Kto zajmie się Internetem szerokopasmowym?

Kto zajmie się Internetem szerokopasmowym?

22.03.2010 11:57

Rządy USA i Anglii wprowadzają plany zakrojone na udostępnienie Internetu szerokopasmowego swoim obywatelom. Pojawiają się także prywatne inicjatywy - szybki dostęp do Sieci chce zapewniać m.in. Google. Co ciekawe, również polskie władze zaczynają powoli dostrzegać potrzebę przyśpieszenia Internetu.

Jak czytamy w relacji serwisu TechCrunch, Gordon Brown, premier Wielkiej Brytanii, zapowiedział na konferencji Building Britain's Digital Future w Londynie nowy projekt mający udostępnić Internet szerokopasmowy dla wszystkich Brytyjczyków. Do 2020 r. ma być on dostępny we wszystkich gospodarstwach domowych w Anglii. Aby tego dokonać brytyjski rząd chce współpracować z prywatnymi firmami, ale uruchomić także specjalną fundację - Instytut Nauk Internetowych, która otrzyma 30 mln funtów na rozwój badań. Podobne plany mają również amerykańskie władze - Federalna Komisja ds. Komunikacji (FCC) rozpoczęła prace nad Narodowym Planem Szerokopasmowym, który ma dostarczyć szybki Internet do 85% amerykańskich domów. Program ma być również zrealizowany do 2020 r., jednak już spotkał się z krytyką. Jak zauważył prof. Yochai Benkler z Harvardu, plan doprowadzi do monopolizacji usługi. Spora część Amerykanów nie będzie miała żadnej alternatywy wobec oferowanego przez rząd Internetu szerokopasmowego.

Prace nad szybszym dostępem do Sieci prowadzi również Google. O ile w planach rządu USA jest wprowadzenie szerokopasmowego Internetu o prędkości 100 megabitów na sekundę, o tyle Google chce udostępnić gigabit. W dodatku ma zamiar wprowadzić usługę znacznie szybciej, niż władze USA. Usługa Google’a będzie jednak dostępna na mniejszą skalę - firma chce wprowadzić dla ok. 1 mln gospodarstw domowych. Natomiast rząd polski ma zamiar w kwietniu uchwalić ustawę, która sprowadzi Internet szerokopasmowy pod strzechy. Do 2013 r. możemy wykorzystać około 1 mld euro na regionalne i lokalne sieci szerokopasmowe. Dzięki ułatwieniom prawnym samorządy będą mogły lepiej wykorzystać te pieniądze. Ma im pomóc także Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (27)