Memrystorowa Maszyna od HP już w 2016 roku. Linuksa++ docelowo zastąpi Carbon

Memrystorowa Maszyna od HP już w 2016 roku. Linuksa++ docelowo zastąpi Carbon

Memrystorowa Maszyna od HP już w 2016 roku. Linuksa++ docelowo zastąpi Carbon
11.12.2014 11:39, aktualizacja: 11.12.2014 13:27

W czerwcu HP ujawnił, nad czym tak ciężko pracowali ludzie w jegolaboratoriach. W świecie mikrych innowacji, firma obiecałaradykalnie nową architekturę komputerową, mającą pod każdym względemwyprzedzać dzisiejszy sprzęt. Maszyna (oryg.The Machine) to m.in.memrystorowa pamięć i fotoniczne magistale systemowe, a od stronysoftware'owej – zupełnie nowy system operacyjny. Po pół rokuprac doczekaliśmy się aktualizacji o stanie prac.

Działający prototyp The Machine zobaczymy, jak poinformował KirkBresniker, główny architekt tego przedsięwzięcia, już w 2016 roku.Natomiast już w czerwcu przyszłego roku zespół z HP Labs przedstawićma kompletny system operacyjny dla Maszyny, wraz z narzędziamideweloperskimi, w tym emulatorami, tak by niezależni programiścimogli pisać i testować swoje aplikacje na nowy sprzet. Ten systemnosić będzie nazwę Linux++ – i będzie bazował na mocnozoptymalizowanym pod kątem nowej architektury jądrze Linuksa.

Szczegółów tych optymalizacji firma na razie nie ujawnia, możnasię jednak spodziewać, że większość z nich dotyczyć będzieprzełomowego modelu pamięci. Maszyna nie ma bowiem ani pamięcimasowej (choćby w postaci dysków SSD czy HDD), ani pamięcioperacyjnej (RAM). Memrystorowe bloki pamięci, mogące przechowywaćinformacje po wyłączeniu zasilania, a zarazem szybsze niż współczesneDDR, będą pełniły obie role. Poszczególne komponenty Maszyny będą zaśpołączone fotoniczną magistralą – to koniec miedzianychobwodów.

Symulacje przeprowadzone w HP pokazują, że typowy serwer zbudowanyw nowej architekturze będzie sześciokrotnie wydajniejszy niżporównywalne cenowo konstrukcje, mając przy tym dziesięciokrotniemniejsze rozmiary i zużywając zaledwie 1,25% energii zużywanej przeztradycyjne konstrukcje. Te deklaracje wcale nie muszą być na wyrost.Pamiętajmy, że w typowych komputerach mamy naprawdę sporo warstwpamięci, od superszybkiego cache L1 w procesorze po ślamazarne masowepamięci optyczne. Każda z tych warstw to wybór między trwałością aszybkością, a narzut wynikający ze złożoności projektowej daje znać osobie na każdym poziomie pracy komputera. Odrzucenie tego wszystkiegona rzecz jednej płaskiej architektury to rewolucja.

Na nowo będzie trzeba przemyśleć pisanie aplikacji dla takiegosystemu. Informatycy z HP już teraz mówią, że tradycyjne bazy danychpójdą do lamusa. Stosują one wyrafinowane metody indeksowania isynchronizowania danych z pamięcią masową po ukończeniu transakcji,które na Maszynie będą zbędne. Nowe bazy miałyby przypominaćdzisiejsze grafowe bazy danych, w których, w uproszczeniu mówiąc,każdy rekord przechowuje wskaźniki do połączonych z nim rekordów(zainteresowanych grafowymi bazami danych zachęcamy do zapoznania sięz bazą Neo4j).

Kirk Bresniker wyjawił także, że Linux++ nie będzie finalnymsystemem operacyjnym Maszyny. Trwają obecnie prace nad własnym, odpodstaw budowanym OS-em, noszącym nazwę Carbon. Na jego temat nic niewiadomo, poza tym, że może być inspirowany założeniami projektowymisystemu Plan 9, będącego nie tylko zwykłym OS-em, ale też platformąobliczeń rozproszonych, a zarazem ewolucją fundamentalnych założeńakademickiego Uniksa (których tak bardzo nie udało się ziścić wkomercyjnych Uniksach czy Linuksie).

Szefowa HP, pani Meg Whitman, wierzy w Maszynę. Budżet na projektzostał w tym roku znacznie powiększony, pracuje nad nim już 150 osóbz 200-osobowego działu badawczo-rozwojowego firmy. Pracom HP pilnieprzyglądają się też Facebook i Google, obecnie wydające przecieżogromne pieniądze na zasilanie swoich centrów danych. Nie wszyscyjednak są takimi optymistami. Niektórzy analitycy twierdzą, że HP niedoceniło technicznych trudności związanych z produkcją memrystorowychpamięci na skalę przemysłową. Według oryginalnych harmonogramówHynix, główny partner HP w tym przedsięwzięciu, miał wprowadzić narynek pamięci takie już w 2013 roku. Tymczasem teraz mówi się, żepierwsze czipy pokażą się w roku 2016.

Programy

Zobacz więcej
Źródło artykułu:www.dobreprogramy.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (59)