r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Manta DVB-T HD Tuner DVBT01 — tania wejściówka do cyfrowej telewizji

Strona główna Lab Odtwarzacze multimedialneSPRZĘT

Rok 2013 w naszym kraju będzie przełomowy dla naziemnej telewizji. Z wielu odbiorników, w których nigdy nie zawitała kablówka, zniknie obraz, a przerażeni ludzie wyjdą na ulice w poszukiwaniu odpowiedzi. Okazuję się, że data ta jest związana z całkowitym zastąpieniem telewizji analogowej, przez standard cyfrowy DVB-T. Oprócz korzyści jakie niesie za sobą wprowadzenie nowej technologii, pojawią się wydatki, a jak już o nich mowa, to chętnych do zarobku jest wielu. Wśród producentów nie mogło zabraknąć Manty, która poszerzyła ofertę o przystępny cenowo sprzęt dla telewizji cyfrowej. Jednym z nich jest testowany przez nas DVB-T HD Tuner DVBT01.

Naziemna telewizja cyfrowa, aktualnie wdrażana na obszarze całego kraju jest już dostępna w wielu miejscach i można z niej bezpłatnie korzystać. We Wrocławiu i jego okolicach według harmonogramu włączono emisję MUX2 (Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Plus, TV4, TV6) i testowo (oficjalnie 27.10.2011) MUX3 (TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia). Wyświetlenie programów w cyfrowej jakości obrazu i dźwięku jest możliwe dzięki dekoderom DVB-T (w Polsce standardem jest kodowanie MPEG4 H.264) wbudowanym bezpośrednio w odbiornik lub tuner telewizyjny. Do kompletu potrzebna jest nam jeszcze antena i tutaj na całe szczęście jeśli sygnał z anteny UKF jest wystarczająco dobrej jakości, to bez problemów ściągniemy sygnał cyfrowy nadawany na tej samej częstotliwości. Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat cyfryzacji telewizji Departament Telekomunikacji Ministerstwa Infrastruktury przygotował w tym celu stronę internetową.

Obudowę Manty DVB-T HD Tuner DVBT01 wykonano głównie z blachy pokrytej półmatowym czarnym lakierem. Niestety warstwa wierzchnia jest bardzo delikatna i rysuje się od położonego na niej pilota. Boki, góra i dół mają wycięte otwory do wentylacji podzespołów. Na tylnej ściance umieszczono pokaźną ilość złączy (HDMI, SCART, komponentowe i kompozytowe) umożliwiających podłączenie tunera praktycznie do każdego odbiornika zakupionego w ostatniej dekadzie. Poza tym mamy jeszcze wejście i wyjście antenowe, złącze koaksjalne i na stałe zamontowany kabel zasilający. Na froncie tunera wykorzystano dwa rodzaje plastiku. Półmatowy w górnej i dolnej części oraz lakierowany połyskujący na środku, na którym umieszczono przyciski, mały wyświetlacz i port USB. Mając na uwadze tuner jako zewnętrzne dodatkowe urządzenie musimy przewidzieć na niego miejsce w pobliżu telewizora. Ze względu na pasywne chłodzenie nie jest zalecane trzymanie sprzętu wewnątrz szafki, zaś teoretycznie ograniczająca nas długość kabli nie pozwala na odsunięcie tunera na dużą odległość od odbiornika. Ostatnim elementem warunkującym lokalizację urządzenie jest dołączony do zestawu pilot…

r   e   k   l   a   m   a

Przy pierwszym uruchomieniu okazało się, że korzystanie z pilota jest wyjątkowo niewygodne. Reakcja na wciśnięcie przycisku jest dobra, ale pod warunkiem, że dioda imitująca światło podczerwieni, skierowana jest idealnie w czujnik zdalnego sterowania umieszczony na środku tunera. Każde, nawet minimalne przesunięcie ręki, obojętnie w jakiej płaszczyźnie, powoduje, że sygnał gubi się, co w efekcie jest bardzo irytujące.

