LiteOS to prawdziwy system dla Internetu Rzeczy od Huawei: wystarczy mu 10 KB RAM

LiteOS to prawdziwy system dla Internetu Rzeczy od Huawei: wystarczy mu 10 KB RAM

LiteOS to prawdziwy system dla Internetu Rzeczy od Huawei: wystarczy mu 10 KB RAM
21.05.2015 16:25, aktualizacja: 21.05.2015 16:49

Praktycznie każdy dziś producent chce sobie coś ukroić z tegonowego, pysznego tortu, noszącego nazwę Internetu Rzeczy. Nic w tymdziwnego – do 2025 roku rynek wszelkiego rodzaju urządzeńpołączonych w sieć ma być wart setki miliardów dolarów. Czyjednak każdy jest gotów zająć się Rzeczami o skromnych zasobachsprzętowych i minimalnym zużyciu energii? Huawei udziela odpowiedzitwierdzącej, wprowadzając na rynek nowy system operacyjny dlaInternetu Rzeczy.

W marcu Microsoft ogłosił przygotowanie nowej wersji Windows 10,przeznaczonej specjalnie dla końcówek InternetuRzeczy. Najbardziej odchudzona wersja systemu wymaga „jedynie”256 MB RAM i 2 GB miejsca na nośniku danych. Czemu „jedynie” wcudzysłowach? W porównaniu do systemu firmy Huawei, Windows 10 forInternet of Things jest obrośniętym tłuszczem monstrum. Noszącynazwę LiteOS system, reklamowany jako najlżejszy OS dla urządzeńtego typu, wymaga jedynie 10 KB RAM i zajmuje ok. 100 KB na pamięcimasowej.

Obraz

Will Xu, dyrektor globalnego marketingu Huawei wyjaśnia, żeLiteOS zastosowanie ma znaleźć w urządzeniach ubieralnych,skomunikowanej motoryzacji, inteligentnych domach i sterowaniuprzemysłowym. Upraszczając tworzenie bystrych urządzeń, LiteOSwspiera mechanizmy automatycznej konfiguracji, dynamicznego tworzeniasieci bezprzewodowych i wzajemnego wykrywania się sprzętu. Firmazamierza go oferować wszystkim chętnym, bez jakichkolwiek obciążeńpatentowych. OtwartośćLiteOS-a przyspieszyć ma rozwój systemu i zwiększyć jegopopularność.

System działać będzie na niedawno zaprezentowanej architekturzeAgile Network 3.0. Huawei wierzy, że promując otwartą, standardowąinfrastrukturę informatyczną będzie w stanie przyspieszyć rozwójInternetu Rzeczy i jego zastosowań. Sam chiński producent nie chcekonkurować w produkcji sprzętu w tej kategorii, lecz zamierzatworzyć narzędzia i platformy, które innym pomogą w budowie ichwłasnych rozwiązań. Podejście takie dla Chińczyków nie jestniczym nowym – od kilku już lat Huawei współpracuje z partneramiz całego świata, tworzącymi sprzęt wykorzystywany w budynkachmieszkalnych, halach fabrycznych, magazynach i sklepach, pojazdach ioświetleniu ulicznym. [yt=https://www.youtube.com/watch?v=CoJgQfRkqa4]Od strony czysto programistycznej nowy system nie powinien miećproblemów ze zdobyciem popularności – znający Uniksa i C powinnisobie poradzić z nim bez problemu. Znajdziemy w nim wielowątkowejądro, hierarchiczny system plików, dynamiczny system zarządzaniapamięcią o bardzo małym narzucie, wsparcie dla zdalnychdebuggerów, mechanizmy reprogramowania sieci bezprzewodowych, czyobsługę urządzeń plug-and-play. Domyślną końcówką sprzętowąjest urządzenie MicaZ, a do programowania wykorzystuje się płytkiMIB510/520. Co szczególnie istotne, LiteOS może być instalowanydodatkowo na urządzeniach, na których działa już Android.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)