Kultura Ponad Prawem — projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska oddał głos twórcom

Kultura Ponad Prawem — projekt Centrum Cyfrowego Projekt: Polska oddał głos twórcom

27.05.2013 14:24

Projekt Kultura Ponad Prawem jest kolejną próbą pokazania światu, że i dla twórców prawo autorskie nie zawsze jest dobre. Stworzone wysiłkami Centrum Cyfrowego Projekt: Polska i Miasta w Komie filmy dokumentalne pokazują sytuację twórcy w dobie Internetu, kiedy to chronić go ma prawo przestarzałe i zupełnie do dzisiejszych realiów nieprzystające, a atmosfera jest niesprzyjająca rozwojowi. Twórcy, którzy wzięli udział w projekcie, a są to profesor Zygmunt Bauman, Mamadou Diouf, Robert Brylewski, Czesław Mozil, Joanna Rajkowska, Jerzy „Słoma” Słomiński, Maciej Szajkowski, Gaba Kulka, Novika, Tomek Lipiński, Marika, Tymon Tymański, Sylwia Chutnik, Maciej Cuske, Maciej Drygas, Hemp Gru i Joanna Mytkowska, ukazują kulisy powstawania ich dzieł, tantiemy i opłaty licencyjne, dylematy związane z licencjami i ich postrzeganiem prawa autorskiego, a potem „niekontrolowane” rozchodzenie się dzieł po Internecie.

Poruszają także takie tematy, jak prawo do zarabiania ze sztuki, Facebook, podkradanie sobie tematów, powszechne piractwo w latach osiemdziesiątych XX wieku czy problemach z jasnym finansowaniem projektów. Novika chwali udostępnianie pojedynczych utworów za darmo i krytykuje robienie kryminalistów z „piratów” (jak mu nie przegram tej płyty to się przecież obrazi). Czesław Mozil ma „tryb oszczędnościowy”, a jeśli zgubi płytę, chciałby ją potem móc ściągnąć i uważa, że CeZika jest złotem leżącym na ulicy, które się marnuje. Gaba Kulka z kolei marzy o tym, żeby ZAiKS miał konkurencję i żeby powszechniejsze były usługi VoD.

Gaba Kulka - Kultura ponad prawem

Autorzy projektu zachęcają do tworzenia na własną rękę. Filmy i zdjęcia autorstwa Cezarego Ciszewskiego dostępne są na licencji Creative Commons 3.0 z uznaniem autorstwa — można je więc swobodnie pobierać, rozpowszechniać, zorganizować pokaz czy przerabiać, pod warunkiem podania autora i udostępnienia własnego dzieła na tych samych zasadach. W sobotę odbyło się spotkanie premierowe projektu, którego goście zachęcani byli do kręcenia komórkami (z tego znane jest Miasto w Komie) i robienia zdjęć.

Projekt to nie tylko zabawa i filmy udostępnione na Creative Commons. Przedstawicielom sektora twórczego w ten sposób został dany głos w debacie na temat prawa autorskiego i prawa w Polsce w ogóle.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)