Koniec zwiedzania na StreetView? Na Wikipedii mogą pojawić się modele miejsc z adnotacjami

Koniec zwiedzania na StreetView? Na Wikipedii mogą pojawić się modele miejsc z adnotacjami

Koniec zwiedzania na StreetView? Na Wikipedii mogą pojawić się modele miejsc z adnotacjami
03.10.2013 20:38

Czy przyjdzie dzień, kiedy to nie StreetView Google'a będzie platformą, za pomocą której odbywać będziemy wirtualne wycieczki? Są spore szanse, że już niedługo jego miejsce zajmie Wikipedia, a to dzięki połączonym wysiłkom Bryana Russela z Intel Labs i jego kolegów z University of Washington w Seattle.

Celem projektu jest stworzenie trójwymiarowych modeli ciekawych pod względem turystycznym miejsc. Nie będą to jednak tylko sceny do oglądania — informacje o obiektach (rzeźbach, budynkach, malowidłach…) wymienionych w tekście o danym miejscu będą również przeniesione na model. Dzięki temu, po zaznaczeniu opisu obiektu przez czytającego, zostanie on pokazany na modelu. Słowa kluczowe są połączone także wizualnie (liniami) z odpowiednimi elementami modelu, co widać na prezentacji opracowanej na potrzeby SIGGRAPH Asia.

3D Wikipedia (SIGGRAPH Asia 2013)

Od strony technicznej ten system nie wygląda już tak prosto. Najpierw Oprogramowanie korzysta ze zdjęć dostępnych na Flickrze, aby skonstruować model geometryczny miejsca. Następnie artykuł na Wikipedii jest skanowany w poszukiwaniu rzeczowników i nazw własnych. Słowa te wprowadzane są do wyszukiwarki obrazów Google'a, co pomaga zidentyfikować interesujące obiekty w ramach opisywanej scenerii. Zdjęcia są umieszczane w odpowiednich miejscach na bryłach modelu i wiązane ze słowami kluczowymi.

Twórcy mechanizmu są niestety ograniczeni materiałami dostępnymi w Internecie i nie każde miejsce są w stanie dobrze odtworzyć. Zamierzają także opracować system pozwalający na wychwycenie w tekście informacji i wzajemnym położeniu obiektów, jak „powyżej”, „na lewo od” czy „po drugiej stronie”.

  • Slider item
  • Slider item
[1/2]

Celem eksperymentu jest jednak nie ułatwienie zwiedzania świata bez wstawania z kanapy, ale opracowanie aplikacji, która korzystając z technologii rzeczywistości rozszerzonej będzie wzbogacała wrażenia i zwiększała wartość edukacyjną podróży. Kamerka noszona przez turystę mogłaby rozpoznać, na co patrzy, i dostarczyć informacje na podstawie modelu 3D.

Fundacja Wikimedia nie ma na razie w planie wdrożenia tego rozwiązania, ale uważnie monitoruje rozwój sytuacji.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (10)