Linux (wbrew pozorom) również podatny na ataki

Linux (wbrew pozorom) również podatny na ataki

14.06.2010 14:22

W Internecie pojawił się kolejny trojan atakujący system Linux. Zdaniem specjalistów to dowód na to, że otwarte oprogramowanie przestaje być bezpieczne.

Linux często zachwalany jest jako system wolny od wirusów i niebezpiecznego oprogramowania. W porównaniu z Windowsem rzeczywiście ich ilość jest znikoma. Pojawia się jednak coraz więcej głosów twierdzących, że czasy bezpieczeństwa dla Linuksa dobiegają końca. Administratorzy serwera UnrealIRCd poinformowali, że od ponad pół roku do pliku instalacyjnego Unreal3.2.8.1.tar.gz dołączany jest trojan. Pozwala on cyberprzestępcom na przejęcie kontroli nad komputerem i, jak czytamy na forum serwera, wykonanie KAŻDEJ komendy. Z drugiej strony poinformowano również, że paczka przeznaczona dla systemu Windows nie została zainfekowana trojanem. Całkiem prawdopodobne, że twórcy złośliwego oprogramowania zdawali sobie sprawę, że zostałby on wykryty przez zabezpieczenia systemu Microsoftu. Takiego problemu nie było w Linuksie.

Zdaniem Eda Botta z ZDNet problem z UnrealIRCd ujawnia podatność systemu Linux na ataki. Trojan dołączany był do plików od listopada 2009 roku. Wykryto go dopiero teraz. Wynika to nie tyle z opieszałości właścicieli serwera IRC, co raczej - braku wyobraźni. Skoro Linux w powszechnym wyobrażeniu jest wolny od wirusów i złośliwego oprogramowania, nikt nie zajmuje się sprawdzaniem bezpieczeństwa - twierdzi Bott. Twórcy dystrybucji otwartego systemu powinni poważnie zastanawiać się nad wzięciem lekcji od Microsoftu, konkluduje.

Problemy z bezpieczeństwem zaczął zauważać ostatnio Apple, który począwszy od wydania Snow Leoparda dołącza do aktualizacji oprogramowania pakiet bezpieczeństwa. Przy okazji warto też wspomnieć, że AVG wydało dzisiaj bezpłatną, makową wersję programu AVG LinkScanner do ochrony przed phishingiem i niebezpiecznymi witrynami.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (438)