Łącza w Europie nie spełniają wymagań

Łącza w Europie nie spełniają wymagań

Marcin Paterek
26.06.2013 14:30, aktualizacja: 26.06.2013 14:40

Komisja Europejska zdobyła dowody na to, co dla wielu z nas jest „oczywistą oczywistością” — deklarowane przez dostawców internetu prędkości przesyłania danych często mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na całym kontynencie szybkość pobierania wynosi średnio 74 proc. reklamowanej wartości. Po raz pierwszy różnica między deklarowaną a rzeczywistą przepustowością łączy szerokopasmowych znajduje potwierdzenie w porównywalnych i wiarygodnych danych ze wszystkich państw członkowskich UE — powiedziała Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca KE.

Obraz

Pod względem spełniania obietnic o prędkości pobierania danych najlepiej radzą sobie sieci kablowe, które zapewniły 91,4 proc. deklarowanej przepustowości (przeciętny transfer wyniósł 33,10 Mb/s). Nieco gorzej wypadły sieci oparte na światłowodowej architekturze FTTx, dla których odsetek ten wyniósł 84,4 proc. (średnio 41,02 Mb/s). Najmniej zaufania można mieć natomiast do sieci xDSL, które spełniły zaledwie 63,3 proc. obietnic (przeciętny transfer na poziomie 7,2 Mb/s). Z raportu Komisji wynika, że europejska średnia przepustowości łącza wynosi 19,47 Mb/s.

Warto zauważyć, że realna prędkość wysyłania danych w 88 proc. pokrywała się z deklaracjami. Najbardziej wiarygodne ponownie okazały się sieci kablowe, które wypełniły 98,5 proc. obietnic (średnio 3,68 Mb/s), za nimi uplasowały się sieci FTTx (86,4 proc., 19,8 Mb/s), a na końcu xDSL (84,6 proc., 0,69 Mb/s). W tym przypadku średnia przepustowość łącza to 6,20 Mb/s.

Pomiary dokonywane były w dniach roboczych w godzinach szczytu — między 19:00 a 23:00. Komisja Europejska planuje w dalszym ciągu przeprowadzać dwa badania rocznie, które pozwolą wyciągnąć kolejne wnioski. Wszystko jednak zależy od wolontariuszy, którzy przyłączą się do testów — do wzięcia udziału niezbędne jest zgłoszenie swojej kandydatury i zainstalowanie w sieci domowej urządzenia SamKnows Whitebox. Badania mają potrwać do końca przyszłego roku.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (23)