Na początku wymagana jest prosta konfiguracja, podczas której wybieramy kraj i wyszukujemy dostępne kanały. Z racji tego, że urządzenie jest zgodne tylko ze standardem MPEG4 wykryło nieco mniej kanałów niż tuner w standardzie MPEG2/MPEG4 wbudowanym w telewizor. U naszych południowych sąsiadów są nadawane cztery kanały w starszym standardzie. Dokładnie, udało się ustawić następujące kanały: Polsat, TVN, TV4, TVPuls, TVN 7, Puls 2 (tylko obraz kontrolny), TV 6, Polsat Sport News, oraz TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura i TVP Historia. Czyli wszystkie dostępne w danej chwili. Jakość wyświetlanego obrazu nie zachwyca, cóż jest on tylko nieco lepszy w porównaniu z typowym analogowym sygnałem. Trzeba poczekać na kanały w jakości HD :)

Obcowanie z menu urządzenia raczej do miłych nie należy, głównie za sprawą nieszczęsnego pilota i jego problemów z nadajnikiem podczerwieni. Graficzny interfejs wygląda dość topornie i raczej oka nie ucieszy. Jeśli zaś chodzi o możliwe opcje jest ich dość dużo, choć nie mają raczej szans by nas zaskoczyć. Jedną z kluczowych funkcji tunera jest EPG (Electronic program Guide). To elektroniczny przewodnik, w którym znajdziemy informację na temat nadawanego programu u danego dostawcy sygnału, nawet na kilka dni na przód. Dodatkowo z tego poziomu można zarządzać nagrywaniem danego programu czy też stworzyć harmonogram na kilka audycji. Warto zwrócić też uwagę na możliwość blokowania hasłem kanału oraz rozbudowaną funkcję kontroli rodzicielskiej. W urządzeniu odnajdziemy możliwość grupowania kanałów (wideo, wiadomości, sport, muzyka), nie zabrakło też funkcji Ulubione. Jak na tuner cyfrowy przystało możemy też nagrywać wybrane audycje, zapis odbywa się na zewnętrznym nośniku (dysk twardy, pendrive), niestety bez możliwości zmiany jakości nagrywanego materiału. Warto na koniec zaznaczyć, że wyłączenie urządzenia, odpięcie zasilania czy anteny nie resetuje ustawień i po podłączeniu i włączeniu zasilania uruchamia się ostatnio oglądany program.

Testowana Manta to nie tylko tuner HD z możliwością nagrywania ulubionych kanałów telewizyjnych. Wykorzystując port USB do podłączenia pamięci z multimediami, urządzenie staje się prostym media playerem. Prostym, ale jak się okazało, bardzo funkcjonalnym, gdyż bez problemów radzi sobie z popularnymi formatami audio i wideo. Obraz jest dobrej jakości i nawet po kilku godzinach wyświetlania działa płynnie . Mam również dobrą wiadomość dla oglądających filmy z napisami zawierającymi polskie znaki diakrytyczne - odtwarzacz bez problemów odczytuje znany tylko w naszym kraju format txt. Nieco gorzej wypada oprogramowanie, co prawda nie wiesza się, ale jest mało funkcjonalne. Brakuje mi możliwości ustawienia podstawowych parametrów, chociażby takich jak wielkość czcionki, podczas oglądania (wszystkie opcje konfiguracyjne należy zmieniać w przeznaczonej do tego zakładce w głównym menu, po wcześniejszym wyłączeniu odtwarzanego pliku). Jak już mowa o wielkości czcionki, to na jej przykładzie widać niedociągnięcia jakie producent zaserwował klientom. Z trzech wielkości tylko mała i średnia działają poprawnie, natomiast duża ma uciętą jedną linię tekstu. Mylące, lub jak kto woli niedopracowane są również elementy nawigowania po menu. Na ekranie pojawiają się dwukolorowe (odpowiadające barwą przyciskom na pilocie) okna, których nie da się wybrać inaczej niż przyciskami kierunkowymi.

