta i podpisaniu z nim umowy, a od środków na powiązanych znimi rachunkach technicznych konieczne jest odprowadzanie składek narezerwę obowiązkową.

Oczywiście zapotrzebowania naanonimowe płatności KNF tak łatwo nie zdławi, rynek wie swoje.Szybko pojawiły się u nas więc zagraniczne karty pre-paid,niestety jednak znacznie droższe w wykorzystaniu, niż np. słynnekarty prepaid BZWBK, którym chętnie handlowano na całym świecie,płacąc w bitcoinach. Wciąż jednak osoby dbające o swojąprywatność mogą się nimi zainteresować. To licencjonowana przezMasterCarda karta Viabuy brytyjskiej firmy PPRO, którą zasilićmożna nawet we wpłatomacie, oraz Wizz Prepaid Travel Card, za którąstoją linie lotnicze WizzAir oraz sieć bankomatów Euronet.Zobaczymy, czy nowe pomysły Komisji Europejskiej zdławią i teprojekty.

W czasie Komisja Europejskazastanawiała się, jak poskromić prepaidy i bitcoiny, JuniperResearch opublikował raportpoświęcony przyszłości kryptowalut. Znana firma analitycznatwierdzi, że w tym roku łączna wartość transakcji bitcoinami iinnymi tego typu środkami płatniczymi wyniesie 92 mld dolarów. Toponad trzykrotnie więcej, niż łączna wartość takich transakcjiw 2015 roku. Bitcoinową eksplozję napędzać ma Brexit, osłabieniechińskiej gospodarki, realna perspektywa zwycięstwa Donalda Trumpaw wyborach prezydenckich w USA i poszukiwanie bezpiecznej przystani,poza zasięgiem regulatorów. Bitcoin wydaje się tu doskonałymwyborem.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (38)