Listopad miesiącem urodzin Eclipse IDE

Listopad miesiącem urodzin Eclipse IDE

08.11.2011 16:00

Dokładnie 10 lat temu firma IBM udostępniła środowisko programistyczne Eclipse na zasadach wolnego oprogramowania (wtedy na licencji CPL). Społeczność skupiona wokół środowiska przez cały listopad (na szczęście nie bez przerwy) będzie świętować 10 urodziny programu.

Eclipse bardzo mocno odcisnął swój ślad w świecie środowisk przeznaczonych do pisania w Javie. W 2001 roku królowały w nim takie programy, jak JBuilder, OptimalJ (wycofany w 2008 roku), JDeveloper czy WebGain (wycofany w 2002), ale niektóre z nich zwyczajnie nie wytrzymały konkurencji, lub zajęły niszowe pozycje. Według Eclipse Foundation obecnie na całym świecie środowiska Eclipse używa ponad 6 milionów programistów, co daje mu około 65% procent rynku. Tylko NetBeans i IntelliJ IDEA mogą pochwalić się podobnymi wynikami.

Osoby, które stworzyły Eclipse, trafiły do IBM w 1996 oku wraz z kupioną przez IBM firmą Object Technology International. Do listy sukcesów projekt Eclipse może dopisać sobie między innymi wytyczenie standardów na bardzo niespójnym rynku narzędzi dla programistów trudniących się pisaniem w Javie. Ponadto Eclipse C/C++ IDE zyskało sobie uznanie w firmach piszących programy dla urządzeń wbudowanych. Dzięki wtyczkom obecnie w Eclipse można pisać nie tylko w Javie i C/C++, ale również w Perlu, PHP, Ruby, Adzie, COBOL-u, Scheme, Scali i innych.

Na stronie projektu umieszczony został interaktywny kalendarz, który szczegółowo ilustruje rozwój środowiska i społeczności. Bardzo ciekawym dodatkiem jest obecność w kalendarzu projektów towarzyszących, czyli wtyczek, projektów opartych na Eclipse, a nawet blogów tematycznych. Na calym świecie w różnych terminach odbywać się będą konferencje urodzinowe i spotkania.

Jednak Eclipse to nie tylko środowisko. Przez pierwsze lata istnienia projekt był wspierany przez konsorcjum, któremu przewodził IBM. W 2004 roku powołana do życia została Fundacja Eclipse, której najznamienitszymi członkami są IBM, Nokia, Oracle, SAP AG, oraz RIM, Intel, Bosch, GitHub, Google, Adobe, Ericsson, CISCO, BMW i wielu innych.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (28)