Produkty Manty zawsze były kontrowersyjne i budziły mieszane uczucia. Jedni krytykują producenta za słabą jakość, inni chwalą cenę. Mnie odstrasza fakt, że Manta zabrała się za wszystkie możliwe kategorie sprzętu RTV i AGD (od lodówek i kuchenek, przez klimatyzację, aż po sprzęt komputerowy i telewizyjny). Jedno trzeba Mancie przyznać, mimo niedociągnięć w jakości i oprogramowaniu, wiele produktów z oferty radzi sobie lepiej od konkurencji z dużo wyższej półki cenowej. Testowany przez nas tuner sprawdził się w obecnych warunkach nadawania cyfrowej telewizji naziemnej oraz mile zaskoczył jako prosty odtwarzacz multimedialny. Być może do czasu wyłączenia sygnału analogowego, większość osób będzie posiadało już odbiorniki z wbudowanym tunerem DVB-T, ale na pewno znajda się tacy, którzy z różnych powodów pozostaną przy wysłużonym sprzęcie i staną przed wyborem zakupu zewnętrznego tunera. Wówczas Manta będzie przestępną propozycją, która zadowoli przeciętnego obywatela i co więcej nie obciąży strasznie jego portfela. Testowany przez nas model DVBT01 kosztuje na dzień dzisiejszy ok 120zł.

Uwaga:

Z informacji przekazywanych przez użytkowników do producenta wynika, że urządzenia nie wspiera kompresji audio E-AC3 (Dolby Digital +), o której mowa w Ustawie Cyfryzacyjnej. Co prawda fonia z wymaganą kompresją pojawiła się tylko na kanale TVP1 i równolegle nadawana jest w MPEG (stereo) i AC3 (DD), ale faktycznie okazuje się, że wiele urządzeń, szczególnie tych z procesorami mstar nie spełnia wymagań Ministerstwa.

© dobreprogramy
r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a

Komentarze

0 nowych
dmag   7 #1 26.10.2011 18:17

Czekałem właśnie na recenzję jakiegoś urządzenia tego typu, gdyż przymierzam się do zakupu. :) Cena zachęcająca, możliwości wielkich nie oczekuję, byle nie było problemów z wychwyceniem programów i odtwarzaniem.

  #2 27.10.2011 02:06

szkoda brak wyjścia optycznego dzwieku-tylko koaxialne-a wiec posiadacze kina domowego bez wejscia--koaxialnego mogą zapomniec o dzwieku ac3-5.1 kanałowego

  #3 27.10.2011 17:09

Moim zdaniem warto skonfrontować Mantę z Wiwą, która nie zajmuje miejsca przed TV.

pysiu   12 #4 30.10.2011 17:01

Najważniejsza zawsze jest prostota urządzenia i cena manta nie zawsze ma ładne sprzęty ale cenowo powalają :) ogólnie widać ciekawe urządzenie :)

wacek   16 #5 31.10.2011 14:22

Na stornie producenta jest nowy firmware który podobno dodaję obsługę E-AC3 (Dolby Digital +)
http://www.manta.com.pl/images/userfiles/DVBT01.zip
"Zmiany:
Poprawki dotyczące funkcjonowania dźwięku E-AC-E (Dolby Digital Plus)"

Czy redakcja mogła by to sprawdzić i rozwiać wątpliwości ?

wacek   16 #6 31.10.2011 14:23

P.S.
W opisie na stronie producenta można również przeczytać
"Urządzenie jest w pełni kompatybilne z ustawą o telewizji cyfrowej!"

mWilQ   5 #7 31.10.2011 15:07

@wacek4: informacja o kompatybilności z ustawą wynika z aktualizacji urządzenia, dzięki której otrzymujemy DD+ (postaram się to sprawdzić). Widać wytyczne MI firmy traktują na poważnie i jest to dla nich kolejna motywacja do ulepszania oprogramowania :)

sacud   2 #8 31.10.2011 18:21

Teraz jeszcze te tunery DVB-T są kiepskiej jakości, za jakieś pół roku powinny być ciekawe oferty, ja poczekam aż dopracują te urządzonka bo teraz to szkoda kasy wydawać na ten szajs.
Z mantą mam złe doświadczenia, sprzedają niestety urządzenia w których nie wszystkie funkcje działają, a po kilku tygodniach sprzęt trafia do reklamacji.

  #9 03.11.2011 09:48

Ciekawe urządzenie warto by się zastanowić.
Najważniejsza zawsze jest prostota urządzenia i cena manta nie zawsze ma ładne sprzęty ale cenowo powalają :) ogólnie widać ciekawe urządzenie :)

rael.org   4 #10 06.11.2011 13:22

Jeśli ktoś ma telewizor z dekoderem MPEG-2, to do odbierania nowszego standardu nie trzeba zewnętrznego dekodera. Istnieją karty, wkładane w złącze telewizora dla kart dekodujących, koszt to ok. 150zł.

  #11 09.11.2011 10:18

Jest jeszcze Tuner DVB-T wpinany w całości do złącza EURO,tak,że na zewnątrz go nie widać,Signal HD-507,tylko się sensor do pilota na zewnątrz przykleja

  #12 09.11.2011 10:22

Przy zgodności z MPEG-4 trzeba sprawdzać zgodność z dżwiękiem MPEG2 (stereo) i E-AC3 Doulby Digital+,tylko takie tunery będą w pełni działać w Polskiej Cyfrowej Telewizji Naziemnej

  #13 09.11.2011 19:18

120zł? Tylko gdzie?

  #14 17.11.2011 12:07

Proponuję co innego, w bardzo dobrej cenie jak na ten model:

http://www.ontech.pl/product-pol-111641-NOT-ONLY-TV-STB-DVB-T-LV6TBOXHD-v-2-z-PV...

  #15 04.12.2011 20:45

wlasnie zakupilem sobie.. i musze przyznac ze pilot to tragedia... mozna k... dostac probujac zmieniac program lub chodzac po menu :/

  #16 15.12.2011 12:01

Bardzo fajny tuner, szybko wyszukał kanały, wszystko ładnie działa, dużo ustawień, fajne nagrywanie kanałów i odtwarzanie, bardzo dużo możliwości. Kolejny plus to dużo wyjść co ciężko znaleźć u konkurencji. Minusem jest pilot, którego trzeba wycelować w tuner inaczej nie zadziała.

  #17 17.12.2011 20:41

instrukcja nieprecyzyjnie napisana, niektórych klawiszy na pilocie o podanych nazwach w instrukcji nie ma! np. goto, stop,repeat, next, prev. Najgorzej, bo nie udało mi się nagrać zaprogramowanych audycji. Tuner się włączył i wyłączył o właściwym czasie, ale nagrań na USB nie ma - lista recordów pusta! Pilot to tragedia - kilkakrotnie każdy klawisz trzeba naciskać a i tak nie reaguje - wymieniłam baterie i nie pomogło. Zgłoszę reklamację, zobaczę, czy da się naprawić albo czy mi wymienią sprzęt.

  #18 24.12.2011 11:24

Pomimo informacji w instrukcji nie znalazłem na pilocie klawiszy:
- GOTO: przeskok do odtwarzania w określonym zakresie czasu
oraz
- REPEAT: włączenie/wyłączenie trybu powtarzania

Po reklamacji pilota u sprzedawcy na podstawie ustawy (towar niezgodny z umową), odrzuceniu przez sprzedawcę reklamacji i mojemu odwołaniu właśnie odebrałem reklamowany tuner DVBT01 z nowym - innym pilotem, który obsługuje brakujące funkcje i dodatkowo jest dużo lepiej wykonany od pierwowzoru. Pilot z wyglądu jest identyczny z pilotem dodawanym do tunera DVBT02. Po założonej plombie na tunerze podejrzewam, że w środku też mogły zajść jakieś zmiany. Czas pokaże czy zmiany wyjdą na lepsze. Wg mnie warto było walczyć o wymianę pilota, polecam tę walkę innym.

  #19 27.12.2011 12:41

Mam pytanko nagrywając programy z telewizji musi być włączony program ten który jest nagrywany nie można innego oglądać?

Kpc21   9 #20 03.01.2012 18:25

"Poza tym mamy jeszcze wejście i wyjście antenowe, złącze koaxialne i na stałe zamontowany kabel zasilający."
Coaxialne albo koaksjalne. Polskie określenie (złącze koncentryczne/współosiowe) można sobie darować, bo będzie się mylić z gniazdami antenowymi.

"dioda imitująca światło podczerwieni"
Dioda nie imituje światła, dioda je emituje :) Jak w ogóle można imitować światło?

mWilQ   5 #21 04.01.2012 07:49

@Kpc21
Co do złącza, poprawione, bo był miks językowy. Kolejną uwagę postaram się wybronić: imitować w sensie naśladować, tak jak "żarówka imituje światło księżyca", bo przecież go nie emituje.

  #22 28.01.2012 14:40

Szkoda tylko że po tygodniu użytkowania pilot ch... trafia a po za tym to całkiem spoko

  #23 18.02.2012 21:26

Czy da sie jakos poprawic dzialanie pilota. Zmiana oprogramowania np. i czy mozna cos nagrywac i jednoczesnie ogladac inny kanal?

  #24 19.02.2012 12:19

Kolego mzmzj przy programowaniu nagrywania w ostatniej linijce jest opcja view i rec jak chcesz aby się nagrało musisz ustawić rec domyślnie jest view
Co do pilota zgłosiłem reklamację że nie działa jak się należy jednak serwis odesłał z opisem iż jest sprawny.Ja nie przyjąłem dekodera twierdząc iż pilot nie działa tak jak powinien.Człowiek który przyjmował reklamację usilnie się upierał iż pilot jest dobry choć nie potrafił przewinąć listy nagranych programów przez dłuższe naciśnięcie przycisku przewijania na pilocie a ja przyciskiem który jest na panelu przednim odbiornika przewinąłem .Myślę iż sprzedawcy są w zmowie z producentem i każdemu wciskają bajkę iż co za te pieniądze mogę oczekiwać od sprzętu.

  #25 22.02.2012 11:34

Mam ten tuner od miesiąca programy działają poprawnie tylko wyłączyć go nie mogę.Po naciśnięciu przycisku "wyłącz" na pilocie lub bezpośrednio na tunerze zaświeca się czerwona dioda co oznacza że tuner się wyłączył, ale po około 10 sekundach samoistnie kontrolka czerwona gaśnie i zaświeca się zielona dioda czyli tuner włączony.Robi się tak po każdym wyłączeniu, może ktoś wie co jest przyczyną i czy nie padnie tuner, będąc wciąż włączony.

  #26 26.02.2012 14:30

Nie polecam tego tunera,pilot jest do bani,zaluje ze kupiłem to badziewie od Manty.

  #27 03.03.2012 15:02

hejka mam ten tuner od miesiąca i jest spoko tylko tak jak piszecie pilot okropny.

  #28 03.03.2012 22:01

Kupiłem do tej pory dwa różne tunery marki RWT. OD Manty trzymam się z daleka. Jak żyję nie przeczytałem nigdzie dobre opinii na temat tego producenta. Cenowo i owszem - jest OK. Ale chyba lepiej zapłacić 50 zł więcej i mieć spokój niż coś co się psuje, rysuje, i ogólnie to... nie działa ;)
Zajrzałem tu bo koleżanka kupiła ten model i byłem ciekaw co to. Szkoda że się nie poradziła :/

  #29 31.03.2012 11:48

wczoraj kupiłem tą mante i jestem rozczarowany ,za każdym wyłączeniem resetuje się i przy ponownym włączeniu trzeba czekać aż wyszuka wszystkie programy , odnoszę go w poniedziałek do sklepu to jest może niska cena ale jakość też

JokiJoki   1 #30 09.05.2012 22:55

Pilot tej Manty wcale nie jest zły. Dekoder sam w sobie też zupełnie niezły. Nie odbiega jakością od innych. Nawet renomowane Fergusony czy TechniSat-y wcale nie są lepsze.
Tutaj jest troszkę więcej recenzji tunerów:
http://tunery.tv/tunerytv-testy-tunerow-dvb-t,28.html
Pozdrawiam.

  #31 16.05.2012 16:38

pilot tragedia ale najlepsze ze nie moge wyszukac kodu z pilota uniwersalnego philips do dekodera manty nabawie się nerwicy z pilotem manty

  #32 17.11.2012 13:20

PO ODSZUKANIU PROGRAMOW PRZY ODTWARZANIU WYSKAKAUJE PROGRAN KODOWANY....NA WSZYSTKICH PROGRAMACH...WIEC NIE ODTWARZAM NIC.PODPOWIEDZ?

piotrJan   3 #33 14.03.2013 22:28

Mam ten dekoder od kilku godzin. Sprawdziłem nagrywanie na kanale TVP1 HD i jestem zaskoczony ponieważ działają mi wszystkie ścieżki dźwiękowe. A przy poprzednim dekoderze MEDIA-TECH na TVP1 HD był tylko MPEG. Format zapisu .mts Dziwi mnie jedna rzecz mam innego pilota niż na zdjęciach w tym artykule. Polecam fajny dekoderek :)

  #34 19.03.2013 17:14

Cześć mam od kilku godzin tuner manty i jeden problem który mam to brak dźwięku telewizor jest stary Toshiba i muszę przyznać że w tym mieszkaniu co wynajmuje to nie było w ogóle telewizora i antenę odbieram przez kabel który wisi na oknie co mam zrobić żeby mieć dźwięk

  #35 11.06.2013 20:08

A to co teraz kupic bo kazdy z posiadaczy dekodera manty mówi co innego !!!!!!!!!!!!!!!!??????????????:(

  #36 04.08.2013 17:57

Przez ten cholerny dekoder mam 2 tygodnie bez telewizora. Badziewia nawet nie mają w zastępstwie na czas reklamacji. Ludzie dostają samochody na czas wyjaśnienia,a ja bez dekodera za marne grosze.Ludzie z daleka od Manty.

  #37 27.08.2013 18:39

Moja przygoda a raczej tragedia z Dekoderem Manty jest taka : w maju zakupiłam dekoder, po podłączeniu podziałał może z 5 minut, wyłączyło się wszystko i na wyświetlaczu zaczęła migać zielona dioda. W sklepie wymienili mi natychmiast na nowy. 29 lipca sytuacja sie powtórzyła tylko już mi nie wymienili na nowy leczoddany został na gwarancję. Zastępczego oczywiście nie dostałam. Dzisiaj tj. 27 sierpień mija 5 tydzień i dekoder odebrałam - napisano, że naprawiono płytę główną. Wszystko byłoby ok pomijając fakt 5 tygodni bez telewizji, ale w domu po podłączeniu działał 2 godziny i sytuacja z zielonym światełkiem powtórzyła się poraz 3.

  #38 14.02.2016 21:37

mam sprawę na początku miałem wszystkie kanały a od dwóch tygodni mam tylko tv o co chodzi?

r   e   k   l   a   m   a
r   e   k   l   a   m   a
Czy wiesz, że używamy cookies (ciasteczek)? Dowiedz się więcej o celu ich używania i zmianach ustawień.
Korzystając ze strony i asystenta pobierania wